İşyerinde Verimli Nasıl Çalışılır? Yöntemleri Nelerdir?

2022-04-15T12:26:02

Şirket içi faaliyetlerde en önemlikonulardan biri verimli çalışmadır. Çalışanlar kimi zaman yoğun iştemposu, fazla mesailer, yetiştirmeleri gereken evraklar ve bitmeyen mesaisaatlerinden yorgun düşer. Şirket çalışanlarının bu derdinin en gerçekçiçözümlerinden biri ise verimli çalışma modeli oluşturmaktır.

Verimli Çalışma Nedir?

Genel anlamda verimli çalışmakdendiğinde kişinin sarf ettiği emek sonucu verim elde etmesi anlaşılabilir.Zamanı ve emeği planlı ve kaliteli kullandığınızda istediğiniz sonuca çok dahahızlı varabilirsiniz. Bu da, çalışmalarınızı verimli bir şekildegerçekleştirdiğiniz anlamını taşır.

Verimli çalışmada en önemli noktaprogram yapmaktır. Yapacağınız ayrıntılı bir çalışma programı ile mesaisaatlerinizden ara dinlenme saatlerinize, kişisel aktivitelerinizden özelplanlarınıza kadar saatlik, günlük ve haftalık planlarınızı oluşturabilirsiniz.

İş Yerinde Verimli Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

 • İş yerinde çalışarak geçen zamanları takip edin.

Bir firmada çalışan her bireyin yaptıkları iş üzerinde ne kadar zaman geçirdiğinin tespit edilmesi, verimlilik noktasında önemlidir. Çalışanların görevlerini yerine getirdikleri esnada dikkatlerinin dağılmasını ve iş başındayken oyalanmalarını sağlayacak unsurlar, çalışanların işe odaklanması noktasında birer engel teşkil eder. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için çalışma zamanlarını takip etmek etkili bir yöntem olabilir.

 • Mola saatleri oluşturun.

Sağlıklı bir çalışma yöntemi ve işverimini sağlamak adına şirket içinde çalışanlar için mola saatlerininbelirlenmesi etkili yöntemlerden biri olabilir. Çalışanların şirket içi çalışmafaaliyetleri arasında verecekleri molalar, onların çalışma motivasyonları içinbüyük önem taşır. Gün içerisinde durmaksızın çalışmak personel üzerindebıkkınlığa ve kısa sürede yorgunluğa sebep olur. Bu da, çalışma motivasyonunudüşüreceği için çalışanların iş verimi düşer.

 • Sosyal medya ile aranıza mesafe koyun.

Mesai saatleri içinde sosyal medyaile ilgilenmek, çalışanların algı ve ilgilerinin iş dışında bir alana kaymasınasebep olur. Dikkati dağılan personel, işe yeteri kadar odaklanamayacağı için işverimi de düşer. Bu durumu minimuma indirebilmek için iş yeri, sosyal medyasitelerine kısıtlama getirebilir.

 • Çalışanlar için hedef oluşturun.

Çalışanların daha planlı, özenli vesağlıklı çalışabilmeleri için buna elverişli bir iş ortamı ve iş akışıgereklidir. Çalışanlar için oluşturulan hedefler, çalışma motivasyonu açısındanteşvik edici olacağından iş verimini de artırır.

 • Birden çok iş yerine mevcut işe odaklanın.

Birden çok işi bir arada yürütmek,çalışanlar için strese sebep olur. Bu durum, kısa sürede iş motivasyonunu veverimi düşüren bir unsurdur. Bunun yerine daha planlı bir çalışma programı ilebelirli bir sırada yapılan işler, çalışanın da haddinden fazla yormadan işeodaklanmasını sağlar. Aynı anda birden fazla işe odaklanma çabası, hiçbir işeodaklanamama sonucunu doğurabilir. Bu da, işlerin gereken kalitedeyapılamamasına sebep olur. Bu şekilde çalışarak zaman kaybına sebep olmakyerine işleri önem sırasında halletmek daha etkili olabilir.

 • Verimli çalışanları ödüllendirin.

Koyduğunuz hedefleri zamanında tamamlayan ve işin gereklerini layığı ile yapan çalışanları ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüllendirme uygulaması, diğer personeller için de teşvik edici bir unsur olacağı için kısa sürede çok daha verimli bir çalışma elde edilecektir. Ödül alan personel ise işe bağlılığı artacağı için verimini koruyacak ya da artıracaktır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Verimli Çalışma Size Ne Kazandırır?

Herkes için verimli çalışma yöntemifarklı olabilir. Kişisel bir uygulama ile gerçekleşen verimli çalışma ileyaşanan iş stresi minimum düzeye iner. Kişi planlı bir iş programı oluşturduğutakdirde zamandan tasarruf eder. Çünkü hangi işi ne zaman yapacağı bellidir.

Dikkat bölünmesi yaşanmadan yapılançalışmalar ile işler zamanında biter ve fazla mesailerle karşılaşma ihtimaliazalır. Bu da çalışanların mesai saati sonunda işi bırakıp kişisel hayatlarınaalan açabilmelerine imkân tanır.

Verimli çalışıldığında istenen sonucaçok daha planlı ve istikrarlı bir şekilde ulaşılabilir. Bu da, koyulanhedefleri daha gerçekçi ve ulaşılabilir kılar. Ayrıca, verimli bir çalışmanınsonucunda hedefe ulaşmak, çalışanı motive eder ve iş konusunda sürekliliğisağlar.

Siz de iş yerinizdeki verimliliği artırmak ve zamandan tasarruf etmek istiyorsanız on binlerce işletmenin tercihi olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile tüm muhasebe işlemlerinizi kolaylıkla halledebilir, ister webden ister cepten e fatura, a arşiv fatura ve daha bir çok işleminizi saniyeler içinde yönetebilirsiniz.

İş Yerinde Verimliliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İş yerinde verimliliği etkileyenfaktörlerden bazıları beslenme düzeni, uyku, çalışma koşulları, ekip vemotivasyon olarak sıralanabilir. Sayılan bu faktörler, belirli bir standardasahip değildir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak, her çalışan bufaktörleri kendi hayat tarzına uygun olarak iyileştirmelidir. Peki, bunlarıiyileştirmek için neler yapılabilir?

 1. Ofis masanızda ya da yakınınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.
 2. Uykunuzu daha verimli kılabilmek adına mümkün olduğunca ışıksız bir ortamda uyuyabilirsiniz.
 3. Ofiste fiziksel koşullar sizin için olumsuz ise yönetimle ve ofis arkadaşlarınızla görüşerek bunu pozitife çevirebileceğiniz bir çözüm bulabilirsiniz.
 4. Çalışma arkadaşlarınızla bir sorun yaşamanız halinde onlara karşı çözüm odaklı bir tutumla yaklaşarak uzlaşabilirsiniz.

Verimli Çalışma Programı NasılYapılır?

 • Gündelik rutinlerinizi saatleriyle birlikte belirleyin.
 • Her gün mutlaka işe başlamadan önce o günün yapılacaklar listesini gözden geçirin, aciliyet ve öneme göre bir liste oluşturun.
 • İş planınızda mevcut işlerden sıkıcı bulduklarınızı art arda koymamaya özen gösterin.
 • Kendinize küçük çalışma araları oluşturun. Planda meydana gelebilecek ani değişiklikler için mutlaka programda boşluklarınız olsun.
 • İş programı yaparken her işi üstünüze almayın. Gerektiğinde ekip arkadaşlarınızla işi paylaşın.
 • Hem bireysel çalışmalarınız için hem de ekip çalışmaları için dönemlik hedefler koyabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez