Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

2022-07-06T12:09:48

Kredi kullanmak isteyen tüketiciler,başvuru yapmadan önce kredi puanını kendisi öğrenmek isteyebilir. Devlet veyaözel bankalara başvurmadan önce kredi notu öğrenildiği takdirde, bilinçli birşekilde kredi başvurusu yapabilir ve kredi puanınızı iyileştirmek içinaraştırma içerisinde girebilirsiniz. Günümüzde birden fazla seçenek ile kredinotu öğrenmek mümkün. Findeks ve bankalar aracılığıyla öğrenilebilen kredipuanı sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden de yapılabilir.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı; geçmiş finansal değerlerele alınarak yapılan detaylı analiz sonucunda ortaya çıkan puandır. Türkiye’deher bir şahsa ait olan kredi puanları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığıylahesaplanır. Diğer ülkelerde de benzer bir sistem doğrultusunda puanlama sistemikullanılır ve tüm finansal geçmişle beraber, gelecek günlerdeki borçlanmadeğerlendirilir.

Geçmiş finansal değerler ile birlikte ortaya çıkan kredi notu sayesinde riskli grupta olmayan tüketiciler, bankalardan finansal olarak talepte bulunabilir. Kredi notunu bireysel hesaplar öğrenebildiği gibi ticari hesabı olanlar da öğrenebilir. Kredi ve borç geçmişini ortaya döken kredi puan sisteminde, tüketicinin borç ödeyip ödeyemeyeceği incelenir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

Kredi Notları NasılSınıflandırılır?

Finansal kurumların kredideğerlendirmeleri farklı olsa da genel anlamda 1 – 1900 arası olan puanlamasistemine göre kredi notları sınıflandırılır. Puanlama sistemine tabi tutulankredi notunu etkileyen durumlar; kredi ve kredi kartına yapılan düzenli ödeme,yeni çekilen kredi, kredi kullanma yoğunluğu, borç durumu ve otomatik ödemetalimatlarıdır. Puan aralıkları şu şekildedir;

  • 1ila 699 puan; en riskli grubu
  • 700ila 1099 puan; orta risk grubu,
  • 1100ila 1499 puan; az riskli grubu,
  • 1500ila 1699 puan; iyi olan grubu
  • 1700– 1900 puan ise çok iyi puana sahip olan grubu betimler.

Bu risk skalasına göre hareket eden birbanka 1100 kredi puanına ulaşmayan tüketiciyi değerlendirmeye almayabilir.Kredi puanı sınıflandırmaları genellikle otomatik kurulan sistemler tarafındanonay veya ret verir. Bu nedenle kredi puanını önceden öğrenerek, olumsuz sonuçalmadan bekleme taraftarı olan kişi sayısı hayli fazladır.

Finansal taleplerde kullanılan kredipuanı haricinde, bazı bankalar farklı alternatiflerle değerlendirme yapabilirfakat ülkemizdeki çoğu banka Findeks’in değerlendirmesini ve verileriincelemesini tercih ederek işlem yapar. Kredi puanı haricinde hane geliri,çalışılan kurum ve kanıtlanabilir ek gelirler, kredi kartı ve kredibaşvurularında değerlendirilebilir.

Ücretsiz Kredi Puanı SorgulamaNasıl Yapılır?

Kredi puanını ücretsiz olarak öğrenmekisteyenler; e-Devlet üzerinden ayda bir kez ücretsiz olarak kredi puanlarınabakabilir. E-Devlet üzerinden kişisel bilgiler girilerek, “Kredi Limit ve BorçBilgileri“, “Risk Merkezi Başvuru Raporu” ve “Çek Bilgileri” adımlarındandetaylı bilgiye ayda bir kez ücretsiz olarak kolaylıkla ulaşılır. İnternetüzerinden talep edilen bilgiler Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilir.

Sistemdeki yoğunluğa bağlı olarak,sorgulama raporu hazır olduğunda tarafınıza SMS gelir. Hazırlanan raporda tümborç bilgileri, gecikme ve faizler incelenebilir. Toplam borç tutarınıgörebileceğiniz sorgulama işleminde, takibe alınmış yasal borçlara da yerverilir.

Ücretli Kredi Puanı SorgulamaNasıl Yapılır?

Kredi sorgulama adımları arasında yeralan Findeks ve bankalar, rapor karşılığında değişen miktarlarda ücret talepeder. Son zamanlarda en popüler olanlardan biri olan Findeks, KKB’ye bağlıdırve belli bir ücret karşılığında kredi puanınızı öğrenmenizi sağlar. HazırlananFindeks risk raporunda, geçmiş ve güncel borçlarla birlikte son 5 yılda kapanmışkredilerin ödeme bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Böylelikle tüketici, hem risk aralığınıöğrenir hem de önceki kredilerdeki ödeme tutumunu kontrol eder. Bankalar, kredipuanı sorgulama özelliğini ücretli olarak size sunar. Herhangi bir banka şubesindenkredi puanınızı talep edebileceğiniz gibi bankaların internet bankacılığıekranlarından sorgulama yapılabilir.

SMS ile kredi notu öğrenmek de mümkündür. Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell operatörlerini kullananlar, tarife üzerinden kesilen belli bir ücret ile kredi puanını sorgulayabilir. SMS ile istenilen TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Aralarda boşluk bırakarak 1122’ye SMS atılarak 3 operatörden de kredi notu sorgulanabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez