Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

2022-04-16T22:20:45

Serbest Meslek Nedir? Kimler Serbest Meslek Erbabı Olarak Kabul Edilir?

Serbest meslek erbabı, kişisel bilgi ve beceri gerektiren işler yapan, herhangi bir işverene bağlı olmadan çalışan, kendi için iş yapan; avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. kişilere deniyor. Serbest meslek gruplarında oluşan tüm kazançlar, serbest meslek kazancı olarak belirtiliyor.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek makbuzu; serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri ile ilgili her türlü tahsilatlar için, düzenlemek ve kesmek zorunda odluğu makbuza verilen ad olarak biliniyor. Değerli evrak kategorisinde yer alan ve ücret tahsil edildiğinin bir belgesi olan serbest meslek makbuzu, fatura veya fiş muadili olarak geçiyor. İki nüsha şeklinde düzenlenen serbest meslek makbuzunun, asıl nüshası müşteriye veriliyor. Bununla birlikte kopya nüshası da işletmede kalıyor.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Serbest Meslek Kazancının Özellikleri Nelerdir?

Serbest meslek erbabı kişiler, kendi nam ve sorumluluklarında, hiç kimseye bağlı olmaksızın kazanıyor. Bu elde ettikleri kazanç da tamamen kendilerine ait oluyor. Serbest meslek erbapları, işlerini başka birine veya işverene bağlı olmadan yürütüyor. Bunu aksini yapar ve bir işveren tabi olarak iş yaparlarsa, kazançları meslek kazancının dışına çıkmış oluyor.

Serbest meslek kazancı, sermayeden çok şahsi çalışmaya yönelik… Kazanç elde edilebilmesi için, kişinin ilgili serbest mesleği sürekli olarak icra ediyor olması gerekiyor.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için, vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açtırmak gerekiyor. Bundan sonra da, anlaşmalı matbaalar aracılı ile serbest meslek makbuzları bastırılıyor. Verilen hizmet için, bu makbuz dolduruluyor. Makbuzun aslı müşteriye verilerek hizmet bedeli tahsil ediliyor.

01/01/2018 tarihi itibariyle dileyen serbest meslek erbapları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) uygulamasına dahil olarak mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için kağıt ortamda düzenlemiş oldukları Serbest Meslek Makbuzunu elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenleyebilir, muhatabının talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilir, elektronik ortamda muhafaza edip Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlayabilirler.

Serbest Meslek Makbuzlarına Yazılması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Serbest meslek makbuzunda yer alması gereken bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler;

  • Makbuzu verenin adı ve soyadı veya iş yeri unvanı, adresi
  • Vergi dairesi ve Vergi Kimlik numarası ya da T.C. Kimlik numarası
  • Müşterinin adı ve soyadı veya iş yeri unvanı, adresi
  • Alınan paranın miktarı
  • Belgenin düzenlendiği tarih
  • Serbest meslek erbabının imzası

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama

Brüt Tutar üzerinden %20’lik Gelir Vergisi tutarını hesaplayıp Brüt Tutardan çıkartıyorsunuz ve Gelir Vergisi çıkartılmış tutarın üzerine, Brüt Tutar Üzerinden Hesaplanmış  KDV Tutarını ekleyerek size ödenmesi gereken tutarı buluyorsunuz.

Hızlı ve kolay bir şekilde hatasız ‘Serbest Meslek Makbuzu‘ hesaplamak için kullanımınıza sunduğumuz uygulamamızı inceleyebilirsiniz. İster webden isterseniz de Android ya da İOS uygulamalarımızdan hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Net: Müşteriden tahsil edilecek miktarın, vergiler düşüldükten sonra elde kalan bölümü olarak tanımlanıyor.

Brüt: Net kazancın, üzerine vergilerin eklenmesi ile oluşan miktara verilen ad.

Örnek olarak bir serbest meslek makbuzu hesaplaması yapalım;

Varsayalım ki, müşteriye brüt miktarı 350 TL olan bir hizmet veriliyor. O halde;

Brüt hizmet bedeli: 350 TL

%20 Gelir Vergisi –> 350  x 0,20 = 70 TL

Net Ücret 350 – 70 = 280 TL

%18 KDV –> 350 x 0,18 = 63 TL

Net: 280 + 63 = 343 TL’lik makbuz düzenlenir ve bu tutar müşteriden tahsil edilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Freelance Çalışanlar Nasıl Serbest Meslek Makbuzu (SMM) Keser?
Tahsilat Makbuzu Nedir? Nasıl Kesilir?
Serbest Meslek Makbuzu ve Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez