Google Adsense Faturası Nasıl Kesilir?

2022-04-15T13:51:51

Son yıllardainternet yayıncılığı hiç olmadığı kadar artmış durumda. Geleneksel yayıncılıkaraçlarının aksine, günümüzde en yaygın olarak kullanılan internet reklamcılıksektörünün şekil değiştirmesini sağlamıştır. Onlardan biri olan Google AdSensegibi sistemler, internet üzerinden yapılan reklam ve yayın işlemlerinden biridir.

Son yıllarda Google AdSense üzerinden kazanç sağlayan şirket ve şahısların sayısı oldukça artmıştır. Ancak Google Adsense üzerinden elde edilen kazançlar, belirli şartları karşıladıklarında vergiye tabi tutulabilirler. Bu nedenle herhangi bir yasal pürüzü önlemek açısından Google AdSense fatura işlemlerinin yakından takip edilmesi gerekir. Nasıl fatura kesilir? yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İnternet erişimi olan her yerden kolay fatura kesme programı olan Logo İşbaşı ile ister webden ister cepten saniyeler içinde fatura kesebilirsiniz. Üstelik 14 Gün Ücretsiz Deneyebilirsiniz.

Google AdSenseNedir?

İnternet ortamında çok çeşitli reklamcılık faaliyetleri yürütülür. Tıpkı televizyon ya da radyo gibi yayın platformlarında olduğu şekliyle, internet üzerindeki reklamcılık işlemlerinden de belirli miktarlarda kazançlar elde edilir. Google AdSense, bu kazançların takibi ve analizi gibi işlemlerin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Google AdSense üzerinden çok sayıda işlem kolay bir şekilde yapılabilir. Geriye veya ileriye dönük reklam planlamaları bu işlemlere örnek olarak verilebilir. Elde edilen kazançlara dair istatistikler ve hedef kitlesi gibi faktörler, Google AdSense sayfasında kolaylıkla bulunabilir. Şirket veya şahısların kazançlarını olumlu yönde artırabilmeleri açısından bu özellikler oldukça büyük önem taşır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Google AdSenseGelirleri Vergilendirilir Mi?

Çok sayıda şirketve şahıs, Google AdSense üzerinden kazanç sağlar. Her Google AdSense kazancıbirbirinden farklı olabilir. Temelde bu sistem, sürekli olarak belirli birücretin sağlandığı, stabil ve dengeli bir sistem değildir. Ancak elde  edilen gelirler çok sayıda faktöre göredeğişiklik gösterebilir.

Elde edilen birkazancın vergiye tabi tutulabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekir. EğerAdSense kazançları sürekliyse ve kişi geçimini AdSense üzerinden sağlıyorsa, budurumda AdSense kazançları vergilendirilir. Fakat eğer kişi geçimini AdSensekazançları ile sağlamıyorsa ve kişinin AdSense kazançları sürekli değilse vergiyetabi tutulmaz. Bu bağlamda sürekli olmayan kazançlara ‘Arızî Kazanç’ adıverilir ve bu kazançlar, vergiye tabi değildir.

Google AdSenseGelirleri Hangi Vergiye Tabidir?

Google AdSensekazançları birden fazla sayıda vergiye tabi tutulabilir. Bu vergiler, kazancınnasıl oluştuğuna, sıklığına ve niteliğine göre değişebilir. Eğer kazanç birsermaye ya da şahıs şirketi tarafından kazanılıyorsa, bu kazançlar vergiye tabiolabilir. Google AdSense kazançlarının tabi tutulduğu vergiler şunlardır;

  1. Kurumlar Vergisi: Bu vergi, sermayeşirketlerinin AdSense kazançlarının tabi tutulduğu vergidir. 2020 yılındanitibaren, kazanılan AdSense gelirleri %20 oranında kurumlar vergisine tabidir.  
  • Gelir Vergisi: Bu vergi çeşidi, şahısşirketlerinin AdSense kazançlarına yansıtılır. Gelir vergisinin oranı, AdSensekazancına göre değişebilir. Kazancın sürekliliği ve  oranı verginin oranında değişime sebep olabilir.Gelir vergisinin oranı, yüzde 15 ve yüzde 30 arasında değişebilir.

Google AdSenseKazancına Dair Fatura Nasıl Kesilir?

Google AdSense fatura kesme işlemiiçin, elde edilen gelirler tıpkı vergiye tabi olma işleminde olduğu gibi bazışartları sağlaması gerekir. Kazancın sürekli olması ve belirli bir miktarıaşması sonucunda fatura kesilebilir. Eğer kazancı sağlayan şirket değilse,fatura kesimi gerekmediğinden vergi dairesine beyanda bulunulması yeterlidir.Fatura oluştururken de fatura tipi, vergi numarası ya da T.C. kimlik numarası, unvan,adres, hizmet açıklaması, miktar, birim fiyatı ve KDV oranı gibi bilgilere yervermeniz gerekir.

Kolay GoogleAdSense Fatura Kesme Yöntemleri Nelerdir?

Google AdSense faturası kesimi işlemi, elde edilen gelire göre değişebilir. AdSense faturası, ay içerisinde elde edilen her kazanç için kesilmez. Bir ay içerisinde elde edilen bütün gelirler, ay sonunda toplu bir şekilde faturalandırılır.  KDV oranı da bu toplam üzerinden yansıtılır. Fatura, ödemeyi yapan Google adına kesilir. Oluşturulan faturanın herhangi bir kuruma gönderilmesi gerekmez ancak kişinin ilgili faturayı saklaması gerekir.

İnternet erişimi olan her yerden kolay fatura kesme programı olan Logo İşbaşı ile ister webden ister cepten saniyeler içinde e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilirsiniz.

Google AdSense gelirleri ve fatura kesimine ait sorularınıza net yanıt almak için Logo İşbaşı danışmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez