Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

2021-09-15T11:17:59

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticarette güveni sağlayan Ticaret sicili gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortak kanun kararı ile birlikte ilk olarak 2004 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Ticaret sicil gazetesinde, Türkiye’de faaliyet gösteren şirket veya kurumlar kendilerine ait bilgileri ve/veya değişen bilgileri Ticaret Sicili Gazetesinde yayınlamak durumundadır.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar, Duyuru Tipleri Nelerdir?

Ticaret sicil gazetesinin asıl amacı; yeni kurulmuş bir şirketin burada duyurulmasıdır. Ticaret sicil gazetesinde duyurusu yapılan karar ve değişiklikler aşağıdaki gibidir;

  • Şirket kuruluşları duyurulur
  • Yönetim kurulu kararları duyurulur
  • Kanunun emrettiği mahkeme ve diğer ilanlar paylaşılır
  • Genel kurul kararları paylaşılır
  • Flaş ve konkordato kararları paylaşılır
  • Kuruluşların ana sözleşme tadilleri duyurulur
  • Şirket isim değişiklikleri mevcutsa bunun duyurusu yapılır

Logo İşbaşı Olarak Özel Notumuz: Bazen Ticaret Sicil gazetesi ve Resmi gazete ile karıştırılabilmektedir. Resmi gazete hükümet, meclis, Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan karar, yönetmelik, genelge gibi kararları yayınlayan gazetedir. Ticaret sicil gazetesi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketlerin kuruluş, ve değişiklik üzerinde yaptıkları duyuruların bulunduğu gazetedir

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

Ticaret Sicil Gazetesi Kimlerde Olur?

Ticaretle uğraşan kişiye tacir denir. Gerçek kişi eğer tacir ise ticaret sicil gazetesi olabilmektedir yani ticaret sicil kaydı yapılabilmektedir.

Esnaf ise; sermayeden ziyade, yaptığı işin el ve beden gücüne dayandığı, küçük çapta ticaret ile kazanç sağlayan kimseye denir. Gerçek kişi esnaf ise, ticaret sicil kaydı değil esnaf siciline kaydı olur.

Ticaret Sicil Gazetesi Fiyatı Ne Kadardır?

Ticaret sicil gazetesi fiyatı 2021 yılında 225tl olarak belirlenmiştir. İlgili ilanın yayımlandığı sayfa( baş sayfa ve son sayfa olarak) CD’ye kaydedilerek, kargo veya internet transfer aracılığı yöntemleri ile talep sahiplerine gönderilecektir.

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ticaret sicil gazetesi için sorgulama yapmak istiyorsanız, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliğinin internet sitesinden (www.tobb.org.tr) Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi bölümüne tıklanarak, Ücretsiz Gazete Sorgu kısmına girip rahatlıkla sorgulama yapabilirsiniz. Ancak sorgulama öncesi üye olmanız gerekecektir. Üyelik işlemi de oldukça basittir.

Ticaret Sicil Gazetesine Dair Önemli Bir Not: Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliğinin internet sitesinden (www.tobb.org.tr) 2004 yılı ve öncesindeki sicil gazeteleri görüntülenememektedir.

Ticaret Sicil Gazetesini Kim Çıkarır?

İşletmelerin merak ettiği bir diğer soru olan ticaret sicil gazetesini kim çıkarır sorusunun cevabı şöyledir; Ticaret sicil gazetesi, Ticaret Bakanlığının denetimi ile birlikte, Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi ve Ticaret Borsaları Birliği tarafından Ankara’da çıkarılır.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne Kadar Süre İle Geçerlidir?

Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanan ilana istinaden yayınlandığı tarihten itibaren beş yıl geçmediği müddetçe başka bir tacir adına tekrar tescil edilemez. Ticaret sicil gazetesinin ne kadar süre ile geçerli olduğunu merak eden işletmelerin beş yıllık süreci bilmeleri oldukça önemlidir.

Ticaret Sicil Gazetesi Nereden Alınır?

Ticaret sicil gazetesi almak istiyorsanız, Ticaret Sicil Gazetesine internetten kolaylıkla erişmek mümkündür. Üstelik, internet üzerinden erişilen gazeteye abone de olunabilir. Böylelikle düzenli olarak ticaret sicil gazetesi tarafınıza ulaştırılacaktır.

Ticaret Sicil Numarası Nereden Alınır?

16 haneli bir numaraya sahip ve bir diğer ismi Mersis numarası olan ticaret sicil numarası, ticaret odasına (ikamet edilen şehir hangi şehir ise başvuru oradan yapılır) başvuru yapılarak alınır. Başvuru sırasında tescil talepnamesi, kuruluş bildirimi formu, bankadan alınan blokaj yazısı, oda kayıt beyannamesi, dilekçe ve Rekabet Kurumu’na ödeme yapıldığında alınan dekontun da mutlaka bulunması gerekmektedir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e-fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez