Mikro İhracat Nedir? Mikro İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

2022-07-06T11:28:26

E-ticaret yani online alışveriş, standart alışverişin tanımını oldukça değiştirmiştir. Standart alışverişlerde, müşteri fiziksel bir mağazaya gider ve ürünler arasından istediğini seçerek satın alır. Fakat internet alışverişlerinde durum çok daha farklı ilerler. İnternet alışverişleri, standart alışveriş sisteminin dezavantajlarını ortadan kaldıran yenilikçi bir çözümdür. Bu özellikleri sayesinde son yıllarda hiç olmadığı kadar çok tercih edilir. Online alışveriş sistemlerinin fiziki bir mağazaya gitmeyi gerektirmemesi, farklı konumlarda bulunan müşterilerin aynı ürüne ulaşabilmesini de kolaylaştırır. Dünyanın öteki ucunda bulunan bir müşteri, istediği ürünü internet üzerinden sipariş edebilir. Böylelikle farklı bir konumda bulunsa bile istediği ürünü satın alabilir. Farklı ülkelere internet üzerinden ürün satan satıcılar mikro ihracat yöntemini kullanır. Mikro ihracat, geleneksel ihracat ve yurtdışı satış yöntemlerine nazaran çok daha hızlı, kolay ve maliyetsizdir.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 150/ yıllık 1800 kontöre kadar kullanım HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçersiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Mikro İhracatNedir?

Mikro ihracat, e ticaret alışverişlerinde sipariş edilen ürünlerin yurt dışına gönderilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde satıcıların yurtdışına ürün göndermesi için gümrük müşaviri gibi faktörlere ihtiyacı kalmaz. Mikro ihracatla ürünlerin yurtdışına gönderilebilmesi için satıcı faturanın İngilizce ve Türkçe versiyonlarını yetkili kargo şirketine teslim eder. İlgili kargo şirketi, sipariş edilen ürünü yurt dışına çıkarır ve faturası ile birlikte alıcısına teslim eder. Mikro ihracat yöntemi sayesinde küçük firmalar ve KOBİ oluşumları bile yurt dışına satış yapabilir.

Mikro İhracatFaturası Nasıl Kesilir?

Çok sayıda satıcıyurtdışına ürün göndermek istediği için mikroihracat faturası nasıl düzenlenir konusunu merak eder. Mikro ihracatyöntemi sayesinde ağırlığı 300 kg altında olan ve değeri 15.000 Euro altındaolan her ürün gümrük işlemlerine takılmadan hızlıca yurt dışına gönderilebilir.Bu yöntemle gönderilen ürünler için fatura kesilebilir.

Mikro ihracatla gönderilen ürünlere fatura kesebilmek için ürünün e-ihracat yoluyla gönderilmesi şart değildir. Böylece yurt dışına ürün gönderen satıcılar, ETGB yani Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi sistemi yoluyla fatura kesebilirler.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Mikro İhracat FaturasıÜzerinde Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Mikro ihracatlayurt dışına gönderilen ürünlere dair kesilen e-ihracat faturası belgesinde şu bilgilerin bulunması gerekir:

 • Fatura tipi
 • Belge numarası
 • Fatura tarihi
 • Mal kodu ve açıklaması
 • Gönderilen ürünün miktarı
 • Gönderilen ürünün birim fiyatı
 • İskonto oranı ve tutarı
 • KDV oranı ve tutarı
 • Vergi muafiyeti sebebi
 • Gönderilen ürünün tutarı
 • Ödenecek olan toplam tutar

Yurt dışınagönderilen ürünlere dair fatura keserken yukarıdaki alanların doldurulmasıyeterlidir. Satıcıların mikro ihracatfaturası düzenlerken yukarıdaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekildedoldurması herhangi bir yanlışlık olmaması açısından son derece önemlidir.

Mikro İhracattaVergi Avantajı Nedir?

Mikro ihracat,standart ihracat yöntemlerine nazaran çok sayıda avantajı olan bir sistemdir.Bu avantajlardan birisi de vergi muafiyetidir. Satıcılar, mikro ihracatyöntemiyle satış yaparken vergiden muaf tutulabilirler. Vergiden muaf olabilmekiçin bazı şartların karşılanması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Satışlardan elde edilen yıllıkhasılatın 400 bin liraya kadar olanlarının, aynı yıl içerisinde kendisigortalarının olması,
 2. Satışlardan elde edilen yıllıkhasılatın 800 bin liraya kadar olanlarının, aynı yıl içerisinde kendisigortalarının olması ve en az bir tam zamanlı ya da eş zamanlı işçiçalıştırması,
 3. Yıllık hasılatı 1 milyon 600 binliraya kadar olanlarının, ilgili yıl içerisinde kendi sigortalarının olması veen az bir ortalama iki tam ya da yarı zamanlı işçi çalıştırması,
 4. Yıllık hasılatı 2 milyon 400 binliraya kadar olanlarının ilgili yılda kendi sigortalarının olması ve ortalama 3tam ya da eş zamanlı işçi çalıştırması.

Mikro İhracattaKDV İadesi Var Mıdır?

Diğer ihracat türlerinde olduğu gibi mikro ihracatta da KDV iadesi alınabilmektedir. Satıcı, mikro ihracat  yöntemiyle yurt dışına gönderdiği ürünlere yansıtılan KDV oranını iade alabilir. KDV iadesinin alınabilmesi için, ETGB belgesinin Gümrük Birliği tarafından onaylanması ve VEDOP yani Vergi Daireleri Otomasyon Projesi sistemine aktarılması gerekir. Sonrasında ETGB belgesinin çıktısı vergi dairesine ibraz edilir ve KDV tutarı iade alınır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez