Mutabakat ve e-Mutabakat Nedir? Mutabakat Nasıl Yapılır?

2022-07-06T13:07:58

Mutabakat anlaşma ve uzlaşma anlamına gelmektedir. İşletmelerin hesap defterlerinin uyumunu kontrol eden bir formdur. İşletme hesap defterinin uyumunu borç alacak bakiyesini karşılıklı teyit ederek kontrol eden cari mutabakat işletmeler arasında ticari anlaşma için çok önemli.

Olumsuz(negatif) Mutabakat formu, Olumlu (pozitif) Mutabakat formu ve Bakiyesiz (boşbakiyeli) Mutabakat formu olmak üzere 3 farklı şekli vardır.

Olumsuz(negatif) Mutabakat Formu:Müşteriye bakiye bildirilir. Eğer mutabık olunuyorsamüşterisinden mektuba cevap vermemesi istenir. Mutabık olunuyorsa hesap bakiyebilgisi istenir.

Olumlu(pozitif) Mutabakat Formu: İlgili işletme müşterisine mutabakat formu gönderir veuzlaşma ya da uzlaşmama durumunda cevap vermesini ister.

BakiyesizMutabakat Formu: İlgili işletme müşterisine bakiye miktarıbelirtilmemiş form gönderir ve müşterisinden bakiye bilgisini talep eder.

Cari Hesap Mutabakat Formu Nedir?

İşletmelerfirmalar ile yapmış oldukları mal alımının ve müşterileri ile yapmış olduklarısatışların kontrolünü yaparlar. İşte burada cari hesap mutabakat formudoldurulur. Bu form sayesinde yapmış olunan tüm malların alım ve satımınişlemlerinin kontrolünü yaparlar. İşletmelerin arasında bulunan anlaşmaprensibine dayalı olan mutabakat formu ile işletmelerin hesaplarınınbirbirleriyle tutup tutmadığı kontrol edilir.

Carihesap mutabakat formu hazırlanır ve hazırlandıktan sonra karşı firmayagönderilir. Aynı şekilde karşı firmada kendisinin hazırlamış olduğu imzalı vekaşeli cari hesap mutabakat formunu firmaya gönderir. Cari hesap mutabakatformu hazırlama için .xlsx uzantılı olarak Excel programınıkullanabiliyorsunuz. Mutabakat formları telefon, e mail ve ya faks ilegönderilebiliyor. Günümüzde en pratik yolu e mail yolu ile göndermektir. Faksve telefon şirketlerin daha fazla vaktini alır ve zaman kaybına yol açar.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Mutabakatın Özellikleri Nelerdir ?

Emutabakat cari hesapların toplu bir şekilde gönderimi dip toplamları alma vetüm verileri raporlama, mutabakat dönüşlerinin zamanlanmasını takip etme gibiözelliklere sahiptir.

Bunlarınharicinde diğer özellikler ise şöyledir;

 • Hesap açıklarını önlemek için SMS gönderme gibi özellikleri,
 • Sorunlu müşterileri tespit edebilme,
 • Diğer firmalar ile ilişkilerin kontrol edilmesi,
 • Mutabakat dönülerinin zamanlanması,
 • Sistem üzerinde karşı tarafa not yazabilme,
 • Cari hesap mutabakat formunun .xlsx cari hesapları kontrol etmeyi kolay hale getirmesi,
 • Birden fazla işletme için sistemi kullanabilme gibi özellikleri içermektedir.

E-Mutabakat Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Carihesap mutabakatları genellikle kağıt üzerinde hazır hale getirilip, çıktıolarak alınarak faks ve ya telefon yolu ile karşı firmaya gönderimi yapılıyor.Bu şekilde yapmak hem zaman kaybına yol açıyor, hem de oldukça zahmetli oluyor.Fakat Excel programı ile hazırlamak bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Buavantajlardan bazıları şöyle;

 • E- mail yolu ile gönderildiği için hem zamandan tasarruf sağlar, hem de daha kolaydır.
 • Arşivleme, kargo, kağıt gibi masrafları egale ederek düşük maliyetli olma özelliğine sahip.
 • Daha az kağıt kullanıldığı için çevre dostu olma özelliğine sahip.
 • Excel ile veri kaydetme ve alma özelliği olan tüm sistemler ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.
 • Sistem üzerinde kayıtlı olan dataya hızlı ve kolay bir şekilde erişim imkanını sunmuş oluyor.
 • Cari hesap mutabakat formu .xlsx, yasal avantaj imkanına da sahip. Yasal zemin üzerinde hızlı dönüşler almayı sağlıyor.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 150/ yıllık 1800 kontöre kadar HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

e-İrsaliye Nedir?e-İrsaliyeyi Kimler Kullanmalıdır?
Sevk İrsaliyesi Nedir?
e-Serbest Meslek Makbuzu Logo İşbaşında!
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez