Şahıs Çeki Nasıl Cirolanır?

2022-04-15T15:08:30

Bu yazımızda size şahıs çeki nedir,nasıl ve neden kullanılır? Çek cirolama nasıl yapılır, çek çeşitleri nelerdirgibi konularda derlediğimiz bilgileri sunuyoruz.

Çek Nedir Neden Kullanılır?

Çek ticari işlemlerde kullanılan birbelgedir. Çek sayesinde girişimciler ticari ödeme ve tahsilatlarınıgerçekleştirir. Çek, ticaret alanında kullanılan bir ödeme aracı olup, doğrudanbankadan tahsil edilebileceği gibi, piyasada vadeli olarak da kullanılabilir.

Mal ya da hizmet sağlayan tedarikçi,nakit ödeme talep etmediği takdirde çek kullanılarak ödeme yapılabilir. Buamaçla ödeme yapacak kişi ya da firma kendi çekini vererek ödeme yapabilir. Birbaşka yol da ödeme yapmakla yükümlü firma ya da kişinin müşterisinden aldığı çekivererek, ödeme yapmasıdır.

Çek Cirolama Nedir, Neden Yapılır?

Müşteriden alınan çekin kullanılabilmesiiçin verilen firma/şirket ya da şahıs tarafından cirolanması gerekir. Cirolamayapılmayan çek geçerli değildir. Çekin ön yüzüne gereken bilgiler yazıldıktansonra arka yüzüne firmanın kaşesi basılır ve yetkili kişinin imzası atılır.Daha sonra çek ödeme yapılacak kişiye teslim edilir. Bütün bu işlemlerintamamına çekin cirolanması denir.

Cirolanan çekin üzerindeki tutartedarikçiye ödenmiş olur. Çek, bankaya verilir ve üzerinde yazılı tarihte (çekvadesi) tahsil edilir.

Fatura programı Logo İşbaşı ile çek takibi, gelir gider takibi ve cari hesap takibinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullanan on kişiden dokuzunun memnun kaldığı Logo İşbaşı’nın ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen ücretsiz deneyin!

Çek Kırdırma /Faktöring Nedir?

Çekin kırdırılması, çek üzerinde yazılıtutarın, ödeme günü (vadesi) gelmeden önce tahsil edilmesi demektir. Böyledurumlarda çeki bozduracak kişi bankaya değil faktöring firmalarına müracaateder. Faktöring firmaları dışında ticari piyasada bu işle meşgul olan kişi yada firmalar da çek kırabilir. Bu kuruluşlar çek üzerinde yazan tutarın % 10 ila% 40’ını komisyon olarak kendileri alır ve paranın kalan kısmını çek sahibinenakit olarak öderler.

Çekin bankada vadesinde ödeneceği günkarşılığı çıkmaz ise, çeki kıran firmalar çek sahibine gelerek, hak iddiaederler.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bloke Çek Nedir?

Bloke çek ticari piyasada daha çokgayrimenkul alım satımında kullanılır. Banka bloke çek ödemesi yapmayı isteyenkişinin beyan ettiği tutarda parayı çekin üzerine yazar.

Gayrimenkulü alacak kişi, bahse konuödemeyi bankaya yatırır ve bloke ettirir. Bankada bu kişiye bloke edilen tutarkadar para miktarının yazılı olduğu çeki verir. Tapu dairesinde işlemyapılırken, alıcı çeki satıcıya verir.

Daha sonraki aşamada satıcı, bankayagiderek, bloke edilen parayı çözdürür ve çeker.

Bloke çek hazırlanırken dikkat edilmesigereken önemli nokta şekil kurallarına uyulması ve çek üzerine yazılı tutaradikkat edilmesidir. Pratik hayatta çekler hamiline ya da kişinin adına yazılır.

Hatır Çeki Nedir?

Alacaklı ve parayı ödeyen taraf arasındaborç/alacak problemi olmayıp, ticari firmaya ya da işletmeye nakit tedarikedilmesi için kullanılan çeklere hatır çeki denir.

Elektronik Çek Nedir?

Elektronik çekler, fiziki olarak basılıbulunan kağıt halindeki çeklerin dijital ortamdaki karşılığını tanımlamak içinkullanılan bir terimdir.

Özellikle e-ticaret yapılan platformlardaçok büyük tutarlar ile işlem yapıldığında, tercih edilen bir ödeme yöntemidir.Elektronik çeklerin de tıpkı pratik yaşamda kullanılan fiziki çekler gibi bankadakarşılığının olması gerekir.

Elektronik çeklerin kullanımı bankakontrolünde olduğu için, piyasada güvenli bir ödeme yöntemi olarak kabuledilir.

Çek çeşitleri hakkında detaylı bilgi ve diğer tüm muhasebe işlemlerinizi en kolay yöntemi için online ön muhasebe programı Logo İşbaşından yardım alabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz muhasebe uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirmenin keyfini sürebileceksiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

En Kolay Cari Hesap Programları Nelerdir?

Cari Hesap Sözleşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Cari Hesapta Faiz

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez