Çalışanlarınızın Motivasyonunu Nasıl Artırırsınız?

2022-07-06T12:01:45
İçindekiler

  Motivasyon,çalışanların bir işletme için çalışmaya ne kadar istekli ve bir işletmenin nekadar verimli olduğunu belirler. Bu nedenle bir işletmenin, motivasyonu artırmaya yönelikçalışanlarını finansal ve finansal olmayan yöntemlerle motive edebiliyor olmasıgerekir

  Kimizaman çalışan motivasyonunda düşüşlerle karşılaşılması oldukça normaldir. Bunaek olarak çalışanlar ile bağlantı da kesildiğinde büyük bir sorun ortayaçıkabilir. Bu tür durumlarda çalışanmotivasyonu artırmak en önemli konu haline dönüşür.

  Çalışan motivasyonu neden önemlidir?

  Çalışanmotivasyonunu korumak ve iyileştirmek şirketler için bir sorun olabilir. Çünkü sorumluluklar,artık onu tamamlaması gerekenler için ilgi ve heyecan verici olmayacaktır. Bunedenle işletmeler, personelinin motivasyon seviyelerini yükseltmenin ve daimayüksek tutabilmenin yollarını bulmaya çalışmalıdır.

  Çalışanmotivasyonu, bir kuruluşun başarısının anahtarıdır. Motivasyon olmadan,şirketler daha az üretkenlik ve daha düşük üretim seviyeleri yaşar. Bu türdurumlarda da büyük olasılıkla şirket önemli hedeflere de ulaşamayacaktır. Bunedenle personel motivasyonu artırılmasıiş yeri liderlerinin beslemesi ve izlemesi gereken bir şeydir.

  Çalışan motivasyonu ile sağlananfaydalar nelerdir?

  Birçalışan motive olursa işinde iyi olması ve çok çalışması daha olası hale gelir.Çalışanların ilgisini çekmek, çalışanları elde tutmak ve genel düzeylerde motivasyonçok önemlidir. Eğer çalışma motivasyonusağlanırsa daha düşük devamsızlık seviyelerine de ulaşılır. Motive olmuşçalışanların işlerden uzak durmaktansa çalışmaya istekli olma olasılığı dahayüksek hale gelir.

  Motiveolmuş çalışanlarda iş bağımlılığı da artacaktır. Böylece düşük personel devirhızı kendiliğinden ortaya çıkar. Bir işte kalan çalışanlar halihazırda deneyimesahip olduğundan, yeni işe alma maliyetleri düşük olur. Böylece sürekli yenibir eleman almak ve eğitmek gerekmez.

  Motivasyon artışı ile birlikte yönetim ve çalışanlar arasında iyileştirilmiş ilişkiler sağlanır. Bu, çalışanların değişiklikleri tartışmasız kabul etme olasılığının daha yüksek olduğu ve yöneticilere karşı yasal veya endüstriyel işlem yapma olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelebilir.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Çalışan motivasyonu artırma yöntemleri

  • Çalışanlarınçıkardığı iyi işlerin farkına varmak ve takdir etmek gereklidir. Madditeşvikler verilebilir ancak mutlaka sözle de takdir edilmelidir. Çalışanlara, gelirgetiren elemanlar olarak bakmak yerine, her fırsatta onlara değer verildiğiningösterilmesi iş motivasyonu artışınıda beraberinde getirir.
  • Motivasyonsürecinde gerçekçi hedefleri belirlemek önemlidir. Asla bitmeyecek bir şeyüzerinde çalışmak genellikle yorucu ve moral bozucudur. Çalışmanın önemli birfark yaratmadığını gösterdiğinden, ilerleme göstermeyen bir iş üzerindeçalışmak zamanla külfetli hale gelebilir. Bu durum personel motivasyonuüzerinde olumsuz etki gösterir.
  • Zaferlerkutlanmalıdır. Hedef belirlemek ve o hedefe ulaşıldığında çalışmanın bir ögesiolan her bir çalışan tek tek kutlanmalıdır. Bu, çalışanlarınız bir şeyi her iyiyaptığında veya bir hedefe ulaştığında partilere devam etmeniz gerektiğianlamına gelmez. Ancak sözlü bir teşekkür ya da yazılı bir belge dahi, kişiyekendini ve yaptığı işi değerli hissettirecektir.
  • Pozitifkalınmalıdır. Çalışanların pozitif olması için liderlerin de pozitif olmasıgerekir. Pozitif insanlar, negatif insanlardan daha üretkendir. Çalışanlarmutlu değilse, müşterileri de mutsuz ederler. Pozitiflik ve mutluluk,organizasyonu üretken ve başarılı kılar.
  • Kısamolalar verilmelidir. Herkes yorgun olduğunda işyerinde motivasyon artırmak zorlaşır. Personellerin tazelenmesive motive olması için kısa ve düzenli molalar vermek önemlidir.
  • Vizyonpaylaşılmalıdır. Çalışanlarınız yaptıklarıyla organizasyonun misyonu ve vizyonuarasında herhangi bir bağlantı görmediklerinde motive olmayacaklardır. Daha çokve daha uzun süre çalışmaya motive olmaları için onları kuruluşun vizyonunadahil etmeniz gerekir.
  • Şeffaflık sihir gibi çalışır. Kurduğunuz ilişkiler güvene dayalıdır. Ve güven şeffaflıkla inşa edilir. Şeffaf olmayan ilişkilerde sorunlar yaşanır. Çalışanları ve iş yeri için yapabilecek en iyi şey şeffaf olmak ve güveni teşvik etmektir. Şeffaf olunduğunda, herkes aynı bilgileri kullanarak çalışır.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

  14 gün ücretsiz deneyin
  Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
  Kredi Kartı Gerekmez