Şirket Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

2022-07-06T12:25:23

Vergi mükellefleri için dikkat edilmesi gereken konularınbaşında yer alan vergi borçları, ihmal edilmesi halinde belirli yaptırımlarıberaberinde getirir. Ticari işletmelerde görülebilen farklı vergi türlerineolan mükellefiyet hali, işletmelerin vergi takibini çok daha hassas şekildeyürütmesi gerekliliğini artırır. Peki, vergi borcu nasıl ödenir ve ödenmezsecezası nedir? Tüm cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi kavramı;kamusal hizmetlerin karşılanabilmesi için kişi ve kurumlardan kanuni yollar ilealınan ücretler anlamına gelir. Vergi, anayasada yer alan bir kavram olmaklabirlikte her vatandaşın ödeme gücü ile doğru orantılı olarak ödemesine olanaktanınan tutarlardır.

Vergiyi doğuran olayın gerçeklemesi vergi borcunu doğurur. Vergi borcu, gelirlerin beyanname yolu ile belirtilen tarihlerde beyan edilmesi ile birlikte gerekli tarihlerde ödenir. İdari para cezası, yargı harcı, trafik cezası gibi vergi dairesine intikal eden bütün borçlar birer vergi borcudur.

Şirketler Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapar?

Vergiborçlarınıza dair sorgulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet VergiDairesi ya da e-Devlet vasıtası ile Vergi Borcu Sorgulama sayfasıüzerinden gerekli bilgileri girerek sorgulamanız mümkündür. Her iki yöntem desizden kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Sisteme giriş için tümbilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra borç sorgulama ve ödemesayfası üzerinden vergi tipini seçip borcunuzu sorgulamanız mümkün olur.

Genel borç sorgulamave ödeme sekmesi aracılığı ile mükellefiyetin gerektiği vergi türleri, idaripara cezaları, harçlar, taşıt vergileri ve cezaları ya da yapılandırılanborçlar hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

6552 sayılı kanun kapsamında vergi borcunuzu yapılandırdıysanız İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden veya e-Devlet sistemi içerisinde sorulama yolu ile gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Şirketler Nasıl Vergi Borcu Ödemesi Yapar?

Öncesinde kurum,belirtilen tarihlerde gelirlerini beyan etmek adına beyanname verir. Bubeyanname, kuruma ait muhasebe kayıtlarına uygun olacak şekilde mali müşavirtarafından düzenlenir ve vergi dairesine iletilir. Vergi dairesi, kurumbeyannameyi düzenledikten sonra o kuruma tahakkuk fişi verir. Vergi borçlarınadair ödemeler bu tahakkuk fişine göre yapılır. Vergi dairesinin verdiğitahakkuk fişi ile banka şubeleri, internet bankacılığı ya da vergi daireleriaracılığı ile ya da İnternet Vergi Dairesi yoluyla ödemenizigerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Şirketlerinekonomik açıdan zor dönemlerden geçtikleri ve vergi borçlarını düzenli olaraködeyemedikleri haller oluşabilir. Zamanında ödenemeyen vergi borçları sebebiile bu borçluluk durumu katlanarak devam eder. Bu gibi durumlarda ödemekolaylığı sağlamak için borçlar yapılandırılabilir. Borçlu olduğunuzmiktarı belirten belgeler ile yetkili kurumlara başvuruda bulunarak bütçenizeen uygun şekilde borçlarınızı yapılandırmanız mümkün olur.

Vergi borcu ileilgili muhatap olunacak kurum vergi daireleridir. Vergi dairesine dilekçe ilebaşvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de bunu gerçekleştirmeniz mümkünolur. İnternet aracılığı ile yapacağınız yapılandırma başvurusunda T.C. kimliknumarası gereklidir. Peki, internet üzerinden vergi borcu yapılandırılmasınasıl olur?

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesine girilir.
  • İnternet Vergi Dairesi giriş ekranı üzerinden kimlik bilgileri ile sisteme girilerek başvuru formu doldurulur.
  • Borç ile ilgili olarak karşınıza çıkan ekran üzerinden e-posta, telefon, adres gibi kişisel bilgiler girildikten sonra borç seçimi yapılır ve taksitler belirlenir.
  • Borçlu olduğunuz vergi dairesi ile o vergi dairesinin bağlı bulunduğu il seçilir ve yapılandırma işlemi onaylanır.
  • Son olarak gerekli açıklamalar okunup kabul ettiğinize dair onayı da verdikten sonra yapılandırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Borçyapılandırma işlemini hangi vergi dairesi ile yapacağınızdan emin değilsenizbağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internetsitesi üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısına girerek T.C. kimliknumarası gibi istenen bilgileri girdikten sonra sistem içerisinde bağlıolduğunuz vergi dairesini görüntüleyebilirsiniz.

Vergi borcununyapılandırılması işlemi 6 aydan ile 18 aya kadar taksitlendirme seçeneğinesahip olabilmektedir.

Vergi Borcu Ödememenin Cezası Nedir?

Vergi borcunuödemeyen mükellefler kanuna göre vergi ziyaı suçu işlemiş olurlar ve kanununbelirttiği esaslara göre ceza alırlar. Vergi ziyaı suçu işleyenler, ziyaauğratılan verginin tutarı ne ise o tutarın bir katı kadar vergi ziyaı cezasıödemek durumunda kalırlar.

Kanunun 359.Maddesinde yazılı fiiller ile vergi ziyaına sebep olunması halinde ceza üç katıolarak uygulanırken fiile iştirak edenler için bir kat şeklinde uygulanır.

Kanuni sürenin geçmesi sonrasında verilen vergi beyannameleri için bu madde doğrultusunda kesilen ceza %50 oranında olur. Ancak, vergi incelemesi başlamışsa ya da takdir komisyonuna sevki gerçekleşmiş ise bu oran uygulanmaz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez