İnternetten Satış Yapıp Nasıl Kolayca Fatura Keserim?

2022-04-18T21:26:49

İnternettenalışveriş son yıllarda hiç olmadığı kadar artmış durumda. Ürün ve hizmetsayısının fazla olması, uygun fiyatlar ve teslimat süreci gibi çok sayıdafaktör bu artmanın sebeplerine gerekçe olarak verilebilir. Artışın bir sonucuolarak, günümüzde çok sayıda satıcı internetüzerinden satış yapmayı tercih eder durumdadır.

İnternet üzerinden yapılan her alışveriş sonucu fatura adı verilen bir belge oluşturulur. Bu belge içerisinde satıcıya ve müşteriye ait olan bilgiler bulunur. Ayrıca bu belge satın alınan mal hakkında detaylı bilgi de içerir. Fatura belgesi, kağıt ortamında basılarak kullanılabilir. Kağıt formundaki fatura müşteriye teslimat sırasında ulaştırılır. Çoğu belgede olduğu gibi faturanın da elektronik bir versiyonu vardır. Elektronik faturaya e-fatura adı verilir. e Fatura, müşteri satın alım yaptığında e-mail gibi basit bir yolla müşteriye ulaştırılır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e faturave e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Ticarette Faturalama Süreci Nasıl İlerler?

İnternet satışlarında fatura oluşturmak son derece önemli ve gerekli bir adımdır. Faturalar, alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek herhangi bir anlaşmazlık durumunda yapılan alışveriş işlemini kanıtlar niteliktedir. Fatura içerisinde alıcıya, satıcıya ve satın alma işlemine ait detaylı bilgiler bulunur. e Ticaret sistemiyle yapılan alışverişler için fatura kesme süreci şu şekilde ilerler:

 1. İlk olarak İnteraktif VergiDairesi sistemine giriş yapılır.
 2. Sisteme giriş yapıldıktan sonraArşiv Portal bölümüne geçilir.
 3. Sonrasında ekranın sol kısmındayer alan ‘Belge İşlemleri’ kısmına girilir ve ‘Fatura Oluştur’ bölümü seçilir.
 4. Açılan sekmede boş olan alanlareksiksiz bir şekilde doldurulur.
 5. Alıcı ve satılan mal veya hizmeteait bilgiler eklenir.
 6. Tüm bunları yaptıktan sonra,aşağıda ‘Toplam’ bölümü oluşur. Burada girilen sayıların toplam miktarıgörülür. Bu kısım dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 7. ‘Oluştur’ butonuna basılır vefatura oluşturulmuş olur.
 8. Oluşturulan e-fatura, ilk aşamadataslak olarak kaydedilir. Taslağı da dikkatli bir şekilde kontrol ettiktensonra, faturada yanlışlık yoksa onaylanır.
 9. İşlemi onaylamak için  GİB İmza butonuna basılır.
 10. Bu işlem sonrasında cep telefonuna SMS yoluyla bir kodgönderilir. Bu kodun ekrandaki alana girilmesi gerekir. Kod yazıldıktan sonraonay verilir ve e-fatura kesme işlemi tamamlanmış olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

e-TicaretYapanlar Fatura Kullanmalı Mıdır?

e-Ticaret üzerindenyapılan satışlarda fatura kullanımı son derece önemlidir. Satış işlemleritamamen uzaktan ilerlediği için satıcı ve alıcı arasında herhangi fiziksel biriletişim söz konusu olmaz. Bu nedenle, e-ticaret satışlarında olumsuz durumlaroldukça yaygındır. Teslimat süresi ve kargo işlemleri gibi faktörler de işiniçerisinde olduğundan, e-ticaret sistemi karmaşık ilerleyen bir süreç halinedönüşebilir. Bu sebeple e-ticarette fatura kullanılması gerekir. İnternet satışı fatura kesme işlemi şunedenlerden dolayı gereklidir:

 • Oluşturulan fatura, oluşabilecekherhangi bir anlaşmazlık durumunda kanıt niteliği taşır.
 • Satıcı ve alıcı arasında yapılanticari işlem belgelenmiş olur. Bu sayede sürecin yasal bir şekilde ilerlemesikolaylaşmış olur.
 • Ortaya çıkabilecek olan yanlışanlaşılmalar önlenmiş olur.

2021 Yılındae-Satışlar İçin e-Fatura Kullanım Zorunluluğu Nedir? e-Ticaret Satışları İçinEn Kolay Nasıl Fatura Keserim?

İnternetten satışlar e-fatura zorunluluğu çoksayıda satıcı tarafından merak edilir. Ancak ülkemizdeki kurallara göre hertürlü ticarî işlemin sonucu faturalandırılmalıdır. Ancak e-Fatura sistemizorunluluğu için minimum bir sınır da mevcuttur. Bu zorunluluğunun belirlenmesiiçin satıcının elde ettiği gelir baz alınır. 2021 yılı için e-fatura kullanımzorunluluğu şu şekildedir:

 • Satıcının 2019-2020 yıllarıarasında elde ettiği ciro 5 milyon liranın altında ise satıcı, e-Faturauygulamasını gönüllü olarak kullanabilir.
 • 2019-2020 yılları arasındasatıcının elde ettiği ciro 5 milyonun üzerinde ise satıcı, e-Faturauygulamasını kullanmak zorundadır.

İnternetten satış yapıyor ve e-fatura kesmek istiyorsanız, muhasebe işlemlerinizi kolaylaştırmak için İşbaşı Logo programlarını hemen deneyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez