APHB Sigorta Türü Nedir? APHB Belge Türleri Nelerdir?

2022-04-28T14:25:45

APHB yani “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” günümüzde her ölçekten işveren tarafından yaygın olarak kullanılan bir sigorta çeşididir. Sigorta, kişilerin ya da malların güvence altına alınmasını sağlar. Sigortası olan bir işçi, iş sırasında geçirdiği bir kaza sonucu oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Farklı sigorta tipleri bulunur. Sigortanın karşıladığı zarar miktarı da yapılan sigorta çeşidine göre değişiklik gösterebilir. APHB de bir sigorta çeşididir. İşverenler tarafından işçiler adına yapılır ve işçinin günlük hayatını güvence altına alır.

APHB Sigorta Türü Nedir?

APHB yani “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” günümüzde işverenlerin çalıştırdıkları işçiler için yaptıkları bir sigorta çeşididir. APHB, en temel anlatımıyla, işverenler tarafından hazırlanan, işçiye dair detaylı bilgiler içeren bir belgedir. İşveren, bu belgeyi hazırlar ve SGK’ya teslim eder. SGK da bu bilgileri kullanarak söz konusu işçi için sigorta işlemlerini başlatır. Sigortası tamamlanan işçinin günlük ve iş hayatı güvence altına alınmış olur. APHB sigortası sayesinde işçinin yaşadığı herhangi bir olumsuz olay sonucu ortaya çıkan zarar karşılanır. İşçiyi bu zararı karşılama yükünden kurtaran APHB sigortasının kapsama tarihleri işin niteliğine ve işverenin belirlediği şartlara göre ayarlanır. APHB sigorta belgesinin kapsadığı şeyler arasında işçinin sağlık durumu ve iş yerindeki yaşantısı yer alır.

APHB Belge Türleri

APHB kapsama alanı oldukça geniş olan bir sigorta türüdür. APHB sigortası yaptırılması için kullanılacak birçok belge türü bulunur. İşverenler kendi işlerine ve işçilerinin niteliğine göre bu belge türleri arasından seçim yaparak APHB sigortası hazırlar. Bu sayede işçinin günlük yaşantısı ve sağlık durumu güvence altına alınmış olur. Günümüzde kullanılan APHB belge türlerinden bazıları şu şekildedir:

01 – Hizmet akdi ile tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar (Yabancı uyruklu sigortalı çalışanlar da dahil)

02 – Sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar

04 – Yeraltında sürekli olarak çalışanlar (Maden işletmelerinde 01/10/2008 tarihinden önce çalışmış olanlar)

05 – Yeraltında bir grup halinde çalışanlar (Maden işletmelerinde 01/10/2008 tarihinden önce çalışmış olanlar)

06 – Yer üstünde bir grup halinde çalışanlar (Maden işletmelerinde 01/10/2008 tarihinden önce çalışmış olanlar)

07 – 3308 Kanunda belirtilen, aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler

12 – Geçici 20.maddeye tabi tutulanlar

13 – Tüm sigorta kollarına tabi olup işsizlik sigortası primi kesilmemiş çalışanlar

14 – Libya’da çalışanlar

18 – Sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasına tabi tutulanlar

19 – İstisna akdine istinaden Almanya’ya götürülen Türk işçiler

20 – Ceza infaz kurumları ve tutuk evlerinde faaliyet gösteren atölyelerde çalışan tutuklular

21 – Türk işverenlerin Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürdüğü çalışanlar

22 – Meslek liselerinde ya da yükseköğretimde zorunlu staja tabi tutulanlar

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

APHB Bildirim Süresi Nedir?

İşverenler, işe aldıkları her işçi için APHB (Aylık Prim ve Hizmet Bildirimi) belgesini hazırlayarak SGK’ya teslim etmelidir. Bu teslim etme işlemine “Bildirme” adı verilir. Her işveren, çalıştırdığı her bir işçi için ayrı ayrı aPHB bildirimi yapmalıdır. SGK tarafından APHB bildirimin yapılacağı tarih aralıkları belirlenir. İşverenler, SGK’nın belirlemiş olduğu bu tarihler arasında işçilerinin APHB bildirimini yapmalıdır. Aksi halde sigorta başlatılmaz ve işveren de çeşitli yaptırımlara maruz kalabilir. İşverenler, her ayın 23’üne kadar APHB bildirimlerini yapmak zorundadır.

APHB Sigorta Türü Ne İşe Yarar?

APHB yani Aylık Prim ve Hizmet Belgesi sigortası, işçilerin günlük yaşantısının ve sağlık durumunun kapsayıcı ve belirli bir süre için geçerli olan bir sigorta çeşidi ile garanti altına alınmasıdır. APHB sigortası sayesinde işçiler, yaşadıkları olumsuz bir olay sonrasında meydana gelen kaybın zararını ödemekten kurtulurlar.

Siz de iş yönetiminizi en iyi şekilde gerçekleştirmek için ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nın alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile e Faturaya ve e Arşiv Faturaya geçiş yapabilir, faturalarınızı hızlı ve kolayca anında gönderebilirsiniz. Üstelik aylık 100 kontöre kadar kullanım da hediye!

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Faturada Hangi Bilgiler Yer Almalı?

Müstahsil Makbuzu Nedir?

Defteri Kebir Nedir?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez