Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

2022-04-15T10:59:46

Tasarladığınızözgün bir fikri hayata geçirmeden önce, o fikrin patentini almanız çokönemlidir. Böylece, patentini aldığınız herhangi bir ürün ya da buluşudilediğiniz gibi kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak patent alırkendikkate etmeniz gereken bazı önemli hususlar ve uygulamanız gereken birtakım prosedürlervardır.

Patent Nedir?

Patent,buluş sahibinin belirli bir süre boyunca üretme, kullanma, pazarlama, satmaveya ithal etme gibi birtakım haklarının bulunduğunu gösteren resmi birbelgedir. Patent, aynı zamanda teknik veya bilimsel bir buluşu kullanma hakkınasahip kişiyi gösteren bir belgedir. Patent belgesi vermeye yetkili olan TürkPatent ve Marka Kurumu tarafından aldığınız Patent belgesinin belirli birgeçerlilik süresi vardır. Fakat patent belgesi almanız için fikrinizin ya dabuluşunuzun bazı kriterleri sağlaması gerekir.

Markave Patent Farkı Nedir?

Marka vepatent ifadeleri genelde birbirine karıştırılan iki kavramdır. Marka tescilişlemi size ait olan bir markanın farklı kişi veya kurumlar tarafındankullanılmasını engelleyen ve marka üzerindeki haklarınızı koruyan birprosedürdür. Patent ise yeni bir fikrin ya da buluşun korunmasını sağlar. Markave patent arasındaki en önemli fark markanın patentin daha özel bir şekliolmasıdır.

PatentNasıl Alınır?

Patentalmak para ve zaman açısından tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca, buluşunuziçin patent almak hak kaybına uğramamanız açısından çok önemlidir. Patentalırken öncelikle yeni olduğunu öne sürdüğünüz buluşunuz hakkında uzman birpatent vekiline müracaat etmeniz gerekir. Patent vekili tarafından yapılanaraştırma sonucunda buluşunuzun yeni olduğu belirlenirse ürününüz ile ilgilidetaylı görselleri ve belgeleri de teslim etmeniz istenir.

Patentvekili tarafından buluşunuz hakkında detaylı bir şekilde patent tarifnamesiyazılır. Daha sonra sizden buluşunuz hakkında ihtiyaç duyulan ekleme, çıkarma,düzeltme ve değiştirmeleri yapmanız talep edilir. Ardından patent tarifnamesinepatent vekil tarafından son şekli verilir ve Türk Patent Enstitüsü’ne patentbaşvurusu yapılır.

Patentbaşvurusu için patent tarifnamesinin yanı sıra başvuru ücreti dekontu vedilekçe gereklidir. Daha sonra size verilen başvuru numarası ile birlikte 15 ayiçerisinde araştırma ücretlerini ödemeniz istenir. Araştırma bittikten sonraTürk Patent Enstitüsü tarafından başvuru sahibine araştırmanın sonucuna dairbir rapor iletilir. Bu raporun olumlu olması halinde gerekli ücretleri ödeyerekpatentinizi alabilirsiniz. Raporun olumsuz olması halinde talep edilendüzeltmeleri yaptıktan sonra tekrar başvuru yaparak buluşunuz için patentalmanız mümkündür.

PatentSorgulama Neden Yapılmalıdır?

Patentşahsi bir mülk olduğu için, hukuki anlamda olumsuz durumlarla karşılaşmamakadına kendi başvurunuzdan önce mutlaka patent sorgulama yapmanız gerekir.Ayrıca, buluşunuzun patent almak için gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığınıöğrenmek amacıyla da patent sorgulama işlemi büyük önem taşır.

PatentSorgulama Nasıl Yapılır?

Patentbaşvurusu yaparken uzman yardımı almanız çok önemlidir. Başvuru dilekçeniz ilebirlikte bir patent uzmanına başvurarak patent sorgulama işlemi yapabilirsiniz.Patent almak için başvurduğunuz buluşun benzerlerinin olmaması gerekir. Bununiçin Türk Patent Enstitüsü resmi kayıtlarından ve uluslararası patentplatformlarından alınan veriler incelenmelidir. Bu ön inceleme sayesindebuluşunuz dünya çapında değerlendirilmiş olur ve yeni olup olmadığı tespit edilir.

Patent başvurusu yapmadan önce fikrinizin ya da buluşunuzun patent için uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir. Ayrıca başvurunuzun sonucunda aldığınız patent belgesinin belirli bir süresi vardır. Patent belgesi, buluşunuzun sınıfına göre 7 – 20 yıl arasında geçerli kabul edilir. Patent belgenizin geçerlik süresi bitiminde tekrar başvuru yaparak patent hakkınızın süresini uzatabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan onbinlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez