Google Adsense Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

2022-04-15T11:20:10

Günümüzdeneredeyse tüm faaliyetler dijital alana kaymaktadır. Bu da, dijital mecraüzerinden gelir elde etme fikrini ortaya çıkarır. İnternet üzerindenürettiğiniz içerikleri gelir elde etmek için birer araca dönüştürebilirsiniz.Google AdSense sayesinde, siz düzenli içerik üretirken aldığınız reklamlar ilegelirinizi arttırmanız mümkündür. Peki, Google AdSense nedir, etkin birkullanım için hangi adımları takip etmeniz gerekir? Ayrıntıları yazınındevamında bulabilirsiniz.

Google AdSense Nedir?

GoogleAdSense, internet üzerinden para kazanmayı tercih edenler için oldukça risksizve kolay bir yöntemdir. Bir web siteniz ya da Youtube kanalınız mevcut iseGoogle AdSense’i kullanarak, bu mecralarda reklam yayınlayıp parakazanmanız mümkün olur. Bu uygulamanın mantığına göre, oluşturduğunuz bir websitesi veya açtığınız bir Youtube kanalı olması halinde, reklam veren şahıs yada firmalar sizin siteniz üzerinde ya da videonuzun içinde reklamlarınıyayınlar. Yayınlanan reklamlar üzerinden siz de para kazanmış olursunuz.

Google, websitelerine uygun reklam seçerken bir algoritma kullanır. Yayınlanacak olanreklamların belli içerik ve hedeflenen gruplar için uygunluk düzeyini kontroleder. Yayınlanacak reklamların tasarımları birbirinden çok farklı ve değişkenolduğu için çoğu web sitesine uygun reklam bulmak mümkün olur. Google AdSense,yayıncılar için ücretsiz bir kullanım sunar.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

GoogleAdSense hesabı oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir. Birkaç adımdaoluşturabileceğiniz AdSense hesabı için öncesinde sahip olmanız gereken 2 unsurbulunur. Bu unsurlar aşağıdaki gibidir:

 1. Kendinize ait bir Google hesabı
 2. Size ait bir içerik

Herhangi birGoogle hizmeti kullanmanız durumunda zaten bir Google hesabınız var demektir.Böyle bir kullanıcı değilseniz Google hesabı açarak AdSense oluşturmaadımlarına devam edebilirsiniz.

Sahipolduğunuz özgün bir içeriğiniz varsa ve bu içerik AdSense programpolitikalarına uyum sağlıyorsa Google AdSense kullanmanız mümkün hale gelir.

AdSensehesabı oluşturmak için gerekli ön adımları tamamladıktan sonra size özelhesabınızı oluşturmak için gerekli adımlara başvurabilirsiniz. Bunlar;

 • https://www.google.com/adsense/start/ adresine giriş yapın.
 • Girdiğiniz Google AdSense adresi üzerinden “Başlayın” butonuna tıklayın.
 • Google’ın sizden isteği bilgileri girerek devam edin. URL bölümüne kendi sitenizin ya da kullandığınız sitenin URL’ini girebilirsiniz.
 • Sayfanın altında yer alan “e-Posta adresine AdSense ile ilgili yararlı bilgiler alın” bölümüne cevap olarak “Evet” demeniz tavsiye edilir. Böylece daha geniş bir bilgi ağı edinebilirsiniz.
 • Bu sayfada yer alan işlemler bittikten sonra Google hesabınızı açın.
 • Ülkeniz ya da bölgenizi girin.
 • AdSense Şartlar ve Koşullarını okuyup kabul ettikten sonra “Hesap Oluştur” seçeneğini tıklayın.
 • Tüm bu adımları sonunda AdSense hesabınızı oluşturma işlemini tamamlamış olursunuz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Google AdSense Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

İçeriğinizvasıtasıyla reklam almak istediğinizde, bu içeriğin Google AdSense uygunlukkriterlerini karşılıyor olması büyük önem taşır. Eğer içeriğiniz uygunlukkriterini karşılamıyor ise başvurunuz reddedilir. Peki, AdSense uygunlukkriterleri nelerdir?

 • Tamamen özgün ve ilginç bir içeriğe sahip olmalısınız.

İçeriğinizinhedeflediğiniz kitleyi çekebilmesi için kaliteli ve tamamen özgün bir içerikolması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için https://support.google.com/adsense/answer/7299563 adresiüzerinden fikir edinebilirsiniz.

 • Oluşturduğunuz içeriğin AdSense program politikalarına uyum sağladığından emin olmalısınız.

GoogleAdSense’e kayıt olmadan önce web sitenizin ya da içeriğinizin AdSense programpolitikasına uygun olup olmadığını kontrol edin. AdSense program politikalarını https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresiüzerinden kontrol edebilirsiniz. AdSense Şartlar ve Koşullar kapsamında,AdSense politikalarında meydana gelebilecek değişiklikleri takip etme vebilgilenme sorumluluğu kullanıcıya ait olduğundan sık sık takip etmekte faydabulunur.

 • 18 yaşından büyük olmalısınız.

GoogleAdSense, kabul şartlarında da belirttiği gibi  sadece 18 yaş ve üzerindekikullanıcıların başvurularına onay verir. 18 yaşından küçük kullanıcılar içinebeveyn şartı bulunur. Eğer ebeveyniniz kendi Google hesabı ile AdSense’e kayıtolursa uygulamadan yararlanma imkanınız olur. Ancak, AdSense hesabıonaylandığında tüm ödeme ve siteye dair sorumluluk yetişkine, yani ebeveyne aitolur.

EğerYoutube, Blogger ya da farklı bir barınma iş ortağı kullanarak Google AdSensehesabı oluşturursanız barındırılan bir AdSense hesabına kayıt olabilirsiniz.Uygunluk kriterlerini karşılamanız halinde başvurunuz onay alır. Blog sayfanızya da içerik ürettiğiniz kanal AdSense ile para kazanmanıza uygun bir halegelirse AdSense hesabınızı oluşturabilir, gerekli ürünlere bağlayabilirsiniz.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırır?

AdSenseüzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız Google’ın internet reklamcılığı olarakbilinen Google Adwords’üne de göz atabilirsiniz. Adwords üzerinden reklamverenler tıklama başına ne kadar yüksek bir teklif sunarsa AdSense sayesinde bureklamları görünür kılan ve gösterdiği reklamlara tıklama alan web site ya daiçerik sahipleri de o miktarda para kazanabilir.

AdSense ileelde edeceğiniz gelir hakkında tahmini bir hesap yapabilirsiniz. Bunun içinbelli kriterleri düşünmeniz gerekir. Web sitenizi günde kaç kişinin ziyaretettiği bu noktada oldukça önemlidir. Ortalama 500 kişinin web sitenizi ziyaretettiğiniz düşünürseniz Google AdSense ile günlük 4-5 lira civarında gelir eldeedebilir. Ziyaretçi sayınız arttıkça kazancınız da artar.

AdSense ilegelirinizi arttırmanın bir yolu da İngilizce site açmaktır. İngilizce dilindeiçerik üretirseniz günlük 15 dolar civarında gelir elde etmeniz mümkün olur. Buda, Türk lirası ile düşünüldüğünde çok daha tatmin edici bir sonuç doğurur.

Google AdSense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

GoogleAdSense gelirleri genel olarak devamlılığı olan gelirler olduğundan vergiödenmesi gerekir. AdSense kullanımında vergilendirme koşulları nelerdir?

 1. Sermaye ya da şahıs şirketi kurulması gerekir.
 2. Şirket kurulumunun yanında Google veya ödemeyi yapan diğer işletmelere fatura kesilmesi gerekir.

Bu koşullarsağlandığında, AdSense üzerinden gelir elde etmeniz halinde hem gelir vekurumlar vergisine hem de KDV’ye tabi olursunuz.

AdSenseüzerinden gelir elde eden şahıslar için bazı şartlara bağlı istisnalarmevcuttur. Bunlar:

 • Gelir elde eden kişi 29 yaşın altında ise,
 • İlk şahıs şirketini kurmuş ise AdSense üzerinden elde ettiği gelirin 75.000 TL’ye kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi ödemez.

Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve anında gönderebilirsiniz. Ön Muhasebe Programı Logo İşbaşı’nın ücretsiz GİB e arşiv portal entegrasyonuyla saniyeler içinde e arşiv faturanızı kesin ve anında müşterinizle paylaşın.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez