E-Fatura Nasıl İptal Edilir? e-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?

2022-04-18T21:23:49

Günümüzde internetüzerinden yapılan her satış sonrası fatura kesilmesi gerekir. Faturalar,yapılan alışveriş işlemine ait detaylı bilgiler içeren belgelerdir. Faturalardasatın  alınan mal ya da hizmet, satıcı vealıcıya dair çok sayıda detaylı bilgi bulunur. Bu bilgiler, ilerideoluşabilecek olumsuz durumlarda kullanılabilmesi amacıyla faturalara eklenir.Fatura belgeleri, yapılan alışveriş işlemi için bir kanıt görevi görür.İnternet alışverişlerinde her şey uzaktan ilerlediği için birtakım sorunlarınmeydana gelebilme ihtimali vardır. Bu nedenle online alışverişlerde mutlakafatura kesimi yapılmalıdır.

E-fatura ise faturanın elektronik versiyonuna verilen isimdir. Faturalar, e fatura ve e arşiv fatura uygulamaları sayesinde elektronik ortamda oluşturulup saklanırlar. Sürecin elektronik olarak ilerlemesinin çok sayıda avantajı ve kolaylığı vardır.

e-Fatura İptali

E-faturalar nadir de olsa yanlış gönderilebilir. Böyle durumlarda, oluşturulan e-Faturanın iptal edilmesi gerekir. E-faturanın iptal edilme şekli, hangi fatura türünün kullanıldığına göre değişebilir. Ticari e-fatura iptali ve temel e Fatura iptali işlemleri farklılık gösterebilir. E-faturalar, faturayı gönderen kişi ya da kurum tarafından iptal edilemezler. E-faturaları iptal edebilmek için, faturanın gönderildiği kişi ya da kurumun e-faturayı reddetmesi gereklidir. Alıcı e-Faturayı reddettikten sonra ilgili fatura, e-Fatura İptal Portalı üzerinden kolaylıkla iptal edilebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

GİB e-Faturaİptali

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e-Fatura ve e-Arşiv faturaların oluşturulmasıyla beraber,  e-fatura iptali gibi işlemleri denetleyen kurumdur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, e-Fatura ve e Arşiv fatura iptalini kolaylaştıran sistemleri vardır. Genellikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait olan E-Fatura İptal Portalı sistemi üzerinden e-faturalar son derece kolay bir şekilde iptal edilebilir.

Temel e-FaturaNasıl İptal Edilir?

Temel e-Fatura,alıcının faturayı reddetme seçeneğinin olmadığı bir fatura sistemidir. Temele-Faturalar gönderici tarafından alıcıya direkt olarak ulaşabilmesi amacıylagönderilir. Bunun gibi özelliklerinden dolayı temel e-fatura iptali diğer e-Faturaların iptal işlemlerine göredaha farklıdır. Temel e-Faturaların iptal edilmesi şu aşamalardan oluşur:

  1. E-fatura iptal işlemleriniyapabilmek amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafındaa yayınlanmış olane-Fatura İptal Portalı sistemine giriş yapılır.
  2. Faturayı gönderen taraf, faturanumarasını ve faturanın toplam tutarını belgeler ve bu belgeyi imzalar.
  3. Gönderici tarafından oluşturulanbu belge, alıcı tarafa iptal talebi olarak gönderilir.
  4. Sonrasında alıcının iptal talebinionaylanması beklenir.
  5. Alıcının iptal talebini onaylamasıdurumunda e-Fatura iptal edilmiş olur. E-faturanın iptal edilip edilmediği e-Fatura İptal Portalı üzerindengörülebilir.

Alıcı tarafın e-Faturaiptal talebini onaylamaması durumunda e-Fatura iptal edilmez. İptal edilmeyene-Fatura geçerliliğini korumaya devam eder. İptal talebini gönderen taraf, e-Faturanıniptal edilip edilmediğini e-Fatura İptal Portalı üzerinden kontrol edebilir.

Ticari e-FaturaNasıl İptal Edilir?

Ticari e-Fatura,alıcının faturayı reddetme, kabul etme ve iptal etme imkanlarına sahip olduğubir sistemdir. Bu e-Fatura çeşidi, daha çok ticari alışveriş işlemlerindekullanılır. Ticari e-Faturaların iptal edilmesi için alıcı tarafa 8 gün süreverilir. Alıcı taraf, bu 8 gün içerisinde e-Faturayı iptal etme hakkınasahiptir. Alıcı taraf bu süre içerisinde e-Faturayı iptal etmezse faturageçerliliğini korur. Ticari e-Faturaların iptal edilmesi için alıcı taraf KEPsistemi üzerinden faturayı gönderen tarafa fatura iptal talebini içeren biryazı gönderir. Bu yazı gönderildikten sonra, alıcı ve gönderici taraf anlaşırve ticari e-Fatura iptal edilmiş olur.

e-Arşiv FaturaNasıl İptal Edilir?

e-Arşiv Fatura iptali işlemi 7 güniçerisinde gerçekleştirilmelidir. Alıcı ve satıcı taraf, 7 gün içerisinde e-Arşivfaturayı iptal edebilir. Eğer bu süre aşılırsa ve fatura iptal edilmezse yenibir fatura oluşturulabilir ve müşteriye gönderilebilir.

E-Fatura vee-Arşiv Fatura En Kolay Nasıl İptal Edilir?

E-fatura ve e-Arşivfatura uygulamaları pek çok kişi tarafından karmaşık görünebilir. Fakate-Fatura ve e-Arşiv faturaları gerekli adımlar takip edildiğinde oldukça kolayşekilde iptal edilebilir. Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geliştirdiğisistemler kullanılabilir.

E-fatura ve e-Arşiv faturalarınızın nasıl iptal edileceğini ve diğer muhasebe işlemlerinizi merak ediyorsanız ve çözemediğiniz sorunlarınız varsa Logo İşbaşı danışmanları ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez