Mali Mühür Nedir ve Nasıl Alınır?

2022-04-22T16:55:32

Mali mühür, e-fatura ve diğer yasal belgelerin bütünlüğü ile içeriğini garanti altına alarak gizliliğini koruyor. Peki, Mali Mühür Sertifikası nedir ve nasıl alınır? Mali mühür hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

İsterseniz E-Fatura’ya geçiş işlemlerini Logo İşbaşı’nın alanında uzman danışmanlarıyla ücretsiz şekilde gerçekleştirebilir tüm süreci onların yardımıyla sorunsuz halledebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin : 0 850 679 88 00 ‘ı arayabilirsiniz.

Mali Mühür Sertifikası Nedir?

Mali mühür, e-fatura ve diğer resmi belgelerin bütünlüğünü, kaynağını ve içeriğini garanti altına alıyor. Böylelikle de mali mühür, bu belgelerin elektronik ortamdan ilgililere iletimi ve elektronik ortamda saklanması esnasında güvenliğini ve gizliliğini sağlayan bir elektronik kaşe olarak belirtiliyor. Bu mühür, USB cihazı görünümünde olup kurumsal bir e-imza çeşidi olarak tanımlanıyor.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Mali Mühürle İlgili Önemli Bilgiler

  • E-fatura kullanıcısı olmak isteyenler mali mühür başvurusunda bulunmak zorunda.
  • Mali mühür başvurusu için; TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin (Kamu SM) internet sayfası üzerinden başvuru formu doldurulması gerekiyor.
  • Başvuruyla beraber ücret de TÜBİTAK’a iletilmeli.
  • Mali mühür, daha sonra elektronik faturaya başvururken de firmanın sisteme tanımlanması için kullanılıyor. Bu şekilde firmanın bilgileri de doğrulanmış oluyor.
  • Eğer şahıs firması bulunuyorsa, e-faturaya mali mühür yerine e-imza ile de başvurulabiliyor.
  • Firma unvanı değiştiğinde, mali mühür geçerliliğini yitiriyor. Eğer firmanın unvanı yenilenirse, yeni unvanla beraber yeniden mali mühür başvurusunda bulunulması gerekiyor.

Güncel Mali Mühür Fiyatları

Mali mühür sertifikası (MÜS) ve güvenlik hizmetleri sertifikası (GÜS) 3 sene geçerli olacak şekilde oluşturuluyor. Güncel sertifika fiyatlarını ise şu şekilde;

Tüzel kişi için 3 senelik mali mühür sertifikası (MÜS+GÜS) ve akıllı kart okuyucu: 256,60 TL (220 TL + KDV)

Gerçek kişi için 3 senelik mali mühür sertifikası (MÜS+GÜS) ve akıllı kart okuyucu: 141,60 TL (120 TL + KDV)

Mali Mühür Başvuru Süreci

Mali mühür başvurusu yapabilmek için yapılması gerekenler; ilk olarak kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine girmelisiniz. Sonrasında açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra son ekranda karşınıza çıkan bilgilere göre ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Talep ettiğiniz ürün ve hizmet bedeli, Kamu SM’nin hesabınıza geçtikten sonra sertifikanın üretim süreci de başlıyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için http://www.kamusm.gov.tr/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği önmuhasebe programı Logo İşbaşıile siz de efatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeleriçinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir süredeücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 efatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E Fatura Özel Entegratörümü Nasıl Değiştirebilirim?

Çek Çirolamak Nedir? Ciro Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez