Hizmet İhracatı Nedir? Hizmet İhracatı Faturası Nasıl Kesilir?

2022-07-06T11:28:46

Farklısektörlerdeki işletmeler kâr edebilmek, büyüyebilmek ve gelir elde edebilmekiçin farklı yöntemler kullanırlar. Bu yöntemlerden birisi de ihracat yapmaktır.İhracat yapmak, kelime anlamı olarak ülke içerisindeki bir malı ya da hizmetiülke dışındaki bir firma ya da ülkeye belirli bir karşılıkla satmaktır.

Ülkeler ve firmalar, yoğun olarak kendi aralarında farklı şekillerde ihracat yaparlar. Yapılan ihracat yani satış işlemi çoğu zaman döviz cinsinden yapılır. Hizmet ihracatı da bu ihracatlardan birisidir. Yapılan ihracat işlemleri sonrasında gelirin beyan edilebilmesi için ya klasik fatura ya da e Fatura kesilmesi gerekir. Fatura, ihracat işlemi sonrasında ortaya çıkabilecek pürüzleri engelleyebilecek nitelikte bir belgedir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Hizmet İhracatıNedir?

Hizmet ihracatı,adından da anlaşılacağı üzere farklı ülkelere ya da yurt dışındaki firmalarahizmet/ürün satışıdır. Tıpkı gıda ya da malzeme ihracatında olduğu gibi firmaya da ülkeler, bir araya gelerek karşılıklı ya da tek taraflı mal satışıkonusunda anlaşmaya varır. Her iki tarafın da ihtiyaçları ve satabileceğinikarşı hizmetler belirlenir. Bütün bu noktalar kararlaştırıldıktan sonra, hizmetihracatı yapılmaya başlanır. Her iki taraf için de son derece faydalı veavantajlı olan hizmet ihracatı, ihtiyaca göre pek çok farklı sektörde gerçekleştirilebilir. 

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Hizmet İhracatıOlarak Değerlendirilen Sektörler

Ülkeler ya dafirmalar, farklı amaçlar doğrultusunda kendi aralarında alışveriş yapmakisteyebilirler. Hizmet ihracatı yani hizmet alışverişi, çok sayıda farklısektörde kullanılır. Hizmet ihracatı olarak değerlendirilen sektörlerinbazıları şu şekilde sıralanabilir:

Turizm

Turizm sektörü,hizmet ihracatı denildiğinde akla gelen ilk alandır. Turizm hizmet ihracatında,ülke kendi sunduğu turizm hizmetini karşı tarafa bir nevi belirli bir getirikarşılığında satmış olur. Farklı ülkelerden turistler, bir ülkeyi ziyaretetmeleri sonucu o ülkeden ayrılmadan önce harcadıkları parayı ülke içerisindebırakmış olur. Bu para çoğunlukla döviz cinsindendir ve  ziyaret edilen ülke için kalkınma ve büyümehızını artırır.

İnşaat

İnşaat sektörü, hizmet ihracatı sektörleri listesindeoldukça yukarıda yer alır. İnşaat sektöründeki hizmet ihracat, bir ülkedekiinşaat firmalarının başka bir ülkeye gidip orada inşaat projeleri yapmalarıolarak özetlenebilir.

Taşımacılık(Lojistik)

Taşımacılıksektöründe hizmet ihracatı, bir ülkeden başka bir ülkeye malzeme türü şeylerintaşımacılığının yapılmasıdır. Taşınan malzeme, karşı tarafın hizmetverebilmesinde kullanılır.

Hizmet İhracatıFaturası Nasıl Kesilir?

Hizmet ihracatındafaturalama işlemi son derece önemli ve gereklidir. Hizmet ihracatında oldukça büyükve geniş ölçekli işlemler yapılabilir. Bu sebeple yapılan işlemin güvence altınaalınması her iki taraf için de önemli bir konumdadır.

Hizmet ihracatındafatura kesebilmek için, öncelikle yapılacak olan işleme ait bilgilerintoplanması gerekir. Satıcıya, alıcıya ve hizmete ait bilgiler belirlenmişolmalıdır. Sonrasında bu bilgilerle faturada bulunan gerekli alanlar  doldurulur. Her iki tarafa ait iletişimbilgileri faturaya eklenir. Faturadaki bütün alanların eksiksiz ve doğru birşekilde doldurulmuş olmalıdır. Bu adımları takip ederek oluşturulan faturanınsaklanması gerekir. İleride oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı faturalarınkullanılabilmesi için arşivlenmesi son derece önemlidir.

Hizmet ihracatı, fatura kesimi ve diğer muhasebe konusundaki tüm sorularınız için Logo İşbaşı uzman danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Size ve sektörünüze özel sunacağımız sistemler ile en kısa sürede ve en kolay şekilde hizmet ihracatı faturalarınızı oluşturabilir, alıcıya gönderebilir ve arşivleyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez