Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

2022-07-06T12:28:37

Findeks Kredi Notu, tüm bireysel veticari kredileriniz başta olmak üzere finans işlemlerinizde sizi yakındanilgilendirecek bir kavramdır. Ticari bir işletmeyseniz, kredi notunuzudüşürecek her faaliyet, ticari güveninizi de olumsuz olaraketkileyeceğinden dikkatle takip etmeniz, kişisel ve ticari imajınız içinbüyük önem taşır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; basitçe kredigeçmişinizi ifade eder. Geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödemeleriniz,fatura borçlarınız gibi belirli konuları referans alarak eldeedilen sayısal bir değerdir. Findeks Kredi Notu; geçmiş dönemde borç ilişkilerinizdendoğan sayısal verilerle gelecek 12 aylık sürede var olan borçlarınızıödeme olasılığınızın hesaplandığı nottur.

Kredi notunuz yalnızca kredi almakistediğiniz zaman değil; araç veya ev kiralamak istediğinizde, beyaz eşya ya dacep telefonu gibi eşya alımlarında da bir güven ölçütü olarak karşınıza çıkar.

Findeks Kredi Notu, kredi ya da kredikartı kullanımı geçmişine sahip kişiler ile kredili mevduat hesabına sahipkişilerin sahip olduğu puandır. Ayrıca, daha önce birine kefil olmanız halindede Findeks Kredi Notu’nuz oluşur.

Findeks Kredi Notu, 1 ve 1900arasında değişen bir puanlama sistemine sahiptir. En riskli grup için 1 puan;en az riske sahip grup için ise 1900 puan verilir. Kredi notunu hesaplamaişleminden Kredi Kayıt Bürosu sorumludur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu’nun hesabıyapılırken farklı bileşenler göz önünde bulundurulur. Kredi notunu oluşturanbileşenler ve yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

 • Mevcut kredi borç durumu %35
 • Kredi ödeme düzeni %35
 • Kredi kullanma yoğunluğu %10
 • Yeni alınan kredi %11
 • Diğer faktörler %9

Yukarıda sayılan bileşenlerin biraraya gelmesiyle Kredi Kayıt Bürosu Findeks Kredi Notu hesabı yapar.

Kredi notu belirlemede etkili olanfaktörlerin yüzdeleri dönemsel olarak değişiklik gösterebiliyor olsa dayukarıda sayılan temel faktörler belirleyici olma özelliklerini korurlar.

Yapılan hesaplar doğrultusunda riskgruplarına göre belli sonuçlar elde edilir. Bunlar;

 • 0 – 699 En riskli grup
 • 700 – 1099 Orta riskli grup
 • 1100 – 1499 Az riskli grup
 • 1500 – 1699 İyi
 • 1700 – 1900 Çok iyi olarak derecelendirilen gruplardır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir markaolan Findeks’e belirli bir meblağ ödeyerek Findeks Kredi Notu’nuzu öğrenmetalebinde bulunmanız mümkün olur. Findeks markasına ait internet sitesiüzerinden kredi notunuzu öğrenmek istemeniz halinde üyelikişlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem gerçekleştikten sonrasisteme girişinizi sağlayıp kredi notu öğrenme talebinde bulunabilirsiniz.

Findeks, kredi notunuzu iki yolile paylaşabilir. Bunlar;

 • Findeks’e ait mobil şube ya da İnternet Şubesi üzerinden paylaşım ayarları vasıtasıyla raporun gönderileceği kişi veya kuruma ait T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilerek ön onay alınır.
 • Yine Findeks’e ait internet şubesi ya da mobil şube aracılığı ile kredi notu öğrenmek isteyen kişinin bilgileri alınıp SMS gönderilerek kredi notu paylaşım izni alınır. Bunun karşılığında onay SMS’i gönderilerek onaylama işlemi gerçekleştirilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Taşıt, ihtiyaç, konut kredisibaşvurusu yaptığınızda değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulanunsurlardan biri de kredi notunuzdur. Kredi notunuz, borç ödemealışkanlığınızın düzeyi hakkında diğer kurumlarca referanstır. Bu sebeple,kredi notunuzun düşük olması halinde ihtiyaç duyduğunuz krediye sahip olmaolasılığınız düşer.

Findeks Kredi Notu düşük olankimseler için bunu yükseltme imkânı mevcuttur. Sabırla uygulayacağınız birtakımadımlar, daha yüksek kredi notuna ulaşmanıza imkân tanır. Peki, kredi notunasıl yükselir?

 • Öncelikle borcunuzun asgari tutarını değil aylık borç tutarınızın tamamını ödemelisiniz.
 • Limiti yüksek olan kredi kartınızla büyük bir harcama gerçekleştirmeniz halinde bu, risk olarak algılanır ve kredi notunuz düşer. Ancak, bunu zamanında öderseniz notunuzun tekrar yükseldiğini görürsünüz.
 • Bankalar vasıtasıyla gerçekleştireceğiniz fatura borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunuz üzerinde etkiye sahiptir. Düzenli ödemeniz halinde notunuzun pozitif yönde ivme kazandığını görürsünüz.
 • Sık sık kredi kartı veya kredi talep etmeniz, sizin nakit ihtiyacı içinde olduğunuz anlamına geleceğinden Findeks Kredi Notu’nuzu olumsuz etkiler. Özellikle başvurduğunuz kredilerden onay alamazsanız bu düşüş artacaktır.
 • Hakkınızda kanuni ya da idari takip söz konusuysa yine kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Eğer onaylanan bir krediniz takibe düştüyse, takip süresi bittikten sonra borcunuzu kapatmanızla birlikte ödemelerinizi de düzenli yapıyorsanız notunuz tekrar yükselir.
 • Takibe alınan bir kredi bilginiz olması halinde risk raporuna yansıması 5 yılı alabilir. Fakat 5 yıl sonrasında bu durum Findeks Kredi Notu’nuzu etkilemeyecektir. Kredi sicilinizin sıfırlandığı noktada bankalarla tekrar ilişki kurmanız halinde kredi notunuza olumlu bir yansıması olacaktır. Bunu basitçe düşük limite sahip kredi kartı kullanıp ödemeleri düzenli yaparak sağlayabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Neden Bilinmelidir?

Finansal kuruluşlar, yapılan kredibaşvurularında kredi notunu oldukça dikkate alırlar. Kredi başvurusunda bulunantüketicinin kredi notu, ödeme konusundaki sadakatinizin bir göstergesidir.Kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu biliyorolmanız, başvurduktan sonra ret alma ihtimalinizi öngörmenize de olanak tanır.Böylece kredi notunuzun düşük olması halinde, yaptığınız başvurunun ret alıpkredi notunuzun daha da düşmesine sebep olmamış olursunuz.

Kredi notunuzun etkilediği alanlar,yapacağınız kredi başvurularıyla sınırlı kalmaz. Kredi taleplerinizin dışındaaraç kiralama servisleri, farklı ticari kuruluşlar ve GSM operatörleri gibibirçok alanda Findeks Kredi Notu, alacağınız hizmeti etkileyebilir.

Bazı kurumlar için ticari bir güvenunsuru haline gelen kredi notunuzu öğrenmenizin size sağlayacağıavantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Kredi notunuzda ters giden durumları tespit etmenize ve aksiyon almanıza olanak tanır.
 • Finansal geçmişinizin değerlendirilmesinde rol oynar.
 • Aylık ödeme bütçeniz ve ileride oluşma ihtimali olan kredi ihtiyaçlarınız öngörülebilir.

Findeks Kredi Notu’nu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

 1. Nakit alışverişinde bulunmaktansa kredi kartı ile alışveriş yapmanız, kredi notunuz üzerinde etki yaratır.
 2. Elinizde bulunan parayı fiziki olarak tutmak yerine herhangi bir bankada bulunan mevduat hesabınıza yatırın.
 3. Hesap hareketlerinizin çok durağan olmasına izin vermeyin. Size gelen maaş ödemeleri dışında kalan kişisel alışverişlerinizi de havale-EFT yoluyla gerçekleştirmeye çalışın.
 4. Ödenmemiş faturalarınızı otomatik ödeme talimatıyla veya kredi kartıyla ödeyin. Mümkünse İnternet Bankacılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirin.
 5. Kredi kartlarınızın gelen aylık ödemelerini ihmal etmeyin ve zamanında gerçekleştirin.
 6. Bir bankadan kredi aldıysanız başka bir bankadan tekrar kredi talep etmeyin.
 7. Birine kefil olurken çok dikkat edin. Kefil olduğunuz kişi ödemelerine sadık kalmazsa sizin kredi notunuz bundan etkilenecektir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez