Hangi İşletmeler İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Almak Zorunda?

2022-07-06T13:21:13

Hayallerinizsüsleyen o şirketi sonunda kurdunuz ve çalışanlarınızı da işe aldınız.Şirketiniz giderek de büyüyor. Tabii, bu aşamada da karşınıza İş Sağlığı veGüvenliği konusu çıkıyor. Bundan dolayı da sizin de aklınıza pek çok sorutakılıyor. Sizin şirketiniz, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetini almak zorundamı? Gelin, bu konuyu birlikte inceleyelim.

2012yılının Haziran ayında Resmi Gazete’de yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı veGüvenliği Kanunu ile işletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliğine yönelik personel istihdamızorunlu hale geldi. İşletme içinde istihdam sağlanamadığı durumlarda ortak birSağlık Güvenlik biriminden hizmet alma zorunlulukları oluştu.

Yürürlüğegiren bu kanunla işletmeler, az tehlikeli, tehlikeli ve ya çok tehlikeli olaraküç farklı sınıfa ayrıldı. Bunun sonucunda işletmelerin sorumluluk kapsamları dabu sınıflara göre belirlenmeye başladı.

NACE Kodu ile Tehlike Sınıfı Tespiti

İşletmeninSGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamlarından meydana gelen NACE koduna göre işletmelerin hangi tehlikelisınıfa ait oldukları belirleniyor.

İşletmelerin tehlike sınıfları ve çalışansayılarına göre kanunda yer alan sürelerde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimive diğer sağlık personeli görevlendirmeleri gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Yoksa İdari Para Cezası Uygulanıyor mu?

İşletme,görevlendirme yapmadığı her ay için çalışan başına idari para cezasınaçarptırılıyor. İdari para cezası miktarları her sene başında da güncelleniyor.

Bir örnek üzerinden uygulanan idari para cezasına bakalım. 5 çalışanı bulunan ve tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmeniz olduğu durumda, iş güvenliği uzmanı görevlendirmediğiniz her çalışan için aylık 9.672 liradan 5 çalışan için aylık 48.360 lira idari para cezası ödemekle yükümlü olursunuz. Bu para bir yıl boyunca görevlendirme yapmadığınız takdirde 580.320 lira gibi yüksek bir rakama ulaşabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

İş Güvenliği Uzmanının Görevlendirilmesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile kesinliğekavuşan ve bir işletmede iş güvenliği uzmanı ya da OSGB’den hizmet alınmasıiçin belirtilen süreler aşağıdaki gibidir:

  • Az tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler:

Çalışan başına ayda en az 10 dakika gibi birsüre verilmiştir. Bu doğrultuda az tehlikeli sınıfta olan işletmenizde 100çalışan olduğu durumda, 1 tam zamanlı iş güvenliği uzmanı istihdamı yapmalı yada OSGB’den hizmet almanız gerekmektedir.

  • Tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler:

Çalışan başına ayda en az 20 dakika gibi birsüre verilmiştir. Bu durumda tehlikeli sınıfta olan işletmenizde 1000 çalışanolduğu durumda, 2 tam zamanlı iş güvenliği ve sağlığı uzmanı istihdamı yapmalıya da OSGB’den hizmet almanız gerekmektedir.

  • Çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler:

Çalışan başına ayda en az 40 dakika gibi birsüre verilmiştir. Bu durumda tehlikeli sınıfta olan işletmenizde 1000 çalışanolduğu durumda, 4 tam zamanlı iş güvenliği ve sağlığı uzmanı istihdamı yapmalıya da OSGB’den hizmet almanız gerekmektedir.

İşyeri Hekiminin Görevlendirilmesi

İşyeri hekiminden yada OSGB’den hizmet almanızgerekenler durumlar da kanunda açıkça belirtilmiştir. İşyeri hekimi içinbelirtilen çalışma süreleri aşağıdaki gibidir.

  • Az Tehlikeli Sınıfta Bulunan İşletmeler:

Çalışan başına ayda en az 5 dakika ilesınırları çizilen kanundan yola çıkarak. 2000 çalışanı bulunan az tehlikelisınıfta olan bir işletmenin 1 tam zamanlı işyeri hekimi istihdamı etmesi ya daOSGB’den hizmet alması gerekmektedir.

  • Tehlikeli Sınıfta Bulunan İşletmeler:

Çalışan başına ayda en az 10 dakika ilesınırları çizilen kanundan yola çıkarak. 2000 çalışanı bulunan tehlikelisınıfta olan bir işletmenin 2 tam zamanlı işyeri hekimi istihdamı etmesi ya daOSGB’den hizmet alması gerekmektedir.

  • Çok Tehlikeli Sınıfta Bulunan İşletmeler:

Çalışan başına ayda en az 15 dakika ilesınırları çizilen kanundan yola çıkarak. 2000 çalışanı bulunan çok tehlikelisınıfta olan bir işletmenin 4 tam zamanlı işyeri hekimi istihdamı etmesi ya daOSGB’den hizmet alması gerekmektedir.

Diğer Sağlık Personelinin Görevlendirilmesi

Diğer sağlık çalışanı istihdamı ya da OSGB’denbuna yönelik bir hizmet alınması için 6331 sayılı kanun sadece çok tehlikelisınıfta bulunan işletmeler için bunu zorunlu tutuyor. Çalışma süreleri iseaşağıdaki gibidir.

Çok tehlikeli sınıfta olan işletmeler:

  • 10 – 49 çalışan: Çalışan başına ayda 10 dakika
  • 50 – 249 çalışan : Çalışan başına ayda 15 dakika
  • 250 ve üstü çalışan: Çalışan başına ayda 15 dakika

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?Neleri Kapsar?
Geçici Vergi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Vergi Matrahı nedir?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez