Kredi Alırken Teminat Nasıl Gösterilir?

2022-07-06T11:02:39

Herhangi birzamanda, büyük ölçekli ödemeler yapmak gerekebilir. Büyük ödemeler yapabilmekiçin gereken miktarda maddi varlık  herzaman mevcut olmayabilir. Böyle durumlarda, bankalara başvurularak, belirli şartlaraolan uygunluk da teyit edilebilirse, kredi alınarak ödemelergerçekleştirilebilir. Fakat bankaların da kredi verebilmek için, teminatalabilmeleri gerekir. Kredi alırken teminat göstermek, kısaca, bankaya alınankredinin daha sonra ödenebileceğini gösteren maddi varlıklardır.

Teminat Karşılığı Kredi Nedir?

Teminat, birbankadan kredi almadan önce, alınan kredinin daha sonra ödenebileceğinigösteren maddi varlıkların gösterilmesidir. Gösterilen maddi varlıklarsayesinde banka, krediyi alan kişinin, daha sonra, bu maddi varlıklarıkullanarak krediyi ödeyebileceğine kanaat getirir. Günümüzde bankalar, krediverebilmek için mutlaka teminat gösterilmesini talep eder. Bazı bankalar,gösterilen teminat varlıklarının maddi ederi kadar kredi verir. Kişilerindiledikleri oranda kredi alabilmeleri için, bankaya denk miktarda maddi varlıkgösterebilmeleri gerekir. Teminat karşılığı kredi, bankanın gösterilen maddivarlık değerinde kredi vermesidir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredialmadan önce, çok çeşitli maddi varlıklar teminat olarak gösterilebilir. Kredialmadan önce teminat olarak gösterilen maddi varlıklardan biri degayrimenkullerdir. Gayrimenkuller, taşınmaz olan ve değerini belirli bir süreboyunca koruyabilen sağlam ve güvenilir teminatlardır. Bankanın kredi vermedenönce kişinin gayrimenkulünü teminat olarak kabul etmesine ise ipotek işlemi adıverilir. Fakat kişinin gayrimenkulünü ipotek olarak göstermeden önce,gayrimenkulünün gerekli şartları taşıyıp taşımadığına dikkat etmesi gerekir.Kişilerin ipotekli kredi almadan önce, şu şartlara uyup uymadıklarını kontroletmeleri gerekir:

  • Bir gayrimenkulün ipotek olarak sayılabilmesi için,gerçek kişiler adına, resmi bir tapu ile kaydedilmiş olması gerekir.
  • İpotek olarak kullanılması düşünülen gayrimenkulün,krediyi almak isteyen kişinin adına olması gerekir.
  • İpotek olarak belirlenen gayrimenkulün tamamına denkdüşen maddi oranda kredi verilmez. Kredi aşamaları sırasında, banka tarafındansöz konusu gayrimenkule ekspertiz gönderilir. Bu ekspertiz, gayrimenkulündeğerini belirleyerek, hangi oranda kredi verilebileceğini hesaplar.

Şahsi Kefalet Teminatı Nedir?

Ticaretin belkemiği olan birçok sektörde, ödemeler zaman zaman aksayarak düzensizliklereneden olabilir. Şirketler ya da şahıslar, bir ihale ya da satın alımgerçekleştirmeden önce, karşı tarafın ödeme yapabileceğini, maddi durumundaoluşabilecek düzensizliklerin de bu ödemeyi etkilemeyeceğini bilmek ister.Günümüzde, ticari sahada, kişi ya da şirketler, karşı tarafa her şartta ödemeyapacaklarını teminat etmek, güvence vermek amacıyla birçok farklı ekonomikenstrüman kullanır. Bu ekonomik enstrümanlardan birisi de şahsi kefaletteminatı, yani diğer adıyla şahsi kefalet sigortasıdır.

Şahsi kefaletsigortasını yaptıran kişi, kurumlara olan borcunu, zamanı geldiğindeödeyeceğine dair söz konusu kuruma güvence vermiş olur. Şahıs, bir kurumaborçlanır, ve sonrasında zamanı geldiğinde de bu borcu ödeyemezse, şahsınyaptırdığı şahsi kefalet sigortası, bu borcu ilgili kuruma ödeyerek, oluşangecikmeyi giderir ve sigortalı şahsı da yükümlülükten kurtarmış olur. Şahsikefalet sigortası, günümüzde yaygın olarak kullanılan, ticari sahada ödemelerinsorunsuz ve hızlı bir şekilde işlenebilmesini sağlayan, avantajlı ve faydalıbir teminat türüdür.

Maddi Teminatlar Nelerdir? 

Kredi almadan önceteminat olarak gösterilebilecek birden fazla maddi varlık vardır. Günümüzdekredi almadan önce, bankalara teminat olarak gösterilebilecek maddi varlıktürleri şu şekildedir;

  • Maaş Bordrosu: Maaşlı çalışanlar, kredi almak istemeleri durumunda, işyerlerinden alacakları maaş bordrolarını ilgili bankaya sunabilirler. Maaş bordrosu, kişinin hangi aralıklarla ne miktarda maaş aldığını gösteren, maddi varlığı kanıtlayan bir belgedir.
  • Alacak senetleri
  • Çekler
  • Ev ve arsa gibi taşınmazlar

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

İş Yerinde Verimli Çalışmanın Yöntemleri

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Şirket Nasıl Kurulur?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez