e-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? Kaç günde Kaldırılır?

2024-05-08T13:27:43

E-Haciz Nedir?

e-Haciz devlete karşı ödenmemiş borçların tahsil edilmesi için başlatılan elektronik varlıklara el koyma sürecine verilen isimdir. Devlete ödenmemiş borçlar, kamu alacakları ya da bireysel alacaklar e-Haciz sürecinin başlamasına yol açabilir. e-Haciz sürecinde borçlu tarafın maaşı bloke edilir.

E-Haciz Süreci Nasıl İşler?

e-Haciz süreci tebligat ile başlar. Borcunu ödemediği tespit edilen kişiye e-Haciz sürecinin başlamak üzere olduğunu belirten bir tebligat gönderilir. Borçlu tarafın borçlar için bir girişimde bulunması beklenir. Borçlu taraf tebligatı aldıktan sonra 15 gün içerisinde bir işlem yapmalıdır. Aksi takdirde e-Haciz süreci başlar. Sürecin başlaması ile birlikte kişinin maaşı bloke edilir.

E-Haciz Kimlere Uygulanır?

e-Haciz birçok farklı sebepten başlatılmış olabilir. Şu borçlara sahip kişiler hakkında e-Haciz başlatılabilir:

● İcra borçları

● Trafik cezaları

● Ödenmemiş sigorta primleri

● RTÜK’E bağlı para cezaları

● Öğrenci öğrenim kredisi ve KYK borçları

● Vergi borçları

● Mahkemem kararı ile verilen cezalar

E-Haczin Yasal Prosedürü Ne Şekildedir?

e-Haciz 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunu’nun 55. maddesine göre uygulanır. Yasal olarak tebligat yapmadan e-Haciz süreci başlatmak mümkün değildir. e-Haciz konusu olacak kişi süreç başlamadan önce mutlaka haberdar edilir.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

e-Haczin kaldırılmasının tek yolu borçları ödemektir. Borçların tamamı ödenmediği sürece e-Haciz kaldırılamaz. e-Haczi kaldırmak için borçlu tarafın vergi dairesine ya da banka şubesine ödeme yapması gerekir. Ödemeler tamamlandığında ilgili kuruma haczin kaldırılması için bir dilekçe verilir. Sonrasında ‘Borcu yoktur’ yazısı alınır. Borcun bulunduğu kurum ile borçlu arasında e-Haciz kaldırma işlemi tamamlanır.

Vergi Borcu Hangi Durumlarda Silinir?

Vergi borcunu sona erdiren ya da ortadan kaldıran haller aşağıdaki gibidir.

  • Hatayı düzeltme
  • Uzlaşma
  • Yargı Kararı
  • Ölüm
  • Ceza İndirimi
  • Af

E-Haciz Borcuna Taksitlendirme Yapılabilir Mi?

e-Haciz konusu olmuş borç taksitle ödenebilir. Taksit sayısı, prosedürü borç türüne göre değişiklik gösterebilir. e-Haciz borcunu taksitle ödemek için ilk etapta borcun en az %20’sinin ödenmesi gerekir. Borç tebligatı geldikten sonra 15 gün içerisinde borç taksite bölünebilir. Taksitlendirme yapıldığında maaştaki bloke kalkar

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

E-Haciz Nasıl Sorgulanır?

e-Haciz e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasından ‘Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama’ ya da ’Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama’ işlemi seçilir. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra e-Haciz sorgulanabilir.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

e-Haczin ilk uygulanma aşaması borçlu bilgilerinin alınmasıdır. Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) üzerinden borçluya ait bilgiler alınır. Bu bilgiler kişinin bağlı olduğu vergi dairesine iletilir. Burada incelenen bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilir. Finans oluşumları ile iletişime geçilir ve e-Haciz süreci başlatılır.

E-Haciz Borcu Nereye Ödenir?

e-Haciz borcu internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinden ödenebilir. Bu site üzerinden e-Haciz adına itiraz ya da taksitlendirme yapılabilir. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de ilgili kuruma gidilerek e-Haciz borcu ve ödemesi hakkında bilgi alınabilir.

E-Haciz Maaş Kesintisi Ne Kadar?

e-Haciz süreci başladığında maaşın %25’i bloke edilir. Borçlu borcunu ödemediği takdirde her ay %25’lik kesinti yapılmaya devam eder. Eğer borçlu borcunu erken ödemeye karar verirse daha yüksek oranda kesinti yapılabilir.

E-Haciz İtiraz Süresi Ne Kadardır?

e-Haczin itiraz süresi 15 gündür. Tebligat gönderildikten 15 gün sonraya kadar itiraz yapılabilir. Aksi takdirde e-Haciz süreci başlamış olur.

Haciz ile E-Haciz Arasında Ne Fark Var?

e-Haciz ve standart haciz birbirine oldukça benzerdir. Normal bir haciz sürecinde kişiye ait fiziksel varlıklar alınır. e-Haciz sürecinde ise kişinin sahip olduğu elektronik varlıklar bloke edilir. Her iki haciz çeşidinin de kaldırılması için borcun ödenmesi gerekir.

Takipli Vergi Borcu Ne Zaman İcraya Düşer?

Takipli vergi borcunu ödenmediği durumda icra süreci başlatılır. Ödenmeyen vergi borcu 20 TL olsa dahi banka hesapları, mal varlıkları takip altına alınır. Takipli vergi borcu ödenmemesi durumunda da haciz işlemleri başlatılır. e-Haciz yani elektronik haciz ile banka hesaplarınız bloke edilerek kullanmanız engellenebilir.

İster 2000 TL ister 5000 TL, ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nın ücretsiz e arşiv portal entegrasyonuyla e arşiv faturanızı kesin gönderin. Tekrar tekrar müşteri bilgisi ve ürün bilgisi girmenize gerek kalmadan kayıtlı bilgilerden seçim yaparak e arşiv faturanızı saniyeler içinde oluşturabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez