İnternet Üzerinden Şirket Nasıl Kurulur?

2022-04-16T23:31:14

İnternet Üzerinden Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketlerianonim ya da limited şirketlerden ölçek olarak daha küçük olan bireyselşirketlerdir. Yeni girişimciler tarafından yaygın olarak tercih edilirler.Şahıs şirketlerinin yönetilmesi kolaydır, hızlı bir şekilde açılıpkapanabilirler. Bu şirket türlerinde tek bir kurucu olabileceği gibi birdenfazla sayıda ortaklar da bulunabilir. Düşük iş hacmine sahip girişimcilertarafından tercih edilmelidir. Günümüzde her türlü işlemin internet üzerindenkolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi sayesinde şahıs şirketi kurmaişlemleri de online sistemler üzerinden yapılabilir.

İnternetÜzerinden Şahıs Şirketi Kurmak Kolay Mı?

İnternet üzerindenşahıs şirketi kurmak karmaşık ve meşakkatli gibi görünse de aslında son derecebasit bir işlemdir. Tek yapılması gereken gerekli belgeleri temin ettiktensonra bir mali müşavir ile anlaşmaktır. Mali müşavir işlemleri yürütebilmekiçin noterden alınmış vekaletname belgesine ihtiyaç duyar. İnternet üzerindenonline şahıs şirketi kurma işlemleri 1-2 gün içerisinde halledilebilir.Açılması ardından şahıs şirketleri, vergi dairesi tarafından yoklamaya tabitutulur. Yoklamada herhangi bir pürüz çıkmadığı takdirde şahıs şirketine aitbir vergi levhası oluşturulur. İnternet üzerinden şahıs şirketi kurmadan öncetemin edilmesi gereken belgeler şu şekildedir:

 • Şahıs şirketi başvuru formu. Bubelge vergi dairesinden ya da internet üzerinden kolayca temin edilebilir. buformdaki belirtilen alanlara istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekildegirilmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • İlgili kişinin çalışıyor olduğuişyerinin kira sözleşmesi. Eğer işyeri kişinin kendisine aitse işyerinintapusu.
 • 2 Adet ikametgah belgesi. Bubelge e-Devlet üzerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde alınabilir.
 • İmza beyannamesi. Bu belge içinde herhangi bir notere müracaat edilmesi gereklidir.
 • Şirket sahibinin 2 adetvesikalık fotoğrafı.
 • Muhasebeci vekaleti (eğer şahısşirketi başvuru sürecini muhasebeci yürütecekse).
 • Mali müşavir vekaleti (eğerşahıs şirketi başvuru sürecini mali müşavir yürütecekse).
 • Araç alış senedi (varsa)

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

ŞahısŞirketi Kurma Adımları

İnternet üzerindenşahıs şirketi kurabilmek için öncelikle kişi kimlik bilgilerini kullanarakinteraktif vergi dairesine kayıt olmalıdır. Sonrasında e-Devlet bilgileriylesisteme giriş yapmalıdır. Sonrasında;

 • İnteraktif Vergi Dairesi’nde‘İşlemler/Sicil Bildirimleri/İşe Başlama Bildirimi’ butonları sırasıylatıklanır.
 • Ekranda beliren alana istenilenbilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilir.
 • Sonrasında ekranda beliren,kurulacak şirket hakkındali bazı sorulara cevap verilir.
 • Bu adımdan sonraki bölümde isevergilendirme usulü seçilmelidir. Bu adımda bir muhasebeciden ya da malimüşavirden yardım alınabilir. Vergilendirme usulü seçildikten sonra ‘İleri’butonuna tıklanır.
 • Ekranda beliren adımda işebaşlama tarihi seçilir. İşe başlama tarihinin bir aydan daha fazla olmamasıgerekir. İşe başlama bildirimi işe başlama tarihinden en fazla 10 gün sonrayapılmalıdır.
 • Sonraki sayfada gereklialanlara iletişim bilgileri eklenir.
 • Sonrasında İnteraktif VergiDairesi üzerinden hangi tarihte yoklama için gelineceğini belirten bir mesaj yada e-mail belirir. Bu mesaj ya da e-mail’in kişiye ulaşması 2-3 gün sürebilir.

Bu adımlar takip edildikten sonra, İnteraktif Vergi Dairesi tarafından yoklama için gelinir. Yoklama sırasında kişinin kendisinin de bulunması gerekir. Yoklama sonrasında bir form doldurulur ve imzalanır. Bu adımdan sonra şahıs şirketi kurma işlemi tamamlanmış olur.

Şahıs şirketinizi kurdunuz, alış ve satışa başladınız ve gelir gideriniz de oluştu. İşletmenizi iyi yönetebilmenin ana kuralı gelir gider takibini ve cari hesap takibini etkin bir şekilde gerçekleştirebilmekten geçiyor. Logo Yazılım’ın web tabanlı ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile ister cep telefonunuzdan isterseniz de bilgisayarınızdan kolay fatura kesin ve gelir-giderinizi takip edin. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği muhasebe programı Logo İşbaşı’nı Ücretsiz deneyebilirsiniz. 

ŞirketKurma Maliyetleri

Şahıs şirketikurma maliyetleri yıllara göre farklılık gösterebilir. Ortalama olarak şahısşirketi kurma maliyetleri şu şekildedir:

 • Noterden alınacak olan imzabeyannamesi: 100 TL
 • Şirket kuruluş servis ücreti:250 TL
 • Vergi dairesi ile yapılansözleşmenin damga vergileri: 52 TL
 • Muhasebeci vekalet bedeli: 148TL

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir Mi?

e-Fatura Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez