Puantaj Nedir? Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

2022-04-21T15:03:45

Puantaj oluşturma ve her türlü personel takip sistemi, iş yerlerinin en çok kullandığı yöntemlerdir. Böylelikle işçinin çalıştığı süreleri ve hak ettiği ücreti hesaplama imkânı bulur. Ancak, puantaj cetveli oluşturma yöntemi iş yerinin ölçeğine göre değişiklik gösterebilir.

Puantaj Nedir?

Puantaj; personelin işe giriş ve işten çıkışsaatlerini belirleyebilmeye yarayan kayıtlardır. Bu kayıtlar sayesindepersonelin tüm giriş ve çıkış zamanları kendi imzası ile kayıt altında tutulur.Bu kayıtlar personelin maaş hesabında etkin rol oynadığından oldukça önemlikayıtlardır. Bu yüzden, puantaj takibi eksiksiz ve hatasız şekildeyapılmalıdır.

Puantaj hesabında ücretli ve ücretsiz izin,personelin çalıştığı gün sayısı, fazla mesailer gibi birçok parametre yer alır.En temel hali ile bir puantaj tablosunda olması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Personelin çalıştığı gün sayısı,
  • Fazla çalışma süresi,
  • Eksik gün bilgisi (istirahat, devamsızlık gibi bilgiler) gibi bilgiler yer alır.

Puantaj, kullanımı ile sektörden sektöre farklılık gösterebilir. Ancak, genel kullanım amacı, mesainin saat üzerinden hesabını sağlamaktır. Puantaj hesabını sağlamak için yaygın olarak kullanılan yöntem ise puantaj cetveli oluşturmaktır.

 Logo Yazılım’ın Yeni Bordro Uygulaması ile entegre çalışan “Mobil Maaş Hesaplama Uygulaması” ile ister Android ister İOS platformlarından maaşlarınızı her an online olarak kontrol edebilirsiniz. Maaşla ilgili tüm detaylara erişim şansı veren bu uygulama Apple Watch’la uyumlu çalışıyor.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Puantaj Cetveli Nedir?

Puantaj cetveli; işçinin puantaj üzerindegösterilen bilgileri olan çalıştığı günler, fazla mesai süreleri ve devamsızlıkgibi bilgilerin bir tablo üzerinde takip edildiği şeklidir. Bu cetveli, kendiimkânlarınız ile kâğıt üzerinde oluşturabileceğiniz gibi Excelüzerinden dijital tablo şeklinde de oluşturabilirsiniz. Excel’deoluşturacağınız tablo, fiziki olarak hazırlayacağınız tablonun dijital ortamadökülmüş hali şeklinde olacaktır ve sizi tabloyu çizme ve elle işaretlemezorunluluğundan kurtarırken puantaj cetvelini elektronik ortamakaydetme imkânı sağlar. Bunların dışında, personel sayısının çok olduğu işyerlerinde daha farklı ve pratik puantaj cetveli oluşturma, takipyöntemleri bulunur. Tüm puantaj yöntemlerini aşağıda inceleyelim:

  • Puantaj defteri: Kâğıt ve kalem ile kendi imkânlarınızla oluşturabileceğiniz bir yöntemdir. Özellikle işçi sayısının az olduğu iş yerlerinde kolaylıkla bu yöntemi uygulayarak işçilerin puantaj takibi yapılabilir. Bu defterde çalışan tüm işçilerin isimleri yer alır. İşbaşı saati ile birlikte puantörlük görevini üstlenen personel, işçilerin gelip gelmediğini kontrol eder ve puantaj defterine işler. Çıkış saati geldiğinde de yine puantör gerekli kontrolleri yaparak işçinin işi bıraktığı saati deftere işler. Böylece tüm işçilerin çalıştığı saat aralığı kayıt altına alınır.
  • Elektronik kart: Kimi iş yerlerinde özellikle personel sayısı fazla ise elektronik kart okutularak puantaj takibi sistem üzerinden yapılır. Burada puantör, işçileri teker teker takip etmek zorunda değildir. Bunun yerine okutulan kart ile tüm işçilerin işe giriş ve işten çıkış saatleri otomatik olarak sistem üzerinde görünür. Kart okutma sistemi ile işçinin ne kadar süre ile iş yerinde bulunduğu belirlenir.
  • Parmak izi okutma: İş yerlerinin kullandığı dijital sistemler elektronik kart ile sınırlı değildir. Bir diğer yöntem ise parmak izi okutma şeklindedir. Burada işçi, işe girişi ve işten çıkışı sırasında cihaza parmak izini okutarak çalışma saatlerini belirtmiş olur. Elektronik kart sistemiyle oldukça benzer bir sistemdir.
  • Yüz tanıma: Bir diğer personel tanımlama şekli ise yüz tanıma yöntemi ile olur. İşveren her işçinin yüzünü, yüz tanıma sistemine kaydeder ve işçiler işe giriş ve işten çıkış esnasında yüz tanıtma yöntemi ile çalışma saatlerini kayıt altına almış olurlar.

Elektronik ortamda gerçekleştirilen tüm puantajtakip yöntemlerine Personel Devam Kontrol Sistemi adı verilir.

Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

Puantaj cetvelini oluştururken önce işçilerin ad ve soyadlarını teker teker girmeniz gerekir. Her bir işçi için kendine ait aylık satırı bulunur. İşçinin her bir aylık dönemi içinde günler tek tek görünür. Günlerin altındaki kutucuklara işçinin geldiği ve gelmediği her gün teker teker işaretlenir. Aynı zamanda, hafta tatilleri de çizelge içerisinde, hafta tatilinin bulunduğu günlere ait kutucuklara işaretlemek sureti ile belirtilir. Ay bitiminde ise işçilere ait satırların sonunda yer alan toplam çalışma, fazla mesai ve devamsızlık gibi bilgilerin gün sayısının toplamı belirtilir. Bu şekilde, ay sonu geldiğinde puantaj cetveline bakarak tüm işçilerin çalışma ve devamsızlık bilgileri kolaylıkla tespit edilebilir. Bu uygulamanın sonunda ise işçilerin ücret bordroları oluşturularak çalıştığı sürelere karşılık gelen ücretleri ödenir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği önmuhasebe programı Logo İşbaşıile siz de efatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeleriçinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir süredeücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 efatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez