e-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? Kaç günde Kaldırılır?

2022-04-15T11:04:12

E-Haciz Nedir?

E-haciz, bir diğer adı ile elektronik haciz, devleteödenmemiş borçlar sebebiyle uygulanan bir haciz türüdür. Genelde elektronikhaciz işlemi, vergi borçları sebebiyle maaşlar üzerinden uygulanır. Ancakborcun ve ödemenin boyutu ve durumuna göre gayrimenkul veya araç gibimenkullere de uygulanabilmektedir.

E-haciz süreci aşağıdaki gibidir;

Vergi Dairesi Otomasyon Programı kısaca VEDOP üzerinden alınan borçluların bilgileri, bağlıbulundukları vergi dairesi’e iletilir.Bilgiler iletildikten sonra elektronik ortamda, Gelir İdaresiBaşkanlığı’na iletilir. Gelir İdaresi Başkanlığı, bankaları bilgilendirir vehesaplara bir süre sonra elektronik haciz (e-haciz) uygulanır.

E-Haciz Kimlere Uygulanır?

Çok sorulan birdiğer soru olan e-haciz kime uygulanır sorusunun cevabı ise şöyle; Devletkurumlarına ödenmemiş borçlarından ötürü, borçlu kişinin banka hesaplarınae-haciz uygulanır. E-haczi oluşturan borç türü Devlet kurumlarına olan borçlarıkapsar.

Kullanıcıların oldukçasorguladığı, E-haciz uygulamasınıngeçerli olduğu bazı borçlarısizler için derledik; Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Trafik cezaları
  • Karayolu taşıma kanununa göre kesilen paracezaları
  • Karayollarından usulsüz geçişler nedeniylekesilen para cezaları
  • Motorlu taşıtlar vergisi
  • Gümrük vergileri ve idari para cezaları ilegecikme faizi ve gecikme zamları
  • RTÜK idari para cezaları
  • Öğrencilerin, KYK’ya olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenimkredisi borçları
  • Sigorta primleri, işsizlik sigortası primi,sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin hertürlü gecikme zammı ve gecikme cezaları
  • Mahkemecezaları
  • Tüm vergi borçları

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

E-Haczin Yasal Prosedürü Ne Şekildedir?

E-hacizuygulanabilmesi için borçlu kişilere, vergi daireleri, 6183 sayılı kanunun 55.maddesine uygun ödeme emri tebliğ eder. Habersiz bir e-haciz uygulamasıyapılamaz tebliğ etmek esastır.

E-Haciz borcu nasıl sorgulanır?

E-haciz borcu sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığıinternet sitesine girerek e-devlet şifrenizle işlem yapmanız mümkün.

E-Haciz Borcu Taksitlendirilebilir mi?

E-haciz borcununtaksitlendirilmesi birçok borçlu kişinin ihtiyaç duyduğu bir uygulama ve Evet, E-hacizborcunun taksitlendirilmesi mümkündür. E-haciz uygulanmadan önce tebliğ edilirve borçlu kişiye 15 gün süre verilir. Bu 15 gün içerisinde söz konusu olan borçödenirse haciz işlemi gerçekleşmez. Ve bu süreçte borç taksitlendirilebilir. E-hacizişlemi taksit yoluyla ödeme yapılarak da durdurulabilir. Bunun gerçekleşmesi için ilk aşamadan borcun %20’siödenir. Sonraki aşama isebelirlenmiş taksit tutarlarının belirlenen tarihlerde düzenli olaraködenmesidir.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haczintebliğinden itibaren borçluya verilen 15 günlük süre içerisinde ödemeyapılmazsa haciz işlemleri başlar. Borcun bu süre içerisinde ödenmesi veya belirli bir kısmının ödenerek kalan tutarın taksitlendirilmesidurumunda haciz durumu ortadan kalkar. Ancak borçlu kişiye verilen süre içerisinde herhangi bir ödemeyapılmazsa e-haciz kesinleşir ve uygulamaya konulur.

Haciz ile E-Haciz Arasında Ne Fark Var?

E-haciz işlemlerinin vergi dairesi ve haciz işlemlerininicra daireleri aracılığı ile gerçekleştirilmesi dışında bu iki haciz türününuygulanma süreçleri arasında büyük bir fark bulunmamaktadır.

E-Haciz Itiraz Süresi Ne Kadardır?

E-Haciz tebliği yapılan kişi, duruma itiraz etmek istiyorsa, söz konusu borcun olmadığını, veya tebliğ öncesinde ödenmiş olduğu, veya itiraza konu olan sebebini, 7 gün içerisinde yazılı olarak  tahsil dairesine bildirmekle yükümlüdür.

İster 2000 TL ister 5000 TL, ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nın ücretsiz e arşiv portal entegrasyonuyla e arşiv faturanızı kesin gönderin. Tekrar tekrar müşteri bilgisi ve ürün bilgisi girmenize gerek kalmadan kayıtlı bilgilerden seçim yaparak e arşiv faturanızı saniyeler içinde oluşturabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez