Defter Beyan Sistemi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

2020-06-08T16:55:18

Dijital çağa ayak uyduran pek çok sistem gibi ticari faaliyette bulunan şirketlere ait defter beyanları da artık dijital yollarla yapılabilir durumdadır. Bunu sağlamanıza yardımcı olan sistem ise Defter Beyan Sistemi’dir. Peki, hangi mükellefler Defter Beyan Sistemi’ni kullanabilir ve Defter Beyan Sistemi’ne geçiş nasıl sağlanır? Aklınıza takılabilecek tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Defter Beyan Sistemi Nedir?

Defter Beyan Sistemi; basit usulde defter tutan mükellefler, işletme hesabına uygun defter tutan mükellefler ve serbest meslek erbabı olan kişilerce kullanılabilir. Kayıtların elektronik sistem üzerinde tutulması, mükelleflerden defter tutması zorunlu olan kişilerin söz konusu kayıtlar ile elektronik ortam üzerinden oluşturulması ve muhafaza edilebilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Bildirimler ile dilekçelerin elektronik ortam üzerinden sağlanabilmesi, vergi beyannamesinin yapılabilmesi ve elektronik ortamda belge düzenleme işleminin yapılabilmesi için geliştirilmiş olan bir sistemdir.

Defter Beyan Sistemi’ne Nasıl Başvuru Yapılır?

Defter Beyan Sistemi başvuru şartlarına göre öncelikle Defter Beyan Sistemi’ni kullanmak zorunda olan mükelleflerin, bu sistemi kullanmaya başlayacakları takvim yılından bir önceki aya ait son güne kadar başvuruyu gerçekleştirmeleri gerekir. Başvuruyu www.defterbeyan.gov.tr adresine girerek gerçekleştirebileceğiniz gibi gelir vergisi dolayısıyla bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Defter Beyan Sistemi uygulaması devreye girdikten sonra mükellefiyet kazanan ve bahsi geçen sistemi kullanmak zorunda kalan basit usule tabi mükellefler, kendi şahısları adına ya da yetkilendirdiği meslek odası veya meslek mensupları vasıtası ile işe başlayacağı günün takip eden yedinci iş gününün mesai saati sonuna kadar vergi dairesine başvuruda bulunmalıdır.

Basit usule tabi mükellefler Defter Beyan Sistemi’ne başvurularını aşağıda sıralanan kişiler ile yapabilirler:

  • Kendileri,
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan ”Defter Beyan Sistemi Kullanımı Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” gereğince düzenlenen meslek odaları,
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde bulunan ”Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” imzalanan meslek mensuplarınca sistem başvurusu gerçekleştirilebilir.

Defter Beyan Sistemi Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Defter Beyan Sistemi gelir vergisi beyannamesi oluşturma adımları aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle sisteme giriş sağlayın.
  • Sol köşede göreceğiniz menü üzerinden ”muhasebe bilgileri” seçeneğine ve ardından ”hesap özeti” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada gerekli tarih aralığını girin ve ”oluştur” seçeneği tıklayın.
  • Girdiğiniz tarih aralığı sonucunda karşınıza çıkan hesap özetini kontrol ederek ”kaydet” butonuna tıklayın.
  • Tekrar sol köşede yer alan menüden ”beyannameler” seçeneğini, ardından ”yıllık gelir vergisi” seçeneğini tıklayın. Gerekli bilgileri girerek ”beyanname oluştur” seçeneğine tıklayın.
  • ”Yıllık gelir vergisi beyannamesi” başlığı altında yer alan seçeneklerden ”genel bilgiler” alanına girin ve bilgilerin doğruluğunu teyit edin. Ardından sosyal güvenlik bilgilerinizi ve varsa teşvik bilgilerinizi girin. Sayfanın devamında yer alan sekmelerin de kontrolünü sağlayıp gerekli bilgileri girdikten sonra ”kaydet” seçeneğine tıklayın.
  • Böylelikle kaydını sağladığınız beyanname artık hazır bir duruma gelir. Sonrasında ”onayla ve kaydet” seçeneğini seçerek gönderilebilir hale getirebilirsiniz.

Binlerce işletme sahibi gibi, siz de Logo İşbaşı‘yla ön muhasebenizi internet erişiminizin olduğu her yerden hızlı ve kolayca takip edin.

Ön Muhasebe Programı Logo İşbaşı ile alış-satış fatura takibinizi, cari hesap takibinizi ve gelir gider takibinizi kolaylıkla internet erişimi olan her yerden yönetebilirsiniz.

Defter Beyan Sistemi’nde Düzeltme Nasıl Yapılır?

Mükelleflerin, Defter Beyan Sistemi üzerinde yapmaları muhtemel hataların olması halinde düzeltme yapılabilmesi mümkündür. Gerekirse iptal edilebilmesi ve yeni kayıt oluşturulabilmesi de mümkündür.

Gerekli düzeltmenin yapılması gereken süre içerisinde hata bulunan kaydın bulunduğu aya ait KDV beyannamesinin verilmesi gereken son gün, hatalı kayıt takvim yılının son ayına ait ise bu süre, o yıla ait gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gündür.

Defter Beyan Sistemi’nde Fiyat Farkı Nasıl İşlenir?

Basit usule tabi olan mükellefler, Defter Beyan Sistemi’ne giriş yaptıktan sonra sol menüde ”muhasebe bilgileri” seçeneğini tıklayarak ”gelir ekle” seçeneğini seçebilir. Sonra, belge bilgisi kısmından ”diğer” seçeneğini seçip ”gelir kalemleri” bölümüne geçerek ilk olarak satış türünü seçebilir, ardından ”diğer” seçeneğini seçip gelir kayıt türüne geçebilir. Son aşamada diğer ”hasılat” bölümüne geçerek gelir kayıt alt türünde ”diğer” bölümüne tıklayarak fiyat farkı iade gelirini sisteme işleyebilir.

Defter Beyan Sistemi’ne Z Raporu Nasıl İşlenir?

İşletme hesabına tabi olan mükellefler Z raporunu daha önce belirlenmiş olan bir Excel formatında hazırlayıp Defter Beyan Sistemi’ne işleyebilir. Sonrasında sistem içerisinde hazırladıkları formatı bulabilmeleri için ”muhasebe bilgileri” başlığından ”toplu gelir belgesi ekle” bölümüne giriş yaparak ”işletme Z raporu veri formatı” başlığına tıklayarak Excel şablonunu bulabilirler. Z raporunu şablon üzerinden hazır hale getirip ”Excel göster” seçeneğine tıklayarak hazırladıkları dosyaya ekleyebilir, ”kaydet” seçeneği ile sisteme kaydını sağlayabilirler.

Binlerce işletme sahibi gibi, siz de Logo İşbaşı‘yla ön muhasebenizi internet erişiminizin olduğu her yerden hızlı ve kolayca takip edin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez