e-Beyanname Nedir? Nasıl Düzenlenir?

2022-04-21T14:57:02

Ticari faaliyet gösteren kurum vekuruluşlar için beyanname vermek, sorumlu oldukları bir konudur.Ancak günümüz şartlarında, teknolojik gelişmelerin de etkisi ile tüm resmiişlemler dijital ortama taşınmaktadır. Beyanname uygulamasının e-Beyannameyedönüşümü de bu sürecin bir parçasıdır. Her ne kadar hala fiziki ortamdabeyanname verilebiliyor olsa da e-Beyanname uygulaması sağladığı kolaylıklarile çok daha fazla tercih edilen bir uygulamadır.

e-Beyanname Nedir?

e-Beyanname yani elektronik beyanname de elektronik ortamda yapılabilen işlemlerden biridir. Kişi ya da işletmelerin bağlı oldukları vergi dairelerine bildirmeleri gereken evraklar bulunur. Bu evrakların zamanında ve doğru şekilde bildirilmesi gerekli takiplerin yapılabilmesini ve vergi kaçakçılığı gibi olumsuz durumların önüne geçilebilmesini sağlar. Bu işleme ‘Fiziki Beyanname’ adı verilir. Elektronik beyanname ise kişi ya da işletmelerin vergi dairelerine bildirmesi gereken bütün evrakların elektronik ortamda dijital olarak gönderilmesini sağlayan yenilikçi bir uygulamadır. Fiziksel beyanname ve elektronik beyanname aynı bilgi ve evrakları içerir. Dolayısıyla ikisi de hukuki açıdan eşit derecede geçerlidir.

e-Beyanname’nin Avantajları Nelerdir?

Yenilikçi ve modern bir muhasebe uygulaması olan e-beyanname’nin çok sayıda avantajı bulunur. Bu avantajları sayesinde bu uygulama günümüzde çok sayıda kişi ve işletme tarafından kullanılır. Elektronik beyanname sisteminin avantajlarından bazıları şunlardır;

 •   Bütün işlemler zamandan bağımsız bir şekilde yapılabilir.   Elektronik beyanname internet tabanlı bir uygulamadır, bu yüzden de işlem yapabilmek için herhangi bir zaman diliminin beklenmesi gerekmez. Kişi ya da işletmeler internet bağlantısına sahip oldukları her zaman elektronik beyanname sistemini kullanabilir.
 •   İşlemler istenilen yerden yapılabilir.   Elektronik beyanname uygulaması elektronik ortamlar üzerinden işlem yapan bir sistemdir. Bu sayede de kişi ya da işletmelerin işlem yapabilmek için ofis ya da işyeri gibi alanlara gitmesi gerekmez. Aktif bir internet bağlantısının bulunduğu her yerden elektronik beyanname sistemi üzerinden işlem yapılabilir.
 •   Baskı ve postalama maliyetlerini düşürür.   Fiziki beyanname kullanan kişi ya da işletmelerin, belgelerini öncelikle yazılı olarak bastırmaları gerekir. Bu başlı başına bir zaman kaybıdır, üstelik maliyetlidir. Evraklar bastırılıp hazırlandıktan sonra, vergi dairesine şahsen gidilip teslim edilmesi ya da postalanması gerekir. Bu aşama zaman alır ve uzun sürebilir. Elektronik beyanname sisteminde ise bütün evraklar elektronik olarak oluşturulur ve gönderilir. Böylece baskı ve postalama maliyetleri sıfıra inmiş olur.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

  e-Beyannameye Nasıl Başvuru Yapılır?

  e-Beyanname uygulamasındanfaydalanabilmek için öncelikle kullanacağınız elektronik beyanname programınıindirmeniz gerekir. İndirdiğiniz program vasıtası ile vergi dairesinee-Beyanname bildiriminde bulunabilirsiniz. Ancak, tüm bu adımlardan önce vergidairesine başvurmanız gerekir. Bu başvuruyu ise gerçek ve tüzel kişiliğe sahipkişilerin, Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu’nudoldurması ve vergi dairesine ileterek sağlaması önem arz eder. Başvuruişlemini gerçek kişi iseniz kendinizin yapması gerekirken; tüzel kişiiseniz kanuni temsilciniz aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekir.

  Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonraBeyanname Düzenleme Programı olan uygulamalardan birini, Gelir İdaresiBaşkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin internet sitesi aracılığı ile indirmenizmümkündür. Tercih ettiğiniz elektronik beyanname programını cihazınıza nasılkuracağınız İnternet Vergi Dairesi’ne ait internet sitesinde anlatılmaktadır.

  e-Beyanname Nasıl Hazırlanır?

  Bilgisayarınıza gerekli programıindirip kurduktan sonra e-Beyanname hazırlama işlemine başlayabilirsiniz.e-Beyanname hazırlama aşamasında internet kullanımı şart olmadığındanbilgisayarınızda bir dosya üzerinden de bu hazırlığa başlamanız mümkün olur.Ancak baştan sona program üzerinde işlemleri gerçekleştirmek istemenizhalinde yaptığınız adımları siteye yüklemelisiniz. Bunu gerçekleştirebilmekiçin Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait siteye kullanıcı adınız ile şifrenizigirmek suretiyle girişi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girdikten sonra isehazırladığınız dosyaları buraya yükleyebilirsiniz.

  Yükleme işlemini tamamladığınız andanitibaren ilgili vergi dairesi hazırladığınız e-Beyannameyi inceler ve hatasızbulması halinde kabul eder. Ancak, e-Beyannamede bir hata bulunması halindevergi dairesi tarafından ilgili kişiye bu durum bildirilir ve düzeltme istenir.e-Beyannamenin kabul edilip onaylandığı aşamadan itibaren ise mükellefe onlineortam üzerinden tahakkuk fişi gönderilir.

  e-Beyanname düzenleme programlarıaşağıdaki gibidir:

  • Java Runtime Environment isimli programı kullanarak e-Beyanname düzenleme formunun çalışması sağlanır.
  • Beyanname Düzenleme Programı ile beyannamenizi hazırlayabilmeniz mümkün hale gelir.
  • Adobe Acrobat Reader programı ile PDF formatına sahip dosyalar görüntülenebilir. Beyanname ve tahakkuk fişleri PDF formatında olduğundan bunları görüntüleyebilmeniz için bu programı indirmeniz gerekir.

  e-Beyannameleri Kimler Gönderebilir?

  Elektronik beyanname verebilecekgerçek ve tüzel kişiler aşağıdaki gibidir:

  • Katma Bütçeli İdareler
  • İl Özel İdareleri
  • Yeminli Mali Müşavirler, Serbest Muhasebeciler, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler
  • Kamu İktisadi Teşebbüsleri
  • Belediyeler ile buna bağlı iktisadi işletmeler
  • Devlet ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri İştirakleri
  • Özerk Kuruluşlar
  • Döner Sermayeli İşletmeler
  • Diğer Kamu Kurumları
  • Avukatlar
  • Noterler
  • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri
  • Gayrimenkul sermaye iradı mükellefleri
  • Bir işletmeye bağlı olarak çalışan ve 3568 sayılı Kanun gereğince ruhsata sahip olan meslek mensuplarınca muhasebeye ilişkin işlemleri yapan mükellefler
  • Bir sınırlamaya dahil olmaksızın Yeminli Müşavirler ile tam tasdik sözleşmesi imzalamış olan mükellefler

  Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve anında gönderebilirsiniz. Ön Muhasebe Programı Logo İşbaşı’nın ücretsiz GİB e arşiv portal entegrasyonuyla saniyeler içinde e arşiv faturanızı kesin ve anında müşterinizle paylaşın.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

 • 14 gün ücretsiz deneyin
  Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
  Kredi Kartı Gerekmez