Ücretsiz e-Fatura Nasıl Kullanılır?

2022-07-06T12:04:42

E-Fatura’nın güvenli ve hızlı olmasının yanı sıra faturaların elektronik ortamda güvenle kullanılabilmesi sayesinde bu sistem günümüzde giderek popüler hale gelmiştir. Tahsilat süreçlerini hızlandırmak isteyen firmalar ücretsiz e-Fatura kullanarak hem maliyetten hem zamandan tasarruf eder. Peki, ücretsiz e-Fatura nasıl kesilir? İşte detaylar!

Ayrıca ayda 150 Kontör, yılda da 1800 kontöre kadar ücretsiz e-fatura/e-arşiv fatura kullanımı için on binlerce işletmenin tercih ettiği e fatura programı Logo İşbaşı’nı inceleyebilirsiniz.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, fiziki olarak gerçekleşenfaturalandırma sürecinin dijital ortama aktarılmış halidir. Resmi işlemlere hızve verimlilik kazandıran bu sistem, firmaların kağıt masrafından kurutulurkenaynı zamanda çevre dostu bir politika takip etmelerine de yardımcı olur. Diğeryandan müşteriler ve firma arasında oluşan güven ise e-Fatura kullanımı ileartar. Çünkü dijital olarak hazırlanan belgeler satış işlemi sonrası anındamüşteriye bekletmeden iletilebilir ve elektronik ortamda saklanabilir. Busistemi kullanmayan firmalar ise isteğe bağlı olarak ücretsiz e-Fatura entegratör kullanmayı tercih edebilirler.

E-Arşiv Fatura Nedir?

E-Arşiv fatura; faturanın dijital ortamda düzenlenerek alıcıya kağıt veya e-posta ile gönderildikten sonra, faturanın ikinci nüshasının dijital ortamda saklanması sistemidir. Eski faturalara ulaşma aşamasında kağıtlar arasında yaşanabilecek sorun, elektronik ortamda minimuma indiği için e-Arşiv fatura sistemine geçi talebi oldukça fazladır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Arşiv Fatura Kesiminin ZorunluOlduğu Durumlar Nelerdir?

Vergi Usul Kanunu’nun gereklilikleriuyarınca, mal teslimatı yapılan tarihten itibaren 7 gün içerisinde faturadüzenlenmelidir. Düzenlenmediği takdirde ise ceza sistemi devreye girer. 2020yılında yayımlanan Genel Tebliğ’e göre; e-Arşiv fatura kullanıcısı olmayanlarda dahil olmak üzere, düzenlenen faturaların vergiler dahil 5000 ve 30000 TL’yiaşması durumunda GIB Portal üzerinden e-Arşiv fatura düzenleme zorunluluğugetirilmiştir.

Firmaya kesilen bir fatura 5000 TL iseE-Arşiv fatura kesilmek zorundadır. Aynı şekilde vergi mükellefi olmayan birkişiye fatura kesiminde vergiler dahil 30000 TL meblağ oluşuyorsa, yine e-Arşivfatura kullanmak zorunludur. Belirlenen tutarın altındaki durumlarda, isteğebağlı olarak kağıt fatura kesimine de devam edilebilir. Bun karşın faturalarındüzenlenmesi ücretsiz şekilde GIB e-Belge Portal’ı üzerinden gerçekleşebilir.

Ücretsiz GIB Portal Kullanımı

Ücretsiz e-Fatura programı olarak kullanabileceğiniz GIB Portal’ın kullanımı oldukça kolaydır. GIB resmi sitesinden Portal’a giriş yapmanız işlemleri gerçekleştirmek için ilk adımdır. Güvenlik ve giriş bilgilerini gerekli alanlara girmeniz halinde Portal’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

GIB Portal’a giriş yaptıktan sonra e-Fatura kesmek için modülde e Arşiv Portal’ı seçmelisiniz. Karşınıza çıkacak ekranda e-Belge işlemlerini seçtiğiniz takdirde faturalandırma süreci başlar. Fatura bilgilerini girerek doldurulması gereken kutucuklar eksiksiz şekilde girilmelidir. Daha sonra sipariş bilgileri işaretlenebilir.  

Alıcı bilgileri kısmına müşterininkimlik numarası girildiğinde, alıcının diğer bilgileri otomatik olarak sistemegelir. Bu da zamandan ciddi oranda tasarruf etmenizi sağlayan bir ayrıntıdır.  Fatura bilgileri ekrana girildikten sonra “Oluştur”seçeneğine basarak fatura taslağı görüntülenir. Faturada değiştirilecekherhangi bir alan yoksa işlemi onaylayarak e-Faturayı oluşturabilirsiniz.

GIB Portal ve Özel EntegratörArasındaki Farklar

  • Çoklu kullanıcı ile sisteme giriş Özel Entegratör’lerde mümkündür fakat GIB Portal’da çoklu kullanıcı girişi yapılamaz.
  • GIB Portal’a arşivleme yapmak kullanıcının sorumluluğundadır. Ancak Özel Entegratör otomatik olarak arşivleme yapar.
  • Mevzuat değişiklikleri ve sorun giderme gibi durumlar Özel Entegratör’de sisteme bağlıdır.
  • Özel Entegratör’de aktivasyon süreci bulunur.
  • 10 yıl fatura saklama özelliği sadece Özel Entegratör’de mevcuttur.

Ücretsiz e-Fatura nasıl kullanılır, detayları nelerdir ve sisteme nasıl geçilir gibi soruları merak ediyorsanız, Logo İşbaşı danışmanlarından ücretsiz destek alabilir, geçiş sürecini çok daha kolay ve hızlı hale getirebilirsiniz. e Fatura ile müşterilerinize gönderdiğiniz ve arşivlediğiniz faturalarınız sayesinde pek çok maliyetten de kurtulabilirsiniz. Üstelik tüm işlemleriniz sonucu aylık 150 kontörü bizden kazanabilir, e-Dönüşüm paketi ile yıllık 1800 kontöre kadar hediye kontörlerinizi kullanabilirsiniz. e-Fatura paketi için tıklayın

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez