E Yoklama Fişi Nedir? Nereden Alınır?

2022-07-06T12:12:04

E-Yoklama Fişi Nedir?

Logo işbaşı olarak, e-yoklama fişinden önce sizle E-yoklama sistemikavramından başlayarak süreci detaylandırmak isteriz; Dolayısıyla öncelikle E-yoklamaSistemi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım;

E-yoklama sistemi (Elektronik Yoklama Sistemi), yoklama faaliyetleri ile ilgilisüreçlerin elektronik ortamda yürütülmesini ve bu yoklamaya istinaden sonucunkayıt altına alınan delil niteliğindeki tüm verilerin (video, koordinat, resim,vs gibi) teminini ve Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem merkezinde yer alanveri tabanına aktarılmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Ülkemizdeelektronik yoklama sisteminin uygulanması 01.09.2015 tarihi itibariyle başlamışbulunmaktadır.

Elektronik yoklama sistemi, e-yoklama talebi oluşturulumu, bu talebe dairyoklamanın yetkili memura iletilmesi, e-yoklama fişinin oluşturulması,kayıt edilmesi ve onaylanması ve ilgili kişisine iletilmesi süreçlerinin tamamıelektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.

Maliye Bakanlığı birden fazla alanda eskiden beri süre gelen klasik şekildeyapılan işlemleri elektronik ortama transfer etmiştir. Maliye Bakanlığının, elektronikyoklama uygulamasını başlatmasına istinaden, E-yoklama fişi ileyoklamanın elektronik ortamda da yapılabilmesi imkanı oluşturulmuştur. İlgili e-yoklamafişinde bulunan bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Mükellef bilgileri, E-yoklama türü, e-yoklama tarihi,saati, adresi
  • Nezdinde yoklama yapılan kişinin veya bu kişininyetkilisinin adı, soyadı, TC numarası ve imzası,
  • Yoklama yetkilisi kişimim adı, soyadı ve imzası,
  • Nezdinde yoklama yapılan veya  bu kişinin yetkili adamı imzadan çekinmiş isebunun sebepleri,
  • Nezdinde yoklama yapılan veya bu kişinin yetkilikişisinin bulunamaması durumunda, konuya istinaden açıklama
  • Benzersiz kod

Yoklama sırasında tespit edildikten sonra ilgili konularda mutabık kalınması durumunda e-yoklama  fişi üzerinde mutabık kalınır.  Mutabık kalındıktan sonra  yetkili kişiye veya yetkili kişi nezdinde yoklama yapılan kişiye mobil cihazda ön izleme yaptırılır, fiş okutulur ve imzalatılır. E-yoklamanın yapılamadığı durumlarda klasik ve eskiden beri kullanılan yöntemle yani yoklama fişleri ile yoklama yapılabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

E-Yoklama Benzersiz Kodu Nedir?

E-yoklama fişine dair çok sorulan sorulardan bir diğeri ise e-yoklamabenzersiz kodunun tanımı. E-yoklama benzersiz kodu, e-yoklama fişinindeğiştirilemeyeceğini garantileyen ve düzenlenen fişe ait olan tekil ve benzersiznumaradır. Düzenlenmiş bu e-yoklama benzersiz koduna ulaşmak için İnternetVergi Dairesi ( www.gib.gov.tr ) üzerinden sorgulama ve erişimsağlanabilmektedir.

E-Yoklama Fişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?

E-yoklama fişi görüntüleme nasıl yapılır sorusunun en basit haliylecevabı; Bağlı bulunulan vergi dairesi üzerinden mal müdürlüğüne mükellef veyamükellefin yetkilisi aracılığı ile başvurulması durumunda çıktı olarake-yoklama fişi alınabilir.

Önemli Not: E-yoklama fişini görüntülemek veya edinmek için çok daha basit bir yololan internet vergi dairesi kullanmanız önerimizdir.

İnternet vergi dairesi üzerinden ‘Elektronik yoklama görüntüleme’ seçeneğiüzerinden e-yoklama fişi rahatlıkla görüntülenebilir ve ihtiyaç halinde çıktısıda alınabilir.

E-YoklamaFişi Nereden Alınır?

Yine bir üst soruda cevaplandığı gibi aslında e-yoklama fişi neredenalınır sorusunun cevabı da bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden başvurarakveya internet vergi dairesi üzerinden ‘Elektronik yoklama görüntüleme’ menüsündenalınabilir.

E-Yoklamaİmza Formu Ne Demektir?

Maliye bakanlığı e-yoklamaya istinaden e-yoklama imza formu çıkarmıştır. Buform, mükellef bilgilerinin, e-yoklama türünün, e-yoklamaya istinaden tarih,saat ve adresin, seri ve sıra numaralarının,

E-yoklama fişini temsil eden ve üzerinde benzersiz kodunun da yazılı olduğu bir formdur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez