e-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Arşiv Sorgulama Nasıl Yapılır?

2022-07-06T11:08:49

E-faturave e-Arşiv Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Fatura, her alışveriş işleminden sonra oluşturulması gereken bir belgedir. Fatura sayesinde alıcı ve satıcı taraflar yaptıkları işleme ait detayları kolayca görürler böylece oluşabilecek aksaklıklar önlenmiş olur. Günümüzde neredeyse her alanda görülen dijitalleşme ve elektronik ortama taşınma hareketi muhasebe sektöründe de görülür. e Fatura ve e-Arşiv fatura da dijitalleşme hareketi sayesinde tüketicilerin hayatlarında yerini almış elektronik faturalama uygulamalarıdır.

e-Fatura yani elektronik fatura, fiziksel fatura belgesinin elektronik versiyonudur. Tamamen dijital olarak elektronik ortamlarda oluşturulur ve kullanılır. Baskı ve kağıt masrafı olmadığından daha ekonomiktir. Oluşturulan fatura elektronik olduğundan, posta ya da kargolama masraflarına da gerek kalmaz. e-Arşiv fatura ise oluşturulmuş olan elektronik faturaların dijital sistemler bünyesinde saklanıp muhafaza edilmesidir. Faturaların yer kaplamaması ve muhafaza edildikleri yerde herhangi bir zarar görmemesi nedeniyle yaygın olarak kullanılan teknolojik bir muhasebe çözümüdür. Siz de on binlerce işletme sahibi gibi muhasebe programınız için Logo İşbaşı’nı tercih edebilirsiniz. Ücretsiz deneyin

E-Fatura Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektronik faturalar internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan görüntülenebiliyor. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak kullanılabiliyor olması da elektronik faturaların bir diğer avantajı. e-Fatura sorgulaması yapabilmek için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • efatura.gov.tr’ adresine giriş yapılır. Burası Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan, elektronik faturaya ait işlemlerin yapıldığı bir internet sitesidir. İnternet bağlantısı olan telefon, bilgisayar veya tablet gibi cihazlar kullanılarak erişilebilir.
  • Giriş yapıldıktan sonra,ekranda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının istendiği bir alan belirir. Bualana ilgili kişinin TCKN numarası doğru ve eksiksiz bir şekilde girilir. Buadımdan sonra sisteme giriş yapılmış olur ve elektronik faturalargörüntülenebilir.

E-Arşiv Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Elektronik faturaların muhafaza edilip hasar görmeden saklanılmasına olanak sağlayan e-Arşiv uygulamasına zamandan ve mekandan bağımsız olarak internet bağlantısıyla erişilebilir. Öncelikle ‘efatura.gov.tr’ adresine gidilerek gerekli alanlara fatura numarası ya da firma adı yazılır. Bu adımdan sonra e-Arşiv faturalar kolayca görüntülenebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Sorgulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

e-Fatura ve e-Arşiv faturaların sorgulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu hususlar işlemlerin kolayca halledilebilmesi ve herhangi bir aksaklık çıkmaması için önem taşır.

  • Sorgulanmak istenilen faturanıne-Arşiv kapsamında düzenlenmiş olup olmadığı kontrol edilir.
  • Faturayı düzenleyen mükellefin e-Arşiv fatura düzenleme yetkisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. e-Arşiv fatura düzenleme yetkisi bulunana mükellefler listesine ‘ebelge.gib.gov.tr’ adresinden ulaşılabilir.
  • Web sitesindeki belirlenmişalanlara fatura mükellefinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası veya kimliknumarasının doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilir.
  • İnternet sitesindeki gereklialanlara fatura numarasının doğru ve eksiksiz bir şekilde girilip girilmediğikontrol edilir.
  • Faturada yer alan ‘ödenecektutar’, ‘genel toplam’ ya da ‘toplam tutar’ alanları kontrol edilir.Karşılaştırılan her iki faturada da bu alanlardaki rakamların birbiriyletamamen aynı olması gereklidir, sayıların bütün haneleri kontrol edilmelidir.
  • Fatura üzerinde yer alan vefatura için belirleyici bir rol oynayan, karmaşık bir dizi harf ve sayılardanoluşan güvenlik kodu ilgili alan doğru ve eksiksiz bir şekilde dikkatlicegirilmelidir.

Yukarıdaki adımlartakip edildiği sürece e-Fatura ve e-Arşiv fatura son derece kolay bir şekildesorgulanabilir.

Siz de cari hesap programı Logo İşbaşı’nın alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile e-Faturaya geçiş yapabilir, faturalarınızı hızlı ve kolayca anında gönderebilirsiniz. Üstelik aylık 150 kontöre kadar kullanım da HEDİYE!

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Doğrulama

e-Fatura ya da e-Arşiv fatura sorgulama işlemlerinden sonra doğrulama kısmına geçilebilir. e-Arşiv fatura ve e-Fatura doğrulama işlemi oluşturulan elektronik fatura yanıtı XML’inin doğru olup olmadığını kontrol etmek içindir. Sorgulama işlemi bitirildikten sonra kullanıcılar ekranda beliren ‘Doğrula’ butonuna tıklayarak doğrulama işlemine geçebilirler. Butona tıklandığı takdirde iki farklı sonuç ekranda belirebilir:

  • Mali Mühür Doğrulandı: Bu mesaj alındığında faturanın oluşturulma tarihinden bu yanahiçbir değişiklik geçirmediği anlaşılır. ‘Sertifika Bilgileri’ bölümünetıklanıldıktan sonra elektronik imza ve mali mühür sertifikası bilgilerineerişilebilir.
  • Mali Mühür Geçersiz: Bu mesaj fatura oluşturulduktan sonra değişikliğe uğramış demektir. Yapılan düzenlemeler nedeniyle fatura geçersiz sayılabilir. Sonradan yapılan düzenlemeler yazım yanlışları nedeniyle olabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Nasıl E-Fatura Mükellefi Olunur?

E-Fatura Yanlış Kesilirse Ne Olur?

E-Fatura Kurulumu Nasıl Yapılır?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez