Sgk Hizmet Dökümü Nedir?

2022-07-06T12:53:24

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet dökümü SGK’ya bağlı olarak çalışan sigortalıların, sigorta sürecine ve işleyişine dair her türlü bilgiyi alması işlemine verilen isimdir. Hizmet dökümü sigortalı çalışanın sigortasına dair bütün bilgileri görmesidir. 4A ise günümüzde yürürlükte olan sigorta çeşitlerinden birisidir. 4A sigorta çeşidi önceden SSK kurumuna bağlı olarak çalışan, günümüzde de SGK’ya bağlı olarak çalışan işçilerin dahil olduğu sigorta grubudur. SSK kurumu isim değişikliğine giderek SGK olmuştur. Önceden SSK’ya, günümüzde de SGK’ya bağlı olan her sigortalı 4A grubunda yer alır. Çalışanlar 4A hizmet dökümü işlemi sayesinde sigortaya, primlerine, başlangıç, bitiş tarihlerine ve işleyiş şekline kolayca ulaşabilir.

4A Hizmet Dökümü Nerelerden Alınır?

Sigortalı çalışanlar 4A hizmet dökümü işlemini herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu şubesinden ya da e-Devlet üzerinden yapabilir. Yakınınızda bulunan bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giderek kolayca 4A hizmet dökümünüzü görebilirsiniz. Hizmet dökümünüzü online olarak internet üzerinden almak için ise e-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘4A Hizmet Dökümü’ yazdıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan hizmet dökümü belgesine ulaşabilirsiniz. Bu belgede sigorta işleyişine dair bütün bilgiler yer alır. Hizmet dökümü belgesi bazı kurumlarda çeşitli işlemlerden önce istenebilir. e-Devlet üzerinden bu belgeyi alabilir ve karşı tarafa iletebilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

4A hizmet dökümü belgesini alabilmek için ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. e-Devlet sistemi birçok resmi işlemi yapabilmenize olanak tanır ve giriş yapabilmek için çeşitli doğrulamalar yapmanız gerekir.

● e-Devlet şifrenizle, mobil veya elektronik imzanızla, T.C. kimlik kartınız ile ya da internet bankacılık hesabınızla giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

● e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘4A Hizmet Dökümü’ yazabilir ya da Hizmetler kısmından ‘SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi’ bölümüne girebilirsiniz.

● Gerekli bilgileri yazdıktan sonra karşınıza 4A Hizmet dökümü belgeniz çıkar. Bu belgeyi yazdırmak isterseniz ilk olarak belgeyi indirmeniz gerekir. İlk etapta karşınıza çıkan ekranı yazdırmak yerine dosyayı indirmeli ve sonrasında yazdırmalısınız.

● Eğer hizmet dökümü belgenizin doğrulama içermesini isterseniz barkod ekleyebilirsiniz. Belgeyi yazdıracağınız bölümden ‘Barkodlu Belge Oluştur’ butonuna tıklayarak belgenize barkod ekleyebilirsiniz. Belgeyi teslim edeceğiniz taraf bu barkodu e-Devlet üzerinden sorgulayabilir ve belgenin doğruluğunu tescil edebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

T.C. Kimlik No ile SGK Hizmet Dökümü

Hizmet dökümü sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı kullanabilirsiniz. Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartınızın üzerinde yer alan bu 11 haneli numarayı kullanarak e-Devlet üzerinden herhangi bir sigorta kolu için hizmet dökümü belgesine ulaşabilirsiniz. e-Devlet sisteminde hesabınıza başarıyla giriş yaptıktan sonra SGK bölmesinden hizmet dökümü seçeneğini seçmeniz gerekir. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda doğrulama yapmalısınız. Bu doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı kullanabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra ait olduğunuz sigorta koluna dair hizmet dökümü belgesine ulaşabilir, indirebilir ve yazdırabilirsiniz.

e-Devlet SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Linki

Sigortalılar hizmet dökümü sorgulaması yapabilmek için e-Devlet sisteminden yararlanır. e-Devlet üzerinde birçok kuruma ait çeşitli işlemler yer alır. Hizmet dökümü belgesinin nasıl ve hangi bölümden alınacağı ise karmaşık görünebilir. SGK’ya ait olan birçok işlem e-Devlet üzerinden yapılabilir. 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına dair hizmet dökümü belgesine ulaşabilmek için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranız ile doğrulama yapmalısınız. Bu aşamadan sonra hizmet dökümü belgenize ulaşabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresinden ilgili işlem sayfasına giriş yapabilirsiniz.

SGK Emeklilik Bilgileri Görüntüleme

SGK emeklilik bilgileri e-Devlet üzerinden görüntülenebilir. Emekli olmayanlar için emekliliğe dair bilgiler hizmet dökümü işlemiyle görüntülenebilir. Barkodlu ve onaylı bir hizmet dökümü belgesi alabilmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Emekli olanlar için emeklilik bilgisi aylık ödeme miktarı ve başlangıç tarihleri gibi bilgilerden ibarettir. Emekli olanlar da emeklilik bilgilerine ulaşmak için e-Devlet sistemini kullanabilir. www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-aylik-bilgisi adresi üzerinden emeklilik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Emeklilik sürecinize dair ödeme bilgilerini alabilmek için ise www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-odeme-bilgileri adresini kullanabilirsiniz.

SGK 4B Hizmet Dökümü Görüntüleme

4B günümüzde yürürlükte olan sigorta kollarından birisidir. 4B koluna ait sigortalılar e-Devlet üzerinden hizmet dökümü belgelerini alabilir. 4B sigorta kolu, SSK SGK olmadan önce Bağ-Kur sistemiyle prim ödeyen çalışanları kapsar. SSK SGK olduktan sonra Bağ-Kur kaldırıldı ve bu dala ait sigortalılar 4B kolunda toplandı. 4B sigortasına ait hizmet dökümü belgesi almak için e-Devlet üzerinde yer alan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu / SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi’ bölümüne giriş yapabilirsiniz. Bu bölümde gerekli doğrulamaları yaptıktan sonra sigorta kolunuzu seçebilir ve hizmet dökümü belgesi oluşturabilirsiniz. İlgili sorgulama ekranına www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresinden ulaşabilirsiniz.

SGK 4C Hizmet Dökümü Görüntüleme

4C sigorta kolu devlet memuru olanları ve kadrolu çalışanları kapsar. 4C sigorta koluna ait olan çalışanlar e-Devlet üzerinden hizmet dökümü belgesini alabilir. SSK SGK olmadan önce bir sigorta kolu olan Emekli Sandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun değişmesinden sonra 4C kolu altında toplandı. 4C sigorta koluna ait çalışanlar https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresinden gerekli doğrulamaları yapabilir, 4C seçeneğini seçtikten sonra ise hizmet dökümü belgesine ulaşabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

A’dan Z ye Genç Girişimci SGK-Prim Teşviği
Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Ticari Alacak Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez