Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir Mi?

2020-10-04T07:13:15

Artık hem bireyleri hem şirketleri ilgilendiren her türlü hareketlilik dijitalleşiyor. Para transferleri elinizi hiç nakit sürmeden gerçekleştirilebiliyor. Elbette belgelemeler de elektronik ortama taşınmış durumda. Bu evrakların en başında akla geleni ise e-fatura. Klasik faturalama yöntemleri hem meşakkatli hem de takip etmesi emek isteyen bir uğraş. E-faturalar tüm bu işlemlerin yerini almak, çok daha hızlı ve efektif çalışmalar yapılmasını sağlamak için piyasaya girmiş durumda. Peki kimler kullanabilir e-fatura yöntemini? Bir şahıs şirketi sahibiyseniz e-fatura kullanmanız mümkün mü, avantajları neler olacaktır? Hepsi yazımızda.

E-Fatura Nedir?

E-fatura yaptığınız alışveriş karşılığında hazırlanan elektronik fatura türüne denir. Bu sayede kâğıda basılı faturaların gerekliliği ortadan kalkmış olur. Aynı zamanda e-fatura kayıt kolaylığını da sağlamış olur. E-fatura kullanmak için işlem yapan tarafların ikisinin de e-fatura kullanıyor olması gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile özel sunucular yardımıyla faturalar iki tarafa da ulaştırılır. Eğer karşı taraf e-fatura kullanmayan bir işyeri veya gerçek kişi ise e-posta ya da cep telefonuna sms ile gönderilecek e-arşiv faturası yine sanal ortamda olacaktır ancak kâğıda basılarak da saklanabilir.

E-Faturaya Kimler Geçebilir?

E-fatura kullanmaya geçiş için gerçek veya tüzel kişilik olmanız yeterlidir. Herhangi bir ciro alt sınırı da yoktur. Aslında hasılatı on milyon TL’nin üzerinde olan işletmelerin e-fatura kullanması zorunludur ama bu değerin altında ciroya sahip şirketler de dilerlerse e-fatura kullanımına geçmek için başvuruda bulunabilirler.

Logo İşbaşı e-fatura paketiyle hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilir, müşterilerinize e-fatura gönderimini interneti olan her yerden gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığımız ile hızlı ve kolayca e-faturaya geçen binlerce firma arasına siz de katılın.

Logo İşbaşı e-fatura paket fiyatları için tıklayın.

Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir mi?

Gerçek ve tüzel kişilerin içinde anonim ve limited şirketler ile şahıs şirketleri de bulunur. Yani e-fatura kullanmak isteyen şahıs şirketlerinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu işlem için Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvurmanız ve cüzi bir bedel ödemeniz yeterli olacaktır.

Faydaları Nedir?

E-faturaya geçmek ister küçük bir işletme olsun ister büyük bir şirket herkesin işine yarayacaktır. Öncelikle fatura kesmek için harcadığınız maliyeti azaltmış olursunuz. Tahsilat işlemleriniz hızlanır ve basılı faturaların karmaşasından kurtulmuş olursunuz. Fatura bilgilerini depolamanız kolaylaşır ve yanınızda telefon ya da tablet gibi bir elektronik cihazın olduğu her an fatura kesebilirsiniz. Kağıt israfının da önüne geçmiş olursunuz.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

e-Fatura Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fatura Nasıl Kesilir?
İade Faturası Nasıl Kesilir?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez