Mali Mühür Kurulumu Nasıl Yapılır?

2022-07-06T12:09:16

Firmaların sıklıkla tercih ettiği mali mühür, resmi işlemlerin gizliliğini koruyan ve firma nezdinde var olan kaşenin elektronik ortamdaki halidir. Firmaların mali mührü tercih etmesinin en büyük sebebi; birden fazla kişinin yetkili olabilmesi ve e fatura gibi işlemlerin güvenle korunabilmesidir.

Günümüzde çoğu resmi işlemin dijital platformda gerçekleştiği göz önüne alındığında, mali mührün kullanımı güvenlik amacıyla artmıştır. Mali mührün kurumsal geçerliliği olduğu için belgeler muhataplarına iletilirken güvenlik ön planda olur ve firma kendini garantiye alır. Mali mührü yalnızca işletmeler değil tüzel kişiler de alabilir.

On binlerce işletme sahibi Logo İşbaşı ile e fatura programına ücretsiz olarak geçiyor ve mali mühür kurulumu ve diğer tüm detaylar için Logo İşbaşı’nın ücretsiz danışmanlığından yararlanıyor üstelik yıllık 1800 kontör hediye avantajıyla. Sizler de mali mühür kurulumu için bu kurulumu binlerce kez yapan Logo İşbaşı ekibi ile ücretsiz gerçekleştirmek istiyorsanız sizi şöyle alalım:)

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Mali Mühür Başvurusu NasılYapılır?

Firmalar e-fatura, e-defter, e-irsaliye veya e arşiv kullanmak istiyorsa; mali mühür başvurusu yapmalıdır. Mali mühür, TÜBİTAK bünyesindedir ve Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından verilir. Başvuru, Kamu SM sitesi üzerinden gerekli bilgiler doldurularak yapılır. Mali Mühür Sertifikası’nın haricinde ayrıca e-fatura veya e-defter başvurusu için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden online olarak başvuru formu doldurulur.

Mali mühür başvurusu yapılmadan önce,kullanılacak olan alanlar için Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan başvuruyapılmalıdır. Ardından Kamu SM’de mali mühür başvuru adımları tamamlanaraksüreç tamamlanır.

Mali Mühür Ödemesi NasılYapılır?

Mali mühür talep eden firmayetkililerinin başvuru aşamasında ödeme yapması gerekir. Ödeme yapma esnasında3 yıllık Mali Mühür Sertifikası ve akıllı kart okuyucular ürün olarak elealınır ve fiyatları gösterilir. Tüzel ve gerçek kişi olmak üzere farklı ödemeseçenekleri ayrı ayrı sunulur. Her firma ve her bir cihaz için ayrı olaraködeme gerçekleşmelidir.

Tüm talep edilen ürün ve hizmetlerseçildikten sonra Kamu SM hesabına ve TÜBİTAK/BİLGEM hesabına para yatırmaişlemi yapabilir ya da kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeişlemi yapılırken dekonttaki açıklama alanına “Başvuru Kodu” yazmanız istenir.Mali mühür ödemesi yapıldıktan sonra 1-2 hafta içerisinde kargo ile birliktemali mühür zarfı tarafınıza iletilir.

Mali Mühür Kurulumu NasılYapılır?

Son yıllarda firmaların tüm işlemlerindehızlı hareket etmelerini sağlayan mali mühür, başvuru ve kurulum aşamalarınıiçerir. Dijital platformda gerçekleşen pek çok elektronik işlemde mali mühre ihtiyaçvardır. Özellikle e-fatura işlemleri, mali mühür sayesinde dakikada 100’denfazla fatura kesmeyi sağlar. E-imza gibi ıslak imza olmayan mali mühür, elektronikimza olarak da adlandırılabilir.

Mali mührün başvuru, ödeme ve kurulumaşamaları yaklaşık 2 haftalık bir sürede gerçekleşir. Önemli olan noktalardanbiri de; mali unvan değişirse mali mührün de değişmesi gerektiğidir. Yeniunvanla birlikte tekrar mali mühür başvurusu yapılmalı ve aynı adımlarizlenerek yeni unvan üzerinden mühür alınmalıdır.

Mali mühür başvuru aşamasından sonraüretim aşaması başlar. Üretim aşamasında sertifikalara akıllı okuyucularayazılır. Kuryeye verilen ürün, USB aygıtı görünümündedir ve gelen kart buaygıta takılır. TÜBİTAK Kamu SM sitesi üzerinden işletim sistemi için gerekliolan sürücüler indirilir. Mevcut bilgisayara uygun sürümün seçilmesi bu aşamadaönemlidir. Yüklemelerin ardından Kamu SM Online İşlemler sayfasını açarak girişyapılır.

Şifreli giriş ve e-imzalı girişseçenekleri arasından istediğinizi seçerek işleme devam edebilirsiniz.Kullanıcı doğrulama ekranındaki şifreli girişte, vergi numarası gibi istenilenbilgileri girmek ve ardından SMS onayı kısmı zorunludur. Güvenlik ve girişadımları gerçekleştikten sonra PIN oluşturma alanına gelinir. Ekrana gelendoğrulama kodu, bir sonraki aşamada gelecek boşluğa yazılır.

Doğrulama kodu onaylandıktan sonra PINkodu belirlenir ve kurulum tamamlanır. PIN kodu unutulur ya da değiştirilmekistenirse aynı adımları izleyerek yeni PIN oluşturabilirsiniz. Oluşturulan PINkodu 3 kere yanlış girildiği takdirde, tekrar Kamu SM sitesi üzerinden PINdeğiştirme sekmesine gidilir ve yeni PIN alınması gerekir.

Mali Mühür Kurulumu İçinFiyatlandırma

Mali Mühür Sertifikası (MÜS) kurulumu 3 yıllık olarakalınabilir. Mali mühür sertifika fiyatları 1 Ocak 2021 itibariyle gerçekve tüzel kişi için şu şekildedir:

  • Tüzel kişi için 3 yıllık mali mühür sertifikası ile akıllı kart okuyucu fiyatı 342,20 TL (290 TL + KDV)
  • Gerçek kişi için 3 yıllık mali mühür sertifikası ile akıllı kart okuyucu fiyatı 217,12 TL (184 TL + KDV)

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez