e-Arşiv Fatura Nedir?

2022-04-16T23:36:46

E-Arşiv fatura, internet üzerinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen e-Dönüşüm uygulamaları arasında en sık kullanılanlardan bir tanesidir. E Fatura ile karıştırılmaması gerekir.İnternet üzerinde işlem yapan bazı ticari firmaların e-arşiv fatura kesmesi kanuni olarak zorunludur.

E-arşiv fatura 433 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kriterlerine uygun bir şekilde dijital ortamda hazırlanır. Hazırlanan e-arşiv fatura, kağıt üzerinde düzenlenen fatura ile aynı özellikleri taşır. E arşiv fatura elektronik ortamda düzenlendikten sonra, ikinci kopyası yasal bir zorunluluk olarak dijital ortamda muhafaza edilebildiği gibi ibraz da edilebilmelidir.

Kimler E-Arşiv Fatura Keser?

 • 2020 Vergi yılı içinde yıllık cirosu 5.000.000 TL’yi geçenler iken Kasım 2021 tarihinde açıklanan tebiğe göre 2021 hesap dönemi için 4.000.000 TL, 2022 hesap dönemi için ise 3.000.000 TL ve üzerini geçen mükellefler
 • 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e-arşiv ve/veya e-fatura sistemi içinde yer alan ve e-defter uygulaması kullanan firmalar yani e-fatura mükellefleri
 • 2021 Kasım tebliğine göre vergi vermesi zorunlu olmayan kişilere günlük en az 30.000 TL fatura düzenleyen kişi veya firmalar iken yeni tebliğe göre 5000 TL’nin üzerinde fatura e-arşiv fatura kesmeleri zorunlu tutulmuştur.
 • 2021 Kasım tebliğinde vergi ödemek zorunda olan kişilere günlük en az 2.000 TL fatura düzenleyen kişi veya firmalar iken yeni tebliğe göre bu tutar her yıl değişiklik gösteren fatura kesme sınırına eşitlenmiştir. (2021 yılı için bu tutar 1500 TL olarak belirlenmiştir.)
 • Dijital ortamda hizmet satanlara aracılık edenler veya internet üzerinden ilan yapanlar
 • E-arşiv fatura sistemine geçmesi zorunlu olmayıp, gönüllü olarak bu sisteme kaydolan firmalar kanunen belirtilmiş bulunan düzeyleri geçmeden e-defter uygulaması kullanmalıdır.

Güncellenen değişikliklerin detayına linktenulaşabilirsiniz. https://www.gib.gov.tr/509-sira-nolu-vergi-usul-kanunu-genel-tebliginde-degisiklik-ongoren-teblig-taslagi-yayimlanmistir

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Arşiv Fatura Nasıl Saklanır?

Vergi Usul Kanununda belirtildiği üzere,e-arşiv faturalar saklanmalıdır.  E-arşivfaturayı saklamak vergi mükelleflerinin yasal görevidir. E-arşiv faturakullanabilmek için firmalar öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na müracaat etmelidir.Daha sonra her firma kendi işletme yapısına uygun olmak üzere ya özelentegrasyon ya da bilgi sistem entegrasyonu yöntemlerinden birini seçer. En sonolarak firmalar, seçtikleri entegrasyon yöntemine göre kendi donanımlarınıoluştururlar. Siz de on binlerce işletme sahibi gibi muhasebeprogramınız için logoişbaşı’nı tercih edebilirsiniz. Ücretsiz deneyin

Firma,  bünyesindeki bilgi işlem sisteminin uygunolması halinde e-arşiv uygulamasını kendi sisteminde saklayabilir. Özelentegrasyon yazılımları kullanılıyorsa, e-arşiv fatura kesildikten sonra ikincikopyası elektronik ortama kaydedilebilir ve çok uzun süreler saklanabilir.

E-arşiv fatura düzenlendikten sonra saklanabilmesiamacıyla yapılabilecek işlemler şunlardır:

 • E-arşivfaturalar bulundukları e-belge portalından elektronik olarak indirilebilir.
 • E-arşivfaturaların çıktıları alınır ve fiziki ortamda saklanabilir.

E-Arşiv Fatura Avantajları Nelerdir?

E-arşiv fatura kullanmanın vergi mükelleflerinesağladığı başlıca yararlar şunlardır:

 • E-arşivfatura kullanımı sayesinde kağıt tüketiminden tasarruf edilir Bu nedenle e-arşivfatura çevre dostu olarak tanımlanır.
 • E-arşivfatura kullanımı pratik, kolay ve hızlı bir uygulama olduğu için personelin işyükü de hafifletilmiş olur.
 • Gereklihallerde e-arşiv faturaların kurumlara ibrazı son derece pratiktir.
 • E-arşivfatura uygulaması sayesinde baskı sırasında herhangi bir hata olması ihtimaliçok azalır. Böylece işlemler daha çabuk sonuca ulaşır. Zamandan tasarrufedilmiş olur.
 • E-arşivfatura kullanmanın maliyeti, kağıt fatura kullanılmasına oranla çok düşüktür.Bu nedenle e-arşiv fatura kullanımı daha karlıdır.
 • FirmalarınE-arşiv fatura kullanması, uluslararası piyasalarda iş yapan şirketlerinuyguladığı standartlara uyum sağlamasına yol açar
 • E-arşivfatura uygulaması kullanmanın bir başka avantajı da, kayıt altına alınanevrakların ne kadar uzun süre saklanırsa saklansın yıpranmamalarıdır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

e-Fatura Kurulumu Nasıl Yapılır?

E-Fatura Nasıl İptal Edilir? e-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?

Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir Mi?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez