Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Rehberi

2022-04-15T11:40:03

Dijital pazarlama, pazarlayacağınızmal ya da hizmetin online kanallar üzerindeki varlığını ve faaliyetleriniziifade eder. Sahip olduğunuz markanın bilinirliğini ve satışını artırmak adınagerçekleştirebileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur. Küçük işletmeler içindijital pazarlama önerileri ile online mecralarda ön sıralarda yerinizialabilmeniz mümkündür.

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Geleneksel pazarlamanın etkisiningiderek azaldığı bir dönemden geçerken dijital pazarlamayı tercih eden herişletme, hedeflerine giden yolda ileriye dönük adım atar. Teknolojikgelişmelerle birlikte işletmeler de faaliyetlerini dijital ortam üzerindeyöneterek dijitalin getirdiği avantajlardan faydalanır.

Pazarlama yöntemlerinin dijitalortama kayması ile birlikte hedeflenen müşteri profiline ulaşım çok daha kolayhale gelirken işletmeye ait maliyetlerde de gözle görülür azalmalar sözkonusu olur. Ancak, elbette dijital pazarlama dendiğinde akıllara yalnızca buunsurlar gelmez. Dijital pazarlamada önem taşıyan tüm unsurlar aşağıdakigibidir:

  • Hedef kitlenizin zaman ve para harcadığı alanları gözlemleyebilirsiniz.

İstatistiki veriler, dünya üzerindesosyal medya kullanımının farklı kanallar üzerinde oldukça yoğun seyrettiğinigösterir. Bu kanallardan en çok kullanılan ise Facebook’tur ve bukullanıcıların büyük çoğunluğu sosyal medya hesaplarını her gün düzenli olarakkullanır.

Ortalama bir kullanıcı profili, birgünde 2 saate yakın sosyal medya hesapları ile ilgilenir ve bu kullanıcılarınfarklı platformlarda pek çok hesabı bulunabilir. Kullanım bu kadar yoğun oluncakullanıcılar da satın alma işlemlerini sosyal medya üzerinde gerçekleştirmeeğilimi gösterebilir. Bu sebeple, hedef kitlenizi dijital ortamdagözlemleyebilmeniz çok daha kolaydır.

  •  Hedef kitlenize kişisel pazarlama hizmeti sunabilirsiniz.

Pazarlama yöntemlerinizikişiselleştirerek hedef kitlenizi etkileyebilirsiniz. E-Posta, müşterilerinsıkça kullandığı bir yol olduğundan bu yöntemi tercih edebilir, satın alma veyeniliklerden haberdar olma fırsatlarını yakalamalarına yardımcı olabilirsiniz.

  • Düşük maliyetler ile büyük yatırımlara alan açabilirsiniz.

Özellikle küçük işletmeler içindijital pazarlama büyük bir fırsat olabilir. Faaliyetlerini dijital alandayürüten küçük işletmeler, bu şekilde diğer rakip olan büyük işletmeler ilerekabet edebilir hale gelirken küçük bütçeler ile büyüyebilme fırsatına dasahip olur.

  • Kitlenize dair tüm özellikleri gözlemleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama ile odaklandığınızkitlenin davranışlarını ve özellikleri görebilmeniz mümkündür. Hedefkitlenizi oluşturan bireylerin eğitim düzeylerine, mesleğine, satın almadavranışına ve diğer birçok bilgiye erişebilme olanağına sahip olursunuz. Bu özelliklergeleneksel pazarlama yöntemlerine göre üstünlük sağlayabilir.

  • Marka itibarınızı oluşturabilir veya artırabilirsiniz.

Dijital pazarlama, hedeflediğinizkitleye ait trafiği çekebilmenizi sağlar. Ancak, bunu etkin bir şekildegerçekleştirmek sizin elinizdedir. Hali hazırda trafik elde ettiğiniz hedefkitle markanıza dair tüm ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi edinmeye hevesliolabilir. Kitlenize vadettiklerinizi sunmanız, bu kitle ile ilişkileriniziiyileştirmenizde büyük önem taşır. Bunu sağladığınız kitle, web sitenizi dahadüzenli olarak ziyaret eder ve beklediğiniz trafiğin oluşması kaçınılmaz olur.Bu etkileşimi sağladığınız kitle, iletişim ve hizmetlerinizden memnunkaldığında kendisi satın alma davranışı göstermekle kalmaz, etrafına da markanızıtavsiye eder hale gelir.

  • Güven kazanmak için kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama faaliyetleri ilebir marka ve işletmeye ait bir ürün ya da hizmeti daha önce kullanan kişilerinsosyal medya kanalları üzerindeki hareketleri ile daimi bir kullanıcı olupolmadığını anlayabilirsiniz. Bu tarz kullanıcı hareketleri, o ürün ya da hizmetüzerinde ve aynı zamanda marka üzerinde güven yaratabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Küçük İşletmelerin İşine Yarayacak Dijital Pazarlama Çalışmaları Nelerdir?

Farklı dijital pazarlama stratejileriile markanızı daha üst sıralara taşıyabilmeniz mümkündür. Peki, bunun içinhangi çalışmaları yapabilirsiniz?

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Reklamınızı tıklayan her kullanıcı için ödeme yaptığınız her türlü dijital pazarlamanın genel adıdır. Tıklama başına ödeme reklamcılığı bir reklam biçimi olarak da nitelendirilebilir.

Google Ads, bu konuda etkili reklamaraçlarından biridir. Ürün ve hizmetlerinizin daha ulaşılabilir olması adınareklam oluşturmak ve tıklanma ile maliyet analizi yapan bir program olduğundantüm verilere kolayca ulaşabilmenize olanak tanır. Bütçenize göre düzenleyerekkullanabileceğiniz bu araç ile marka bilinirliğinizi artırmanız kolaylaşır.

Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

Bing, Yahoo, Google gibi arama motorları üzerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. SEM olarak da bilinen bu yöntem, sunduğunuz ürün ya da hizmeti arayıcılar ile buluşturmanın etkin yollarından biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu  

Arama motoru sonuç sayfaları, yani SERP’lerde ödeme yapmadan görünebilmek için SEO’dan, yani arama motoru optimizasyonundan, yararlanmak faydalı olur. Web sitenizde yer alan sayfaları ve blog yazılarınızı oluştururken SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Anahtar kelime çalışması ile oluşturduğunuz anlamlı metinler hedef kitlenize ulaşmanızı çok daha kolaylaştırır.

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Sıkça kullanılan Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformları üzerinde reklam yayınlama olanağına sahip olabilirsiniz. Bu alanlarda reklam yayınlamanız hizmetlerinize ulaşması zor olan kitleye ulaşarak varlığınızı duyurmanıza olanak tanır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Ürün ya da hizmetinizi sosyal medya üzerinde pazarlamanın organik yoludur. Uzun vadede çok daha az maliyetle gerçekleştirebileceğiniz organik pazarlama yöntemi aynı zamanda iyi bir çalışma ve planlama gerektirir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

 İşletmelerin çevrim içi kullanıcı deneyimlerini geliştirme yoludur. Bu sayede web sitesi trafiğinden daha fazla dönüşüm elde etmek için tercih edilebilir.

İçerik Pazarlaması

 Markaya ait görünürlüğü dijital alanda artırmak için yapılan çalışmalardandır. Tıklanma oranlarını, potansiyel müşteri sayısını ve satışları artırmak için ideal bir yöntemdir. Blog yazıları, kategori ve ürün açıklamaları, e-kitaplar, videolar içerik pazarlamasının örnekleridir.

e-Posta Pazarlama

e-Posta pazarlaması, en köklü dijital pazarlama yöntemlerindendir. Markanıza ait özel fırsatları duyurmak, içeriklerinize dikkat çekmek, bir etkinlik ya da organizasyonu tanıtmak amacıyla e-Posta pazarlama yönteminden faydalanabilirsiniz.

Tüm bu seçenekler markanızınihtiyaç duyduğu dijital pazarlama stratejilerini oluşturur. İhtiyacınıza göresize en uygun yöntemi tercih ederek dijital mecralarda marka ve hizmetlerinizidaha bilinir hale getirebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler arasında en önemliolanlardan biri ise markanızı daha güvenilir ve kurumsal gösterebilecek olanweb sitesidir. İşletmenize dair hazırlayacağınız bir web sitesi ile aramamotorlarında görünürlük elde edebilir ve kurumsal bir imaj sergileyebilirsiniz.

Satış yapacağınız bir e-Ticaretsitesi oluşturduysanız müşterilerinizin size kolayca ulaşabileceği iletişimbilgilerini sitenize eklemeyi sakın unutmayın. Ayrıca, yine müşterilerinizingeri bildirim sağlayabilmesine olana tanımak adına yorum alanları oluşturmanızda faydalı olacaktır. Sattığınız ürünle ilgili bir etkileşime sebep olan yorumalanları, güven artırıcı bir unsurdur. Yine e-Ticaret sitesine sahipseniz yalınbir web sitesi tasarımına sahip olmanız, kullanıcıların aradıklarına daha kolayulaşmalarına olanak tanır. Aynı zamanda, ürünleri kategorileştirerek sunmanızda onlara ulaşmakta kolaylık sağlar.

Bilgilendirici bir web sitesi tasarlıyorsanız müşterinin fiziki varlığınıza kolay ulaşabileceği şekilde harita yerleştirmeniz etkili bir yöntem olabilir. İletişim bilgileri alanı daima ulaşılabilir olmanız konusunda önemlidir. Ticari bir amaç gütmeden oluşturduğunuz web sitesinde ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin ihtiyaçlarına hitap eden blog yazıları oluşturmanız, web sitesi trafiğini olumlu yönde etkiler. Konu belirleme noktasında Google Trends’i kullanabilirsiniz. İster yerel ister genel taramalarla ne zaman ne aratılmış, kullanıcıların gündemi ne olmuş bilmenize yardımcı olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez