Sanal POS Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

2022-04-21T13:00:06

Satışlarınızıinternete taşıyacaksanız ya da sıfırdan bir e-ticaret sitesi açarak markahaline gelmeyi ve ürünlerinizin satışını online ortamda gerçekleştirmeyiistiyorsanız sanal pos ile online satış işlemlerinizikolaylaştırabilirsiniz. Elektronik ticaret sitesi oluşturan herkesin sanal poshakkında bilgi edinmesi önem arz eder. Peki, sanal pos nedir ve nasılkullanılır? Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Sanal Pos Nedir?

Sanal pos, bankakartı ya da kredi kartı ile alışveriş yapmak istediğinizde cihazların interneteentegre edilmesi yolu ile kullanılabilen halidir. Pos kelimesinin açılımı‘point of sale’ yani, ödeme noktası anlamına gelir. Sanal posun mantığı,mağazada yapılan alışveriş sonucu fiziki pos ile yapılan ödemelerin dijitalortamda kullanılabilir olmasıdır. Sanal pos kullanımı ile alıcının bankahesabından çekilen ücret, satıcının banka hesabına aktarılır.

Sanal pos ile işlemyapmadan önce e-ticaretle ilgili işlemler için teslimata dair bilgiler alınır,fatura bilgisi öğrenilir ve e-ticaret sitesi ile ilgili olarak duruma göre dahafarklı bilgiler de istenebilir. Kullanıcı ödeme sayfasına geldiği esnada kredikartı veya banka kartı bilgilerini girer. Bu bilgiler, sanal posun bağlı olduğubankaya yönlendirilir ve kullanıcıdan işlem onayı istenir. Onay sonundatahsilat işlemi gerçekleşir. Yani, kullanıcı alışveriş işlemini sonlandırmışolur.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret sitesinesahipseniz ve sanal pos edinmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken, bankayasanal pos başvurusu yapmaktır. Sanal pos başvurusu yaparken bankaların sizdenbeklediği bazı kriterlere uymanız gerekir. Peki, bu kriterler nelerdir?

  1. SSL Sertifikası: SSL sertifikası müşteriye ait bilgilerin korunmasına ve gizliliğin sağlanmasına yarayan bir sertifika olduğundan e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. 128 ya da 256 bit SSL sertifikası online bir satış sitesinin olmazsa olmazıdır.
  2. Sözleşmeler: E-ticaret siteleri bünyelerinde birtakım sözleşme ve metinleri barındırmayı gerektirir. Kullanıcılar bu siteye üye olurken ya da satın alma işlemlerini gerçekleştirirken bu sözleşmelerle karşılaşırlar ve ancak bunlara onay vererek satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  3. Ürünler: Bankaların e-ticaret siteniz için sanal pos vermesi, sitenizde satışa hazır ürünlerin bulunmasına da bağlıdır. Çünkü bankalar, satacak ürünü olmayan bir e-ticaret sitesine sanal pos vermeyi tercih etmeyecektir.

E-ticaret siteniz bu kriterleri sağladığında sanal pos için bankaya başvurabilirsiniz. Böylece, başvurunuzun onaylanma ihtimali artar.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Sanal Pos Nerede Kullanılır?

İnternet üzerindensatışını gerçekleştireceğiniz tüm ürünler için web sitelerin tamamında sanalpos kullanabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurduysanız bankaların sizden beklediğikriterleri karşılamanız halinde sanal pos kullanma hakkını elde edebilirsiniz.Böylece, internet sitesi üzerinden satışını yaptığınız tüm ürünler alıcıtarafından kolaylıkla satın alınabilir.

Sanal Pos Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitenizüzerinden satış gerçekleştirebilmeniz için sanal pos alt yapısı gerekir. Sanalpos entegrasyonu ile elektronik ticaret siteniz sanal pos sistemi ile iletişimkurup müşteriye ait karttan çekim yapmayı sağlayan sistemi, siteniz içinkullanabilmeyi sağlar.

Kullanacağınızinternet sitesinin e-tahsilat alt yapısı olması durumunda sanal posentegrasyonu e-ticaret sitesine ait yetkili kişilerce yapılabilir. Websitesinin ödeme alt yapısı ile ilgilenen veya sitenin ödeme sistemini kurankişilerce bu işlemler gerçekleştirilebilir. Kullanılan e-tahsilat programınınniteliğine göre entegrasyon işlemi de farklılık gösterebilir. Bu konuda uzmankişilerden yardım almak istiyorsanız entegrasyon hizmeti veren web siteleriüzerinden yardım talebinde bulunmanız da mümkün olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Pos Komisyon Oranları Nedir?

Sanal posfiyatları; komisyon oranlarına, yıllık üyelik bedellerine, hizmet veren bankaveya aracı kuruma göre farklılık içerebilir. Ayrıca, fiziki işletmelerinkullandığı pos cihazı ile sanal poslar arasında da fiyat farkları bulunabilir.Sanal pos kullanmanız halinde belirlenecek komisyon oranları %1 ile %11arasında değişebilen oranlara sahiptir.

Komisyon oranlarıdönemden döneme değişiklik içerebilir. Bankalar verdikleri hizmetin karşılığıolarak bulundukları döneme ve işletmenin satış hacmi ve cirosuna göre komisyonoranı ve hizmet bedeli belirleyebilir. Bu bedellerin düzenli olarak tahsiledilmesi gerekir.

Sanal Pos Güvenli mi?

Sanal pos, mağazadayapılan kart ödemesinin internet üzerinde gerekli bilgilerin girilerekyapıldığı halidir. Böylece, alıcının girdiği bilgiler ile onun hesabından çıkanücret satıcının banka hesabına geçer. Sanal pos tüm elektronik ticaret siteleriile uyum içinde çalışabilir. Ayrıca, SSL sertifikası sayesinde gizliliği vegüvenliği de kontrol altında tutar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğundasanal pos ile yapılacak alışverişler kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleşir.

Tüketicilerin alışveriş konusunda e-ticaret sitelerine olan ilgisi gitgide arttığından bankalar sanal pos kullanımında gereken güvenlik önlemlerini almaya oldukça fazla önem verir. Hatta bu önlemleri zorunlu tutar. E-ticaret siteleri için yapılan sanal pos başvuruları bankalar tarafından incelenir ve kriterlerin sağlandığı hallerde bu başvurular kabul edilir. Tüm bu önlemler sanal pos kullanımının güvenli olduğunun birer göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez