Kolay MTV hesapla. Web’de cepte.

Logo İşbaşı
Logo İşbaşı
Sonuç
Sonucu görmek için tutar girip “HESAPLA” butonuna basın.
Label
Value
Ödenecek Yıllık Tutar₺0,00
İlk Altı Aylık Tutar (01 - 31 Ocak)₺0,00
İkinci Altı Aylık Tutar (01 - 31 Temmuz)₺0,00
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Aracı

MTV HESAPLAMA ARACI

Anında, hızlı, doğru, güvenilir Motorlu Taşıtlar Verginizi Hesaplayın.

Dilerseniz Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın sayfasına yönlenerek ödemenizi gerçekleştirin.

ÜCRETSİZ İNDİR

  • Online Hesaplama ile Gelirler İdaresinin açıkladığı güncel veriler
  • Ücretsiz Kolay Kullanım
  • Farklı araç tiplerine göre sadece ihtiyaç olan bilgileri toplayarak hesaplama
  • GİB'in ödeme sayfasına yönlendirme özelliği
  • IOS ve Android gibi farklı platformlarda çalışabilme.
  • Sınırsız kullanım imkânı
Loog Logo Logo
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama İndir
MTV (MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ) HAKKINDA

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) nedir?

+
Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.
-

MTV ödemeleri ne zaman yapılır?

+
MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle yapılır.
-

MTV son Ödeme tarihi ne zaman?

+
MTV’nin ilk taksit ödemesi 1-31 Ocak tarihleri arasında, ikinci taksit ödemesi 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılmalıdır.
-

Ocak ve Temmuz aylarında, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmeden muayene yaptırılabilir mi?

+
Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Bahsi geçen aylarda, ayın son gününden önce yapılan araç muayene işlemlerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi borç olarak görünmez ve araç muayenesi için engel teşkil etmez. Bu durum sadece Ocak ve Temmuz aylarında yapılan muayeneler için geçerlidir.
-

MTV hangi araçlar için ödenmez?

+
- Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar - Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ve ait taşıtlar, - Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar. - Aracın geçmiş dönemlere ait borcu olmamak şartıyla hurdaya çıkmış araçlar. - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar.
-

MTV ödemesini nasıl yapabilirim?

+
- Tüm Vergi Dairelerinin veznelerine, - Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (http://www.gib.gov.tr/) sayfasında açıkladığı bankaların veznelerine, - İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanarak internet hesabınızdan, - Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde duyurduğu bankaların kredi kartından.
-