e-İmza ve Mali Mühür Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

2022-04-21T13:51:49

e-İmza ve mali mühür elektronik ortamüzerinde birer kimlik doğrulama araçları oldukları için kullanım alanlarıbakımından birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak, her ikisinin denerelerde kullanıldığını bilmek, tüm kafa karışıklıklarını ortadan kaldıracaktır.Bu iki kavramın işlevsel olarak benzerlikleri ve farkları nelerdir ve ne işeyararlar? Kafanızda oluşabilecek tüm soruların yanıtları için yazının devamınıinceleyebilirsiniz.

 e-İmza Nedir, Ne İşe Yarar?

5070 Sayılı Elektronik İmzaKanunu gereğince elektronik imza, ıslak imza ile aynı hukuki nitelikleresahiptir. Elektronik ortamda imzalanması gereken bir belge olması halindeelektronik imza devreye girer.

Elektronik imza, imzalayan kişininkim olduğunu anlamaya yarayan bir veridir. Islak imzanın dijital karşılığı olane-İmza, tek çeşit değildir ve farklı karakter ve semboller ile elde edilebilir.Bu imza türü, atılan metne göre farklılık içerebilir.

Hukuki olarak ıslak imza ile aynıgöreve sahip olan e-İmza yalnızca veraset, evlenme ya da üçüncü tarafınşahitliğini gerektiren durumlarda kullanılmaz.

Elektronik imza tamamen kişiseldir.Kişinin elektronik ortamda gerçekleştireceği resmi işlemlerde kimliğini beyanettiği, yalnızca kendine ait olan bir veridir. Bu sebeple e-İmza yalnızcagerçek kişiler tarafından elde edilebilir.

Mali Mühür Nedir, Ne İşe yarar?

Mali mühür; e-Dönüşüm uygulamalarından olan e Fatura ve diğer elektronik belgelerin içeriğini ve bütünlüğünü korur. Bu özelliği sayesinde mali mühür, elektronik ortamda oluşturulan ve alıcısına iletilen tüm dijital belgelerin sistem içerisindeki güvenliğini sağlar. Yalnızca güvenlik için kullanılmakla kalmaz, aynı zamanda kaydedilecek firmanın sisteme tanımlanması için de mali mühür gerekir.

Mali mühür, dijital ortamdakullanılan kurumsal kaşe özelliğini taşır. Bu özelliği sebebi ile bir çeşitkurumsal elektronik imza olduğu da söylenebilir.

Mali mühür, kullanıldığı alanlar ve özellikleri dolayısıyla kurum tarafından yetkilendirilen kişilerin denetimi altında kurumsal kimlik için kullanılır. Kurum unvanı değiştiğinde bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtilen yöntemler ile mali mührün de güncellenmesi gerekir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

e-İmza ve Mali Mühür Arasındaki Fark Nedir?

Mali mühür ve elektronik imzabirbirine karıştırılabilen iki kavram olduğundan farklarını ayırt edebilmektefayda vardır. e-İmza’yı mali mühürden ayıran en önemli fark, e-İmza’nınkişiye ait olmasıdır. Elektronik imza, bir kimsenin fiziki bir belgeye attığııslak imzanın elektronik ortamdaki hali olduğundan tamamen bireye özgüdür veyalnızca elektronik imzayı atan kişiyi temsil eder.

Bilgi Teknolojileri ve İletişimKurumu’nca yetkilendirilmiş olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları’ndanedinilebilen elektronik imza; e-Devlet, KEP, MERSİS, UYAP, e-Reçete gibiuygulamalara erişim için kullanılabilmektedir. Bunların dışında hizmet ve diğerelektronik sözleşmelerde, banka talimatlarında, iş yerinde onay gerektirendurumlarda ve sipariş verilen bayi kanallarında elektronik imza kullanılır. Ancakşahıs firmasına sahip iseniz elektronik fatura kullanımı için mali mühür yerinee-İmza kullanmanız mümkün olur.

Mali mühür ise kurumsal şirketlerinelektronik fatura ya da diğer e-Dönüşüm uygulamalarına kayıt olabilmesi veuygulamalardan faydalanabilmesi için gereken elektronik mühürdür. Mali mühürkurumsal kimliği temsil etmesi açısından elektronik imzadan ayrılır. Başvurusüreci de e-İmza’dan farklı olarak Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne ait internetsitesi üzerinden yürütülür. Tüm bunlar incelendiğinde e-İmza mali mühür farkıaçıkça görülebilmektedir.

e-İmza Mali Mühür Yerine Geçer mi?

Mali mühür, fiziki olarak USB görünümüne sahiptir ve elektronik kaşe olarak işlev görür. Şirketler için kullanılan mali mühür her ne kadar elektronik imza gibi düşünülse de farklı alanlarda kullanıldığından birbirleri yerine kullanılamazlar. Kurumsal firmalar elektronik fatura ve benzeri belgeleri kullanabilmek için mutlaka mali mühür edinmek durumundadır. Bunun tek istisnası şahıs şirketleridir. Kendinize ait bir şahıs şirketinizin olması halinde e Fatura ya da e Arşiv Fatura kesmeniz gerektiğinde elektronik imzanızı kullanabilmeniz mümkün olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez