e-Ticaret Yapanlar İçin Ön Muhasebe Rehberi

2022-04-18T21:43:56

Teknolojik gelişmeler gerekşirketleri gerekse hizmet almak isteyenleri dijital alana itmektedir. Böyleceşirketler çok daha fazla müşteriye ulaşabilirken ürün ya da hizmeteulaşmak isteyenler de teknolojik araçlar sayesinde diledikleri ürünü kolaycasatın alabilir. Bu durum ise e-ticaret faaliyetlerinin artmasında önemli biretkendir.

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, 1990’lı yıllardanitibaren teknolojik ilerlemeler ve internet kullanımının yaygınlaşması ilebirlikte ortaya çıkan bir kavramdır. Elektronik ticaret ile birlikte birürün ya da hizmet, dijital ortamda sunulan çeşitli ödeme yöntemleriyle birliktegerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Böylece, satın almak istediğiniz ürün veyahizmeti fiziki olarak gitmeye ya da aramaya gerek kalmadan internet üzerindebularak satın alabilirsiniz.

6563 Sayılı Elektronik TicaretinDüzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında elektronik ticaret; ”Fizikiolarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrimiçi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet.” olarak tanımlanmıştır.

Elektronik ticaret, özellikle küçükve orta ölçekte işletmeler için oldukça ideal bir sistemdir. Satışlarıinternete taşıyarak artışı sağlayabilir ve ödemeleri hızlıcagerçekleştirebilirsiniz.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

 • Kurduğunuz e-ticaret sitesinin tasarımına önem verin. Bu müşterilerin satın alma davranışını etkileyecektir.
 • Mobil uyumluluğa önem verin. Günümüzde dijital işlemlerin pek çoğu mobil üzerinden yapıldığı için sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz müşteri trafiğini olumlu etkileyecektir.
 • Güncelliğe önem verin. Web sitenize uygun içerikler yayımlayabilir, yeni ürünler ekleyebilirsiniz. Böylece, sitenin güncel kalmasını sağlamış olursunuz.
 • Ürün fotoğraflarının kalitesine önem verin. Sattığınız ürünleri müşterinin farklı açılardan ve detaylı olarak görebilmesini sağlayın.
 •  Markanızla ilgili olarak sosyal medya platformlarını kullanın. Sosyal medya daha fazla kişiye ulaşmanıza aracılık eder.
 • Müşterilerin sunduğunuz ürün veya hizmete geri bildirim oluşturması için teşvik edin. Bu, diğer müşterilerin o ürün hakkında fikir edinmesine yardımcı olacaktır.
 • Web sitenizde müşteri hizmetleri alanı oluşturun. Bu sayede müşteriler size kolayca ulaşabilir.
 • Sizden hizmet alan müşterilerinize minik eşantiyonlar ile sürprizler yapabilirsiniz.
 • Müşterinin sizden satın aldığı ürüne uygun tamamlayıcı tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-ticaret NACE Kodu Nedir?

NACE kodu, Avrupa Birliği’ndeEkonomik Faaliyetlerin İstatistikî Sınıflaması anlamını taşır. Bu kod, işyerlerinin çalışılan alanlarının tehlike sınıflarına göre ayrılmasını sağlar.Altı haneye sahip olduğu için ”altılı faaliyet kodu” olarak da adlandırılır.Eğer yeni bir iş yeri açma girişiminiz varsa Ticaret Odası’na kayıt yaptırmadanönce NACE kodunuzu biliyor olmalısınız. İş yeri tehlike sınıfını bilmek ve İşSağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda geçen önlemleri doğru şekilde alabilmekiçin NACE kodunu bilmeniz önem arz eder.

E-ticaret Şirketi Nasıl Kurulur, Ne Yapmak Gerekir?

Bir e-ticaret sitesi kuraraksatışlarınızı burada gerçekleştirmek istiyorsanız sırasıyla bazı adımlarıgerçekleştirmeniz gerekir. Peki, bu adımlar nelerdir?

1. Satılacak ürün ya da hizmetin neolacağına karar vermek: İlk aşamadaneyi satmak istediğinize karar vermeniz çok önemlidir. Bu, kendi ürettiğinizbir ürün olabileceği gibi perakendecilerden tedarik edebileceğiniz bir ürün deolabilir. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürün veya hizmet için pazararaştırması yapmanız o ürünü satmanızın ne kadar doğru olacağı konusunda sizeyardımcı olacaktır.

2. Ürünü tedarik edebileceğiniznoktaları araştırmak: Satmak istediğiniz ürünekarar verdikten sonraki aşamadır. Ürünü size en uygun maliyetler ile tedariketmeniz satışlarınıza da yansıyacağından sizin için en uygun tedarikçiyibulmanız oldukça önemlidir.

3. Satışı gerçekleştireceğinize-Ticaret sitesini kurmak: Satışlarıngerçekleşeceği e-ticaret sitesinin altyapısının güçlü olması gerekir. Bukurulumu yazılım bilgisine sahipseniz kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibihazır e-ticaret paketlerine de sahip olmanız mümkündür.

İnternet sitesi için bir domainismine ve hosting hizmetine ihtiyacınız olur. Bunun dışında, ödemealınabilmesini sağlayan SSL Sertifikası’na da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlarıelde edebileceğiniz hosting firmaları ile irtibata geçerek bu işlemleritamamlamanız mümkün olur.

Son olarak web tasarımı vemarkaya özel logoyu da oluşturduktan sonra web siteniz hazır bir konuma gelir.

4. Şirket açmak: Müşterilerinize sattığınız ürün karşılığında fatura kesebilmeniziçin şirket sahibi olmanız gerekir. Bunun için de kendinize şahıs şirketikurabilirsiniz. Aksi takdirde oluşturduğunuz dijital mağazada herhangi birödeme yöntemi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

5. Reklam ve pazarlama çalışmalarıyapmak: Markanızı duyurmak vepotansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için oluşturacağınız reklamlar markanıziçin çok önemlidir. Bunun için sosyal medya araçlarını kullanmak, pazarlamaçalışmalarınıza katkı sağlayacaktır. Bu çalışmaları kendiniz yapabileceğiniz gibiuzmanından da yardım alabilir ya da ajanslar ile iş birliği yapabilirsiniz.

E-ticarette Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Elektronik ticarette ön muhasebeoldukça önemli bir yere sahiptir. İşletmenin tüm önemli unsurları ön muhasebeile takip altına alınır. Ön muhasebe ile çek-senet takibi, stok takibi, bankahesap takibi, fatura-irsaliye takipleri, taksit takibi, kasa ve müşteri hesabıtakipleri yapılabilir. Peki, en etkili e-ticaret muhasebesi nasıl yapılabilir?

 • Kişisel hesabınızı işletme hesabınızdan ayırarak işe başlayın. Böylelikle kâr-zarar takiplerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Gelir-gider takibi yapın. İstisnasız her şirket için büyük önem taşıyan gelir-gider takibi sayesinde kâr-zarar analizini de yapmanız mümkün hale gelir. Bu takip fiziki olarak var olan bir şirket için ne kadar önemliyse e-ticaret siteniz için de o kadar önem taşır.
 • Kârlılık takibi yapın. Aylık olarak şirket kârını takip edin. Bu takip ile yaptığınız çalışmalardan ne kadar verim elde ettiğinizi görürsünüz. Böylelikle, sonraki aksiyonlarınız çok daha çözüm odaklı olur.

Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e-ticaret entegrasyonu ve daha bir çok işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilir, alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile e fatura, e arşiv ve daha birçok ön muhasebe işlemlerinizi ister webden ister cepten kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez