Şirket Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

2024-05-08T11:06:24

Vergi mükellefleri için dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alan vergi borçları, ihmal edilmesi halinde belirli yaptırımları beraberinde getirir. Ticari işletmelerde görülebilen farklı vergi türlerine olan mükellefiyet hali, işletmelerin vergi takibini çok daha hassas şekilde yürütmesi gerekliliğini artırır. Peki, vergi borcu nereye ödenir, vergi borcu nasıl ödenir, vergi borcu ödenmezse ne olur, cezası nedir? Tüm cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi kavramı; kamusal hizmetlerin karşılanabilmesi için kişi ve kurumlardan kanuni yollar ile alınan ücretler anlamına gelir. Vergi, anayasada yer alan bir kavram olmakla birlikte her vatandaşın ödeme gücü ile doğru orantılı olarak ödemesine olanak tanınan tutarlardır.

Vergiyi doğuran olayın gerçeklemesi vergi borcunu doğurur. Vergi borcu, gelirlerin beyanname yolu ile belirtilen tarihlerde beyan edilmesi ile birlikte gerekli tarihlerde ödenir. İdari para cezası, yargı harcı, trafik cezası gibi vergi dairesine intikal eden bütün borçlar birer vergi borcudur.

 Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi borcunuzu sorgulamak için vergi dairesinin resmi web sitesine, digital vergi dairesinden vergi ile alakalı  sorgulamalar, beyannemeler , ödemeler vs. gibi işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Veya e-devlet üzerinden giriş yaparak  sorgulama işleminize ulaşabilirsiniz.  Doğru girdiğiniz T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak vergi borcunuzu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketler Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapar?

Vergi borçlarınıza dair sorgulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet Vergi Dairesi ya da e-Devlet vasıtası ile Vergi Borcu Sorgulama sayfası üzerinden gerekli bilgileri girerek sorgulamanız mümkündür. Her iki yöntem de sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Sisteme giriş için tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra borç sorgulama ve ödeme sayfası üzerinden vergi tipini seçip borcunuzu sorgulamanız mümkün olur.

Genel borç sorgulama ve ödeme sekmesi aracılığı ile mükellefiyetin gerektiği vergi türleri, idari para cezaları, harçlar, taşıt vergileri ve cezaları ya da yapılandırılan borçlar hakkında vergi borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

6552 sayılı kanun kapsamında vergi borcunuzu yapılandırdıysanız İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden veya e-Devlet sistemi içerisinde vergi borcu sorgulama yolu ile gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki vergi ödemesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz…

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcunuzu sorgulama ile öğrendikten sonra vergi borçlarını ödemek için vergi dairesine bireysel olarak giderek, banka veya internet bankacılığı aracılığı gibi birkaç yöntem bulunmaktadır. Günümüzde zamanın oldukça kıymetli olduğundan dolayı en çok tercih edilen yöntem İnternet Vergi Dairesi üzerinden online olarak ödeme işlemini yapmaktır. Vergi borcu ödeme nasıl yapılır sorusunun cevabı işte bu kadar kolaydır.

İnternetten Vergi Nasıl Ödenir?

Vergi borcunu sorgulamaktan sonra ki adımınız internetten nasıl ödeyeceğiniz ise, ya da e-devletten vergi borcu nasıl ödenir merak ediyorsanız İnternet Vergi Dairesi ya da e-Devlet aracılığıyla borç sorgulama ve ödeme sekmesine tıklayarak açılan ekrandaki vergi borcunuzu kredi kartı veya banka kartı seçenekleri ile 3D güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Şirketler Nasıl Vergi Borcu Ödemesi Yapar?

Öncesinde kurum, belirtilen tarihlerde gelirlerini beyan etmek adına beyanname verir. Bu beyanname, kuruma ait muhasebe kayıtlarına uygun olacak şekilde mali müşavir tarafından düzenlenir ve vergi dairesine iletilir. Vergi dairesi, kurum beyannameyi düzenledikten sonra o kuruma tahakkuk fişi verir. Vergi borçlarına dair ödemeler bu tahakkuk fişine göre yapılır. Vergi dairesinin verdiği tahakkuk fişi ile banka şubeleri, internet bankacılığı ya da vergi daireleri aracılığı ile ya da İnternet Vergi Dairesi yoluyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki vergi borcu nasıl yapılandırılır?

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Vergi yapılandırma nasıl yapılır ile vergi affı nasıl yapılır soruları sık sık karşılaştığımız sorular arasında olmakla birlikte aslında aynı anlama gelmektedir. Şirketlerin ekonomik açıdan zor dönemlerden geçtikleri ve vergi borçlarını düzenli olarak ödeyemedikleri haller oluşabilir. Zamanında ödenemeyen vergi borçları sebebi ile bu borçluluk durumu katlanarak devam eder. Bu gibi durumlarda ödeme kolaylığı sağlamak için borçlar yapılandırılabilir. Borçlu olduğunuz miktarı belirten belgeler ile yetkili kurumlara başvuruda bulunarak bütçenize en uygun şekilde borçlarınızı yapılandırmanız mümkün olur.

Vergi borcu ile ilgili muhatap olunacak kurum vergi daireleridir. Vergi dairesine dilekçe ile başvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de bunu gerçekleştirmeniz mümkün olur. İnternet aracılığı ile yapacağınız yapılandırma başvurusunda T.C. kimlik numarası gereklidir. Peki, internet üzerinden vergi borcu yapılandırılması nasıl olur?

Vergi Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesine girilir.
  • İnternet Vergi Dairesi giriş ekranı üzerinden kimlik bilgileri ile sisteme girilerek başvuru formu doldurulur.
  • Borç ile ilgili olarak karşınıza çıkan ekran üzerinden e-posta, telefon, adres gibi kişisel bilgiler girildikten sonra borç seçimi yapılır ve taksitler belirlenir.
  • Borçlu olduğunuz vergi dairesi ile o vergi dairesinin bağlı bulunduğu il seçilir ve yapılandırma işlemi onaylanır.
  • Son olarak gerekli açıklamalar okunup kabul ettiğinize dair onayı da verdikten sonra yapılandırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Borç yapılandırma işlemini hangi vergi dairesi ile yapacağınızdan emin değilseniz bağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısına girerek T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgileri girdikten sonra sistem içerisinde bağlı olduğunuz vergi dairesini görüntüleyebilirsiniz.

Vergi borcunun yapılandırılması işlemi 6 aydan ile 18 aya kadar taksitlendirme seçeneğine sahip olabilmektedir.

Vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır sorusuna cevabını bulduk, peki vergi borcu ödenmezse ne olur?

Vergi Borcu Ödememenin Cezası Nedir?

Vergi borcunu ödemeyen mükellefler kanuna göre vergi ziyaı suçu işlemiş olurlar ve kanunun belirttiği esaslara göre ceza alırlar. Vergi ziyaı suçu işleyenler, ziyaa uğratılan verginin tutarı ne ise o tutarın bir katı kadar vergi ziyaı cezası ödemek durumunda kalırlar.

Kanunun 359. Maddesinde yazılı fiiller ile vergi ziyaına sebep olunması halinde ceza üç katı olarak uygulanırken fiile iştirak edenler için bir kat şeklinde uygulanır.

Kanuni sürenin geçmesi sonrasında verilen vergi beyannameleri için bu madde doğrultusunda kesilen ceza %50 oranında olur. Ancak, vergi incelemesi başlamışsa ya da takdir komisyonuna sevki gerçekleşmiş ise bu oran uygulanmaz.

Yapılandırılmış Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış vergi borcu hakkını elde etmeniz durumunda ilk taksiti ödeme tarihinin son gününe kadar ödemek ile yükümlü olursunuz. İlk taksiti ödememeniz veya eksik ödemeniz durumunda vergi borcu yapılandırmayı ihlal etmiş sayılırsınız. Peki vergi borcu yapılandırma ödenmezse ne olur? Yapılandırmayı ihlal eden mükellefler için taksitlendirme hakları elinden alınarak borcuna faiz eklenerek yeniden hesaplama yapılır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 2100 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez