Çek Cirolamak Nedir? Ciro Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

2022-04-21T10:58:35

Ticaret dünyasında yapılan satış işlemleri karşılığında ödenmesi gereken tutarın ödenmesini sağlayan çok sayıda ödeme aracı vardır. Bu ödeme araçlarından birisi olan çek, genel olarak peşin ödeme yapılmasını sağlar. Standart olarak bankaya verilen çeklerin ödenmesi gerekir. Fakat günümüzde alıcı ve satıcılar arasında çek belgeleri vadeli olarak kullanılır. Teknolojinin de gelişmesiyle beraber iyice yaygınlaşan kredi kartları çeklerin kullanımını azaltsa da, çek birçok kolaylığı sayesinde öne çıkar. Çek belgeleri sağladıkları kanuni teminat ve garanti sayesinde günümüzde de hala birçok işlemde kullanılmaktadır.

Çek Cirolamak Nedir?

Ticari sektörlerde büyük ya da küçük ölçekli ödemeler farklı şekillerde yapılabilir. Bazı alacaklılar çeşitli sebeplerden dolayı, alacak hakkını başka kişi ya da şirketlere devredebilir. Çek cirolamak esasında çeki devretmektir. Bir çeki ciroladığınızda, alacaklı olma hakkınızı devretmiş olursunuz. Çekinizi ciroladığınız kişi, bu noktadan sonra artık sizin yerinize alacaklı olabilir ve tahsilat hakkını kullanabilir.

Çek ciro etmek önem gösterilmesi gereken bir işlemdir. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemeniz durumunda çek cironuz geçersiz sayılabilir ve akabinde çeşitli yasal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Beyaz ciro ve tam ciro olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. Beyaz ciro yöntemi kullanılarak ciro edilmiş çeklerde, sadece ciro eden tarafa ait bilgiler bulunur. Çekin kime ciro edildiği ve kimin alacaklı olduğu konusunda herhangi bir bilgi bulunmaz. Gizlilik gerektiren ticari işlemlerde yaygın olarak kullanılır.

Bir diğer çek cirolama çeşidi ise tam cirodur. Tam ciro yöntemi ile cirolanan çeklerde, çeki cirolayan kişiye ve alacaklı hakkının devredildiği, yani çekin ciro edildiği kişiye ait bilgiler yer alır. Bu yöntemde çekin kim tarafından kime cirolandığı açık bir şekilde görülür.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Çeklerde Ciro Etme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çek ciro etmek son derece kolay, hızlı ve zahmetsiz bir işlemdir. Sadece belli başlı basit hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bir çeki ciro etmeden önce, çek haklarının size ait olduğundan emin olmanız gerekir. Sonrasında çeki ciro etmek isteyen kişi, çekin arka kısmına firmasının kaşesini basar. Kaşenin altına da şirket yetkilisinin imzasını atması gerekir. Ciro edilmek istenen çekin ön yüzüne kaşe ve imza gibi bilgiler yerleştirilmez. Bu bilgiler sadece çekin arka kısmında bulunmalıdır. Aksi takdirde çek ciro etme işlemi geçersiz sayılabilir. Şirkette birden fazla yetkili bulunuyorsa, bu yetkililerin de imza atmış olması önem taşır. Ciro edilmiş bir çekte ne kadar imza bulunursa, çekin güvenilirliği o kadar artmış olur. Çek ciro etmek bir nevi garanti vermek, teminat vermektir. Çekin ciro edildiği taraf, çekin vadesi geldiğinde, ilgili bankaya giderek çekin temsil ettiği miktarı tahsil edebilir.

Siz de on binlerce işletme sahibinin tercih ettiği muhasebe programı Logo İşbaşı ile çek takibi, gelir gider takibi ve cari hesap takibinizi kolaylıkla yapabilir, tüm muhasebe işlemlerinizi internet erişiminizin oldu her yerden, ister webden ister cepten kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Kullanan on kişiden dokuzunun memnun kaldığı Logo İşbaşı’nın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen ücretsiz deneyin!

Çek Ciro Etme İşlemi Neden Yapılmaktadır?

Çek belgeleri uzun yıllardır sağladığı kolaylık ve kanuni teminatlar sayesinde ödeme yapmak amacıyla kullanılır. Bazı satıcılar, açık hesap usulüyle vadeli olarak ödeme almak istemeyebilir. Bu durumda satıcılar sizden çek yazmanızı isteyebilir. Eğer işletmenizin kasasından toplu bir şekilde peşin ödeme yaparak, toplu bir miktarda para çıkışının olmasını istemiyorsanız çek yazıp, bu çeki de ciro ederek vadeli ödeme yapabilirsiniz. Böyle durumlarda kişi kendi çekini yazıp kullanabileceği gibi, herhangi bir müşterisine ait olan çek belgesini de kullanabilir.

Çek belgelerini ciro etmenin asıl ve tek amacı, kişilerin alacak ve verecek kalemlerini eşitleyebilmek için, borçlarını başka birisine devretmesidir. Böylece şirketin kasasından nakit para çıkmaz fakat ödenmesi gereken miktar zincirleme bir şekilde alıcısına ulaşır. Çekin ciro edildiği taraf, çeki alır ve vadesi geldiğinde, ilgili bankaya giderek tahsilatı yapabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

En Kolay Cari Hesap Programları Nelerdir?

Cari Hesap Sözleşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Cari Hesapta Faiz

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez