İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Nedir?

2022-04-15T11:54:38

Ticari faaliyet gösteren işletmeler için en önem arz eden konulardan biri işletme maliyetleridir. Şirket içinde mevcut olan pek çok durum, maliyetleri artıracak etkiye sahip olabilir. İşletmeler için önemli olan, bu maliyetlerin ne kadar gerekli olduğunu tespit ederek gerektiğinde maliyetleri düşürebilecekleri aksiyonları alabilmeleridir. Şirketlerin maliyet düşürme üzerine yürüttükleri politikalar ne kadar etkin olursa işletme o ölçüde kar elde eder.

İşletme Maliyetlerini Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

İşletme maliyetlerini oluşturanunsurlar 3 çeşittir. Bunlar;

 1. Direkt ilk madde ve malzeme giderleri: Üretilen mamulün önemli bir bölümünü oluşturur. İlk madde ve malzeme giderleri teoride bir ürünün üretimi esnasında ya da bir hizmetin yerine getirilmesi sırasında kullanılan bütün ham madde maliyetidir.
 2. Direkt işçilik giderleri: Direkt işçilik giderleri, üretimi gerçekleşen mamuller ile direkt ilişki kurabilen tüm işçilik giderlerinden oluşur.
 3. Genel üretim giderleri: İlk madde ve malzeme giderleri ve direkt işçilik giderleri dışında kalan tüm giderleri kapsamı içine alır. Genel üretim giderleri kapsamında değerlendirilen gider türleri birbirinden farklı olabilir. Bu gider türleri değişken, sabit ve karma nitelikteki giderlerdir.

Değişken giderler, üretim miktarı iledoğrudan ilişkisi bulunan giderlerdir. Buna göre, üretim miktarının artması ileartıp, yine üretim miktarı azaldığında azalır.

Sabit giderler, faaliyet hacmi artsada hacme bağlı olmayan ve devamlı sabit kalan maliyetlerdir. Bina, personel veamortisman maliyetleri buna örnek olabilir.

Karma giderler ise bünyesinde sabitve değişken maliyetleri bir arada bulundurur. Yarı değişken maliyet ismi deverilen değişken giderler, hem sabit hem değişken maliyet özelliği gösterir.Karma maliyetlerde faaliyet hacmi sıfır iken sabit maliyete katlanılır,faaliyet hacmi arttığında ise karma maliyet de artar.

İşletme maliyet unsurlarını maddelerhalinde sıralamak gerekirse;

 • İş yeri kira giderleri,
 • Telefon, internet, su, doğal gaz ve elektrik giderleri,
 • Personele dair giderler (sigorta, maaş, vergi, yemek kartı gibi),
 • İş yeri sigorta, demirbaş, onarım ve bakım hizmetleri giderleri,
 • Ulaşım giderleri (yakıt, araç, sigorta, vergi, bakım gibi),
 • Ar-Ge ve pazarlama giderleri
 • Sarf malzeme ve ikram giderleri
 • Mesleki giderler (eğitim, abonelik ve üyelik gibi),
 • Asıl faaliyetlere ilişkin giderler,
 • Kazanca ilişkin diğer vergi giderleri (gelir, kurumlar vergisi gibi),
 • Sözleşmelerden doğan damga vergisi,
 • SMMM hizmet giderleri,
 • SGK primi ödemeleri şeklinde olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Nedir?

İşletme maliyetlerini kontroledebilmeniz ya da mevcut maliyetleri düşürebilmeniz için birtakım yöntemleriuygulayabilirsiniz.

 • Teknoloji ile takın temas kurun.

İş akışlarınızda mümkün olduğuncateknolojiden yardım alabilirsiniz. Günümüzde teknoloji ve buna bağlı yazılımlarile işletmenizi daha ileriye taşıyabilirsiniz. Özellikle muhasebe, web sitesikurma, bordro ve pazarlama gibi hizmetler için yararlanabileceğiniz sayısızdijital programa başvurabilmeniz artık mümkündür.

 • Maliyetlerinizi dış kaynak kullanarak düşürün.

Teknolojiden faydalanarak ve farklı şirketler ve danışmanlarla işbirliği yaparak da işlerinizi yürütebilirsiniz. Dış kaynakları kullanarak en çok kar elde eden sektörlerden bazıları reklamcılık ve pazarlamadır. Bu gibi sektörlerin faaliyetleri için harcadıkları zaman ve yatırım, kar oranları ile başa baş olarak gidebilmektedir. Dış kaynaklardan destek sağlamak her ne kadar maliyet sebebi gibi görünse de işleri uzman kişilerin yürütmesi uzun vadede kar elde etmenizi sağlayabilir.

 • Piyasa araştırması yaparak ihale sistemi oluşturun.

Dış kaynaklarınız vasıtasıyla düzenlidestek sağlıyorsanız oluşan yeni projeleriniz için ihale sistemi kurmanız siziniçin faydalı olabilir. Belirlediğiniz en az 3 dış kaynak yetkilisindenoluşturduğunuz projeleriniz için maliyet tablosu talep ederek gelen tekliflerarasından sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. İhale tekliflerindetalebi net olarak belirtmeniz önem taşır. Proje ya da teklif ile ilgiliayrıntılı bir hale dosyası hazırlayabilirsiniz. Böylece projenizi en küçük ayrıntısınavarana kadar en iyi şekilde iletmiş olursunuz. Aktarmayı atlayacağınız herayrıntı ihale kotasında değişikliklere sebep olabilir ve maliyetinizi olumsuzyönde etkileyebilir.

 • Mümkün olduğunca evden çalışma sistemi uygulayın.

İşlerinizi yürütmek adına ofiskiralamak, kiraladığınız ofis için harcama yapmak ya da ofise dair fizikselihtiyaçları gidermek için oldukça geniş bir bütçeye ihtiyaç duyabilirsiniz.Hatta kimi zaman bu tür ihtiyaçlar bütçe açıklarına yol açabilir. Bu sebeple,koşullarınız elverişli ise evden çalışarak işlerinizi yürütebilirsiniz.Teknolojinin sunduğu imkanlar düşünüldüğünde bu o kadar da düşük bir ihtimaldeğildir. Evden çalışma sisteminin sunduğu imkan ve kolaylıklar çalışanlarınmotivasyonuna da olumlu etki edebilir.

 • İşletmenize dair tüm ödemeleri erken ya da gününde yapın.

Mal ya da hizmet satın aldığınızfirmaların pek çoğu erken ödemelere indirim uygular. Bazen az gibi görünentasarruf miktarları bile işletmeye uzun vadede fayda sağlayabilir. Bu sebeple, bugibi indirim fırsatlarını mümkün olduğunca kullanmaya özen gösterin.

 • Verim elde edemediğiniz alanları tespit edin.

İşlerinizi en iyi şekilde nasılyapabileceğinizi tespit edebilirsiniz. Gerekmesi halinde iş süreçlerinizde veadımlarınızda kısaltma uygulayabilirsiniz. Bu sayede, maliyetlerinizde deazalma meydana gelir. Verimsiz olunan alanların tespit edilmesi halinde paradanve zamandan tasarruf etmeniz mümkün hale gelir.

 • İşletmeniz için satın alıp kullanmadığınız tüm hizmetleri iptal edin.

Daha önce abone olup sonrasında önemsemediğiniz hizmetler size maliyet olarak geri döner. Bu gibi ödemeleri otomatik ödeme talimatı ile ödemeyi tercih ettiyseniz siz ilgilenmeseniz dahi her ay düzenli olarak bu ödeme hesabınızdan kesilir. Bu gibi ödemelerinizi takip ve kontrol etmek için belirli periyotlarda hesabınız üzerinden gerçekleşen ödemelerin kontrolünü sağlayın. Böylece, kullanmadığınız halde ödeme yaptığınız hizmetleri tespit ederek iptalini sağlayabilirsiniz.

 • Tutumlarınız çevreci olsun.

Ofis kullanıyorsanız enerji tasarrufusağlamaya çalışın. Mesela ampullerinizi tasarruf sağlayabilecekleriniz iledeğiştirin. Bina yalıtımı ve pencerelere özen gösterin. Böylece, ısınmamasrafınızdan tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda geri dönüşebilenatıklarınızı ayrıştırabilirsiniz.

 • Farklı görüşlere önem verin.

Müşterilerinizde yaptığınız yıllıkplanlama toplantılarınızı değerlendirebilirsiniz. Maliyeti azaltma konusundamüşterilerinizden farklı alternatif görüşler alabilmeniz mümkün olabilir.Firmanın kalkınması adına alınan müşteri fikirleri, o firma ile müşteriilişkilerini de olumlu yönde etkiler.

 • Sözleşmeleri yıllık periyotlarda kontrol edin.

İyi bir şirket politikası, yapılan sözleşmelerin ömrünü bir yıldan uzun tutmaz. Burada amaç, ihale yenilemesini sağlamaktır. Eğer yenileme söz konusu olamıyorsa hali hazırdaki sözleşmenin şartlarını iyileştirme yolunda adımlar atılır.

Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve anında gönderebilirsiniz. Alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile tüm ön muhasebe işlemlerinizi ister webden ister cepten kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez