Kollektif Şirket Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

2024-05-10T09:20:27

KOBİ’ler İçin Kolektif Şirket

Şirket kurma süreci, bir iş fikrini hayata geçirmenin en önemli adımlarından biridir. “Birlikten kuvvet doğar.” anlayışı ile kurulan kolektif şirketler, işbirliği ve esneklik arayan işletmeler için vazgeçilmez bir model haline gelmiştir. Özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için uygun bir yapı sunan kolektif şirketler, girişimciler arasında popüler bir seçenektir. Bu yazımızda, kolektif şirketlerin KOBİ’ler için neden bu kadar çekici olduğunu ve kolektif şirketlerin iş dünyasındaki rolünü inceleyeceğiz.

Kolektif Şirket Nedir?

Kolektif şirket, iki veya daha fazla gerçek kişinin ortak ticari bir amaç doğrultusunda, sınırsız sorumluluk ilkesi altında ve bir ticaret unvanı altında birleşerek kurdukları şirket türüdür. Bu yapı, özellikle şeffaflık ve basit yönetim süreçleri isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için idealdir. Kolektif şirketlerde, her bir ortak kendi katkısının büyüklüğüne göre hem sorumluluk taşır hem de şirketin kârından pay alır.

Diğer işletme türlerine nazaran daha az resmi işlem gerektirir ve ortaklık ilişkileri karşılıklı güven üzerine kurulur. Aynı zamanda, şirketin işleyişi sonucu meydana gelen kayıplar ortakların kişisel mal varlıklarını tehlikeye atacak seviyelere ulaşabilir ve bu sebeple kollektif şirketler yüksek risk içeren işletmeler arasındadır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Kolektif Şirketlerin Özellikleri Nelerdir?

 1. Sadece gerçek kişiler tarafından kurulabilir, tüzel kişilikler ortak olamaz ve en az 2 ortağa ihtiyaç vardır.
 2. Ortaklar, şirket borçlarına karşı kişisel varlıkları ile sınırsız sorumlu tutulurlar.
 3. Ortaklar arasında paylar genellikle eşittir. Kar ve zarar, çoğunlukla ortakların şirkete katkı payları oranında dağıtılır.
 4. Ticaret siciline kayıt zorunluluğu vardır.
 5. Şirketin ticaret unvanı, ortaklardan bir veya birkaçının adını içermeli ve “kollektif şirket” ibaresini taşımalıdır.
 6. Bir ortağın çekilmesi genellikle şirketin feshine yol açar.

Kolektif  Şirketlerin Avantajları Nelerdir?

Avantajları

 • Diğer şirket türlerine göre daha basit ve hızlı bir şekilde kurulabilir
 • Yönetim ve karar alma süreçlerinde daha esnektirler.
 • Ortaklar, işletmenin yönetimi üzerinde doğrudan etkiye sahiptirler.
 • Ortaklar, şirketin borçlarından kişisel varlıklarıyla sorumludur. Bu durum, işletmenin kredi bulma şansını artırabilir.
 • Bazı durumlarda vergi avantajlarından yararlanabilir.

Kollektif  Şirketlerin Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları

 • Ortakların kişisel varlıkları risk altındadır.
 • Ortaklar arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklar, işletmenin yönetimini zorlaştırabilir ve hatta şirketin devamlılığını tehdit edebilir.
 • Tüm ortakların yönetimde söz sahibi olması  karar alma süreçlerini yavaşlatabilir

Kollektif şirketler, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için cazip bir seçenektir. Ancak, bu şirket türünün avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için ortaklar arasında güçlü bir güven ve işbirliği olması gerektiğini unutmamak gerekir.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv fatura için aylık 175/ yıllık 2100 kontöre kadar HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 15 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Şirket Nasıl Kurulur? Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticaret Unvanı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

İnternet Üzerinden Şirket Nasıl Kurulur?

Yabancı Ortaklı Şirket Nasıl Kurulur?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez