Kasa Defteri Nasıl Tutulur?

2022-04-15T10:14:40

Kasa defteri, işletmenin tahsilat veödemelerini inceleyebilmesi için gereklidir. Çoğu işletme kasa defterinibilgisayar üzerinden programlar ile tutar. Takibinin kolay yapılabilir olması,kasa programı seçiminde üzerinde durulması gereken kriterlerin başında gelir.  

Kasa Defteri Nedir?

İşletmelerin gelir ve giderlerini kayıtaltına aldığı deftere kasa defteri adı verilir. Günlük yapılan ödeme, harcamave gelirler deftere kaydedilerek takip edilmesi sağlanır. Kasa defterinin biryanına önceki günden devir yazılırken, diğer tarafına günlük tutarlar işlenir.Böylece daha sonra geriye dönüp bakıldığında tarih kontrolü ile finansal takipyapılır.

Kasa defteri tutmak yerine daha pratik bir seçim olan kasa programı kullanan işletmeler bir hayli fazladır. Çoğu program, online defter tutmanın yanında ön muhasebe çözümleri de sunar. Bu da işletmenin çoğu ihtiyacını tek elden halletmeyi sağlar. Örneğin, fatura oluşturma, e Fatura, ekstre, gelir ve gider fişi gibi ön muhasebe ihtiyaçlarının çözümünü sağlayan kasa programları mevcuttur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Kasa Defteri Tutmak ZorunluluğuVar Mıdır?

Kasa defteri tutmanın birçok avantajıvardır. İşletmeler ve küçük esnaflar kasa defteri sayesinde günlük olarakfinansal takip yapabilirler. Kasa defterinin tutulma zorunluluğu 1998 yılında kaldırılmıştır.Yalnızca esnaf odaları zorunlu olarak kasa defteri tutar.

Zorunlu olmamasına rağmen işletme sahiplerinin,mali durumunu kontrol etmek için kasa defteri tuttuğu görülür. Kasa programıkullanan işletmeler, karışıklık yaşamamak için bu yöntemi tercih eder. Böylecekağıt üzerinde hızlıca ulaşılamayan bilgilere anlık olarak ulaşılabilir.

Bilgisayarda Kasa Programı Nedirve Nasıl Kullanılır?

Bazı işletmeler kasa defteri yerine bilgisayarda kasa programı kullanır. Bunun için özel programlar olduğu gibi Excel üzerinden de defter tutulabilir. Programlar, iş yükünü azaltıcı özellikte olup, online olarak kontrol edebilmeye olanak tanır. Kağıt tasarrufu da sağladığından bu programlar şirket maliyetlerini azaltır. Bilgisayarda kasa programı, akıllı cihazlardan da kullanılabilir. Nerede olursanız olun online kasa defteri ile toplam bakiye, gelir ve giderlere bakabilirsiniz.

Programda birden fazla kasa oluşturarakişleme başlayabilirsiniz. Böylece farklı ödemeler ayrılabilir ve şirket içindeyapılan harcamalar ayrı olarak incelenebilir. Maaş, avanslar, SGK ödemelerigibi işletme giderleri de kontrol edilebilir. Programı kullanmaya başlandığınızda,mevcut bakiyenizi isterseniz açılış bakiyesi olarak tanımlayabilir ya da farklıbir tutar girebilirsiniz.

Bilgisayarda Kasa Defteri NasılTutulur?

Bilgisayardakasa defteritutmak isteyenler, genellikle Excel’i tercih eder. Günlük olarak gelir vegiderlerin Excel’e girişi yapılabilir ve istenilen günün tarihi girilerekgeçmişe yönelik kayıtlara ulaşılabilir. Kasa defterindeki gelirler sayfasındatarih, açıklama, nakit veya kredi kartından yapılan işlemle beraber tutar eklenerekdefter tutulur. Giderler sayfasında da yine tarih, açıklama, nakit veya kredikartından yapılan harcamalarla birlikte tutarların girişi yapılır.

Girişler yapıldıktan sonra o günününtarihini girdiğinizde gelir ve giderlerin yanı sıra toplam bakiye de karşınızaçıkar. Gelir ve giderler sisteme girildiğinde çıkan bakiye ve tutarlar otomatikolarak hesaplanır. Excel dışında bilgisayarda kullanılacak kasa defteri programlarıda daha benzer şekilde ancak profesyonel yazılımlar ile yönetilir. Hepsindetemel amaç; gelir ve giderlerinizi sistemde saklayıp kolayca takibiniyapabilmenizdir.

Kasa Defteri TutmanınAvantajları Nelerdir?

 • Kasadefteri ile anlık olarak takip yapılabilir.
 • Programlarsayesinde birden çok kasa oluşturabilir ve takip edilebilir.
 • Oluşturulankasalar arasında transfer yapma konusunda kolaylık sağlar.
 • Günlükgelir ve giderlere anlık olarak bakılabilir.
 • Raporyazılabilir, bu sayede kontrol etmek kolaylaşır.
 • İşyükünün azalmasına yardımcı olur.
 • Geçmiştarihli raporlara, ödemelere, gelir ve giderlere rahatlıkla dönüş yapılabilir.
 • İnceleme,programlar sayesinde daha pratik hale gelir.
 • Zamandantasarruf edilir.
 • Şirketiçi yapılan harcamalar ayrı olarak takip edilebilir.
 • Bazıgiderler sabitlenebilir ve otomatik olarak eklenebilir.

Siz de kasa defteri tutmak ve daha bir çok muhasebe işlemlerinizi gerçekleştirmek için ön muhasebe programı Logo İşbaşı’ndan yardım alabilir, ister webden ister cepten işinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez