Zorunlu E-Faturaya Geçiş Kapsamına Kimler Giriyor?

2023-01-26T15:47:12

Bu yazımızda e-fatura hakkındaderlediğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

E Fatura vermekle mükellef işletmeler şunlardır:

2022 ve daha sonraki dönemler için brüt satış hasılatı en az 3 milyon TL olan vergi mükellefleri e-faturaya geçmek zorundadır.

Kendi internet sitelerine sahip olan ya da aracı platformlar vasıtasıyla e-ticaret faaliyetleri yürüten vergi mükellefleri için 2022 ve takibi yıllar için belirlenen alt sınır 500 Bin TL ‘dir.

 • Bunların yanı sıra konaklama hizmeti veren otel işletmeleri de e-fatura kesmek zorundadır.

Yukarıda belirtilen kurallar uyarınca e-fatura kesmek zorunda bulunan mükellefler için saptanan resmi uygulama başlangıç tarihi 01 Temmuz 2023’dür.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura dijital ortamda düzenlenen,fiziki olarak kağıda basılmayan fatura türüdür. E-Fatura alıcıya ve satıcıyaaynı kanaldan Maliye sunucuları üzerinden ulaştırılır. E-Fatura uygulamasınınyapılabilmesi için hem alıcının hem de satıcının elektronik fatura uygulamasınageçmiş olması gereklidir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E- Faturanın Avantajları Nedir?

Dijital ortamda yapılan her işlem gibie-fatura uygulamasının da hayatımıza getirdiği çeşitli kolaylıklarbulunmaktadır. E- Fatura uygulamasına geçmenin başlıca avantajları şunlardır:

 • İşletmeye binen mali yükü hafifletir.
  • E-Fatura elektronik ortamda düzenlenerek gönderildiği için kağıt fatura bastırılması gerekmez.
  • Faturaların alıcıya yollanması için kargo ya da posta masrafı verilmesine gerek yoktur. E-fatura dijital kanallar üzerinden anında ulaştırılabilir
  • E-Fatura arşivleme aşaması dijital ortama yapıldığı için, e-fatura kesen satıcı arşivleme uygulamasından kurutulmuş olur.
 • E-Fatura uygulaması tasarruflu olmasının yanı sıra çevre dostudur.
 • E-Fatura kaybolmaz.
 • E-Fatura, geleneksel faturaya göre daha kısa sürede düzenlendiği için işletmeler zamandan kazanç sağlar.
 • E-Fatura tahsilatların daha çabuk yapılmasına imkân verir.

Online ön muhasebe programı sayesinde internete bağlandığınız her yerden ister akıllı telefonunuz isterseniz de webten e-Fatura ve e Arşiv faturalarınızı iletebilirsiniz. Ayrıca gelen e-faturalarınız için de kabul ve red işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların online ortamda alıcılara ileteceğiniz faturalarınız ile postalama, kağıt basımı, çıktısı, dosya masraflarından kurtulmuş olursunuz. Ek olarak 10 yıl boyunca dijital ortamda arşivleme imkanıyla ekstra masraflardan da kurtulursunuz. 

2023 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Nedir?

Fatura kesme sınırı, her yılbaşında uygulanmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından saptanır. Fatura kesme zorunluluğu olan işletmeler 1 Temmuz 2023 tarihine kadar başvurularını tamamlayıp fiili olarak geçiş hazırlıklarını yapmalılardır.

Firmanız E-Fatura Kapsamına Giriyor Mu?

Bu konudaki yasal düzenleme 421 SıraNumaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilmiştir. Bu tebliğe göree-fatura kullanmak zorunda olan mükellefler şunlardır:

 • 5015 Petrol Piyasası Kanununda belirtilen şekilde madeni yağ lisansı olan firmalar,
 • 5015 Petrol Piyasası Kanununda belirtildiği şekilde madeni yağ lisansına sahip firmalardan mal alan mükelleflerden, 2011 yılı itibariyle en az 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip işletmeler
 • 4760 Özel Tüketim Vergisi Kanununda belirtilen listedeki malları imal eden, inşa eden ya da ithal eden firmalar
 • 4760 Özel Tüketim Vergisi Kanununda belirtilen listede bulunan ürünleri imal eden, inşa eden ya da ithal eden firmalardan mal alan mükelleflerden  2011 yılı itibariyle en az 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip firmalar

E-Fatura ve e-Arşiv fatura işlemleriniz dahil olmak üzere muhasebe işlemlerinizi yönetmenin en kolay yöntemi için Logo İşbaşı programlarında. Detaylar için hemen bize ulaşın!

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

e-Fatura Kurulumu Nasıl Yapılır?
E-Fatura Nasıl İptal Edilir? e-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?
Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir Mi?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez