Çek Nedir? Çek Defteri Nasıl Alınır?

2022-04-22T15:13:44

Ticaret dünyasında ödeme şekillerinden biriolarak kullanılan çek defterlerinin tüm artılarının yanında bir tür saygınlıkyarattığı kesin. Bankaların güvenilir kişi veya kurumlara kullanım hakkısağladıkları çek defterleri önemli bir ticaret aracı olarak varlığınısürdürmeye devam ediyor. Peki yeni girişimciler çek kullanımını, bu evraktan negibi faydalar sağlayabileceklerini biliyorlar mı?

Çek Nedir? Çek Defteri Nedir?

Çek basitçe şu şekilde tanımlanabilir; birkişinin başka bir kişiye ödeme yapmak için banka hesabındaki paradan belirlibir miktar parayı çekmesine izin verdiğini gösteren belgedir. Çek üzerineparayı alması istenen kişinin ismi ve para miktarı çek sahibi tarafındanyazılır. Böylece örneğin bir mal alımı karşılığı verdiğiniz çek o kişitarafından zamanı geldiğinde bankadaki hesabınızdan para çekilebilir.

Çek defterlerini bankalar bastırır. Kişiye özel hazırlanan bu koçanların her bir sayfasının üzerinde hesap numarası, hesabın bulunduğu banka şubesi, çekin basıldığı tarih ve çek sahibinin ismi bulunur. Ticaret hayatınızda bir çek ile karşılaştığınızda mutlaka bu detayları kontrol etmeniz gerekir.

Logo İşbaşı Online Ön Muhasebe paketiyle müşterinizden aldığınız çek girişlerini gerçekleştirebilir gelir-gider takibini hatasız yapabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Başlıca Çek Türleri ve Çek Defteri Türleri Nelerdir?

Çekleri hazırlayan taraflara ve içeriklerine göre bazı türlere ayırmak mümkündür. İlk olarak Banka Çeki, hazırlayanın bizzat banka olan çeklere verilen isimdir. Bu çekler kişi ya da kurumların hazırlayacakları çeklere kıyasla çok daha güvenilirdir. Alım satım işlemlerinde daha rahat kullanılabilirler. Tüccar unvanı taşıyan kişilerin yazdıkları çeklere ise Tüccar Çeki denmektedir. Bu çeklerin güvenilirlikleri ve geçerlilikleri hazırlayan kurumların bilinirliklerine ve saygınlıklarına oranla değişebilir. Yazılan çekin üzerinde yazılan banka şubesinden çekilmesi durumunda buna Dolaysız çek, başka bir şubeden bozdurulması durumuna da Dolaylı çek denmektedir. Ayrıca çek defterleri bankalar tarafından verildikleri yere göre de sınıflandırılırlar. Limited ve anonim şirketler için verilenlerine ticari çek defterleri denirken bizzat defter alanların defterlerine gerçek kişi çek defterleri denir.

Çek Defteri Almak İçin Tacir Olmak Zorunlu Mudur?

Çek defterleri yoğunlukla ticaret dünyasındakullanılır, ancak yine de çek defteri alabilmek için tacir unvanına sahip olmakzorunluluğu yoktur. Bankaların gerekli gördüğü kıstasları karşılıyor olmak yeterlidir.

Çek Defteri Nasıl Alınır?

Çek defterleri alabilmek için bankaların belli başlı taleplerini yerine getirmek yeterlidir. En başta ikametgah belgesi, kimlik ve sabıka kaydı tüm bankaların talep ettiği evraklardır. Ayrıca bankanız ekonomik gücünüzün olduğunuzu görmek isteyecektir. Bunun için hesabınızda belirli miktarda para olması gerekir. Çek defterleri on sayfalık koçanlardan oluşur ve bankalar bunun her sayfası için ortalama bir miktar paranızın olmasını bekleyecektir. Örneğin bu miktarın 1.000 TL olarak belirlendiği bir bankadan çek defteri alabilmek için banka hesabınızda 10.000 TL para olduğunu göstermeniz gerekir. Bu miktar banka hesabınızda blokeli olarak kalacaktır.

On binlerce işletme sahibinin tercihettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 100/ yıllık 1200 kontöre kadar HEDİYE!Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz.Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsizdeneyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

E-Defter Nedir? E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?
İşletme Defteri Nedir ve Kimler İşletme Defteri Tutabilir?
Envanter Defteri Nedir? Nasıl Tutulur?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez