Mutlu Müşteri Yaratmanın Yöntemleri Nelerdir?

2022-04-15T13:41:29

MüşterileriMutlu Kılmanın Avantajları

Müşterilerinizimutlu kılmanın doğrudan veya dolaylı yoldan pek çok avantajı vardır. Mutlumüşteri yaratmanın en önemli avantajı işletme gelirinizin artmasıdır.Müşteri memnuniyeti arttıkça sadık müşteri sayısı da doğru orantılı olarakartar. Sadık müşteriler ise her zaman daha fazla para harcama eğilimindedir.

Mutlumüşteri deneyimimarkanıza olan güveni artırır ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.Müşterileri memnun etmek, olası bir krizde ya da olumsuz koşullarda sizisavunacak birilerinin bulunmasına yardımcı olur.

MutluMüşteri Yaratma Yöntemleri

Mutlumüşteri yaratmak için uygulamanızgereken pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazılarını maddeler halindesıralayabiliriz:

  • Müşterilerinizinkendilerini önemli hissetmelerini sağlayın

Müşterilerinizemutlaka isimleri ile hitap edin. Onlara özel olduklarını mutlaka hissettirin.Sıcak bir şekilde ve sık sık gülümseyin. Bir gülümseme sadece önemsediğinizigöstermekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinize sıcak, arkadaş canlısıolduğunuzu ve onları önemsediğinizi gösterir.

  • Müşterilerinizsizinle konuşurken dikkatlice dinleyin

Müşterilerinizlekonuşurken tüm dikkatinizi vermeye çalışın. Onlarla göz teması kurun. Telefondaya da yüz yüze konuşurken asla müşterilerinizin sözlerini kesmeyin.

  • Ürünve hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olun

Müşterilerbilgili çalışanlarla çalışmak ister. Müşterilerinizin sorularınıyanıtlayabilecek bir donanıma sahip olabilmek için ürünleriniz hakkında detaylıbilgi sahibi olun. Emin olamadığınız bir konu hakkında iş arkadaşlarınızdandestek alarak, müşterilerinize doğru bilgiler verin.

  • Müşterilerinizeverdiğiniz sözleri tutun

Müşterinize herhangi bir sözverdiğinizde mutlaka zamanında yerine getirin. Ayrıca,  yapamayacağınız bir konu hakkında asla sözvermeyin. Aksi takdirde müşterilerinizin güvenleri sarsılır.

  • Müşterilerinizinzamanını boşa harcamayın

Günümüzdeherkesin zamanı oldukça kısıtlı ve kıymetli. Bu nedenle müşterilerinizinzamanını boşa harcayacak faaliyetlerden kaçınmalısınız.

  • Müşterilerinizdengeribildirim alın

Müşterilerinizdenen çok ve en az hoşlandığı hizmetler hakkında geri bildirim alın. Bunuelektronik posta veya anketler aracılığı ile etkili bir şekildegerçekleştirebilirsiniz.

  • Müşterilerinizene istediklerini sorun

Müşterilerinizesürekli olarak onlar için neler yapabileceğinizi ve bunu nasıl daha iyiyapabileceğinizi sorun. Daha sonra onlara istediklerini vermeye çalışın veonları süreçten haberdar edin.

  • Sadıkmüşterilerinizi ödüllendirin

Sadıkmüşterilerinizle uzun süre birlikte çalışmanın yollarını arayın.  Gerektiğinde bir kuralı esneterek, herhangibir ücretten feragat ederek ve küçük bir hediye göndererek bunu kolaycabaşarabilirsiniz. 

  • Müşterilerinizeher fırsatta teşekkür edin

Müşterilerinizeher fırsatta içtenlikle teşekkür edin. Onlara sizi tercih ettikleri içinkendilerine minnettar olduklarını hissettirin.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

MutluMüşteri Yaratmanın İşletmeye Olan Katkısı

Mutlumüşteri deneyimi sunmakbir işletmenin üzerinde durması gereken en önemli konulardan biridir.Müşterilerinize karşı samimi ve tutarlı davranışlar sergilemeniz onlarınişletmenize uzun süre sadık kalmalarını sağlar.

Mutlumüşteri yarattığınızda,şirketinizin etkili geribildirimler almalarını sağlar. Müşterilerinizdengeribildirim almak, firmanızın geleceğe yönelik atacağı adımları belirlemesindeönemli bir rol oynar. Mutlu müşteriler, işletmeniz ile ilgili deneyimlerinibaşkaları ile paylaşmaya daha yatkındır. Bu da yeni müşteriler edinmenize katkısağlar.

Müşterileri size geri bildirim sağlamalarına teşvik etmek, üstün bir müşteri deneyimi sunmanın ve sürdürmenin ayrılmaz bir parçasıdır.  Rutin olarak geri bildirim istemek ve bu geri bildirimleri analiz etmek işletmenizin geleceği için oldukça önemlidir. Böylece, işletmenizin güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varabilir, müşterilerinizin beklentilerini kolayca karşılayabilirsiniz.

Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve anında gönderebilirsiniz. Alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile tüm ön muhasebe işlemlerinizi ister webden ister cepten kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez