Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nereden Alınır?

2022-04-15T11:09:41

Vergi Ve Vergi Borcu Nedir?

Kişi ve kurumlardan belirli ücretler çerçevesinde kamu hizmetlerinikarşılamak amacı güdülerek kanun aracılığı ile toplanan ücret bedeli vergiyioluşturur. Verginin konusu borca tabi olan ekonomik unsurlardan oluşmaktadır. Vergisınıflandırılması çeşitlidir;

 • Dolaylı ve Dolaysız Vergiler 
 • Şahsi ve Gayrişahsi Vergiler
 • Gelir – Harcama- Servet Üzerinden Alınan Vergi ve
 • Spesifik Vergiler En Yaygın Olan Vergi Sınıflarıdır.

Kurumlar veya şahıslar, dönemsel olarak kazançları üzerinden ödeyeceklerivergi tutarını beyan etmekle yükümlüdür. Vergi beyanı, mali müşavirlertarafından yapılır. Beyanname düzenlendikten sonra, bu beyannamelere istinadentahakkuk fişleri alınır. Vergi borcu ödenmesi aşamasında bu tahakkuk fişleriile ödeme yapmak mümkündür.

Doğan Vergi borcuna itiraz etmek isteyen kişiler ödeme emri ellerineulaştıktan en geç 7 iş günü içerisinde itiraz etmelidirler.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir Ve Ne Kadar Süreİle Geçerlidir?

Vergi borcu yoktur yazısı talebi çoğunlukla resmi kurumlar tarafından vergimükellefi kişiden istenir, bu talebin esas amacı ilgili resmi işleminsorunsuz ilerlemesi adına vergi mükellefi kişinin vergi borcunun olmadığınıresmi olarak gösteren belge olmasıdır. Vergi borcu yoktur yazısıalındığı tarihten itibaren 15 gün süre ile geçerlidir. (Bahsedilen bu sürealındığı kurumun talebi ve talep nedeni ile değişebilir.)

Vergi Borcu Nereden Ögrenilir?

Vergi borcu, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı İnternet vergi dairesisayfasından veya vergi dairesinden takip edilebilir ve sorgulanabilir. İnternetvergi dairesi sistemine girdikten sonra borç bilgilendirme bölümünü seçip,istenen bilgiler girildiği takdirde vergi borcu durumu kolaylıkla sorgulanabilecektir. 

Araç vergi borcu sorgulamak için ise yine aynı şekilde internet vergi dairesininsayfasından motorlu taşıtlar sekmesi tıklanarak, istenen ilgili bilgilergirildikten işlem yapılabilmektedir.

Ayrıca bir diğer vergi borcu sorgulama yöntemi olarak SMS yöntemi de kullanılabilmektedir. BORC boşluk kişinin TC kimlik numarası, anne kızlık soyadının ilk iki harfi girildikten sonra 1189’a mesaj atıldığında herhangi bir vergi borcu var ise mesaj ile bilgi alınabilmektedir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

Vergi Borcu Nereden Ödenir?

Vergi borcu nereden ödenir sorusunun birden fazla yanıtı bulunuyor. Vergi borcu,gelir idaresi başkanlığına bağlı olması sebebiyle vergi dairesindenödenebileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden de ödenebilir. Vergidairesi, internet vergi dairesi, banka şubeler ve dijital banka kanalları ile vergiborcu ödemek mümkündür. Buradadikkat edilmesi gereken, vergi borcu geçmiş döneme ait ise ödemekanalları internet vergi daire ve e-devlet kanalları ile sınırlıdır.

Bazı vergi türleri için ayrıca kredikartı ile ödeme seçeneği de mevcuttur. 50.000tl limite kadar olan borçların kredikartı ile ödemesi uygun bulunmuştur.

Kredi kartı ile ödenebilen vergiborcu türleri aşağıdaki gibidir;

 • Yıllık Gelir Vergisi
 • Zirai Kazanç Gelir Vergisi
 • Gelir Vergisi Stopajı (Muhtasar)
 • Kurumlar Vergisi
 • Kurumlar Vergisi Stopajı
 • Basit Usulde Ticari Kazanç
 • Gerçek Usulde Katma Değer Vergisi
 • Hasılat Esaslı Katma Değer Vergisi (Kdv4)
 • Gelir Geçici Vergi
 • Kurum Geçici Vergi
 • Diğer Ücretler
 • Katma Değer Vergisi Tevkifatı

İster 2000 TL ister 5000 TL, Logo İşbaşı’nın ücretsiz e arşiv portal entegrasyonuyla e arşiv faturanızı kesin gönderin. Tekrar tekrar müşteri bilgisi ve ürün bilgisi girmenize gerek kalmadan kayıtlı bilgilerden seçim yaparak e arşiv faturanızı saniyeler içinde oluşturabilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısını almak için bağlı bulunan vergi dairesineyazılan dilekçe ile başvurulup temin edilebilir, burada dikkat edilmesi gerekenhusus, vergi borcu yoktur yazısını almak için şirket yetkilisinin bizzatkendisi veya yazıyı teslim almaya giden kişi firmanın çalışanı ise, şirketyetkilisinden, bu işlemi yapmaya dair yetkisinin olduğuna daire imzalanmış birdilekçe ile başvurmalıdır. Aksi takdirde işlem yapılamaz.

Bir diğer yöntem ise, internet vergi dairesi kullanarak vergi borcu yoktur yazısını almaktır. Vergi dairesine gitmekten ziyade internet vergi dairesi kullanımı çok daha basit ve pratiktir, daha hızlı bir şekilde yazının temin edilmesine olanak sağlar. İnternet vergi dairesi sistemine giriş yapabilmek ve kullanabilmek için daha önceden vergi dairesinden temin edilmiş kullanıcı adı ve şifrelerin hazır bulunması gerekmektedir. İnternet vergi dairesi girişi için kullanıcı adı ve şifre temin etmek isterseniz yine bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bir dilekçe vererek kolayca erişebilirsiniz. Taleplere ilişkin yazılacak olan tüm gerekli dilekçeleri, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde, dilekçeler bölümünden kolayca edinebilirsiniz.

Siz de on binlerce kullanıcısı olan ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibi gibi bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alanında uzman danışanların ücretsiz desteği ile tüm ön muhasebe işlemlerinizi ister webden ister cepten kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez