Ticari Alacak Sigortası Nedir?

2022-04-16T21:36:48

Sigorta, belirlibir maddi değerli olan bir varlığın ilerde oluşabilecek olumsuz durumlarkarşısında değerini yitirmesine karşılık yapılan  bir güvence uygulamasıdır. Ticaretin hızlaküreselleşmesi ve bütün dünyanın tek bir ağ üzerinden satış yapması, ödeme gibiriskli konuların da güvence altına alınmasını gerektirir. Bu nedenle, küreselticaret ağında bütün kayıp risklerini ortadan kaldırmak amacıyla ticari alacaksigortası sistemi kullanılır.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Ticari alacak sigortası, her türlü firma, işletme ya da şirket gibi kuruluşların, alım satım işlemleri sırasında ve sonrasında nakit akışının belirli bir sisteme oturtulup, güvence altına alınmasını sağlayan sigorta türüdür. Ticari alacak sigortası sayesinde şirketler, müşterilerinin finansal durumlarını kontrol edebilir. Böylece karşı tarafa yapılacak ya da karşı taraftan alınacak ödemelerin sağlama alınması kolaylaşır. Ayrıca ticari alacak sigortası sayesinde,büyük kayıplar ve kayıplar oluşturabilecek riskler ortadan kaldırılabilir.

Binlerce işletme sahibinin cari hesap takibi , satış takibi için kullandığı online ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı siz de 14 gün boyunca deneyebilir ve memnun kalırsanız uygun paketlerinnden birini tercih ederek internet erişimi olan her yerden gelir gider takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ticari Alacak Sigortasından Kimler Faydalanır?

Ticari alacaksigortası, küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerin faydalanabileceğipotansiyel kayıplarını güvence altına alan avantajlı ve faydalı bir sigortatürüdür. Ticari alacak sigortasının kapsamı bu denli geniş olsa da yine de bazışartları bulunur. Bu şartlar, ticari alacak sigortasından yararlanabileceksatıcıların dikkat etmesi gereken şartlardır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Ticari Alacak Sigortası Şartları Nelerdir?

Günümüzde ticarialacak sigortası yaptırarak kayıplarını güvence altına almak isteyensatıcıların uyması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Başvuran işletmelerin, sigorta için başvuru yaptıklarıtarihten en az iki yıl önce kurulmuş olmaları gereklidir.
  • Ticari alacak sigortası için başvuru yapanişletmelerin, Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’nin belirlediği riskdeğerlendirme kriterlerine uyuyor olmaları gerekir.

Ticari Alacak Sigortasının Avantajları Nedir?

Ticari alacaksigortası, küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerin her türlü kayıplarınıgüvence altına alan avantajlı ve faydalı bir sigorta çeşididir. Bu denli avantajlıbir sigorta çeşidi olması çok sayıda işletme tarafından tercih edilmesinisağlar. Ticari alacak sigortasının avantajları şu şekildedir:

  • Karşı taraftan oluşabilecek ödenmeme riskleriortadan kaldırılmış olur: Ticarette, her iki tarafın da ödemeyapamayacak duruma gelmesi normaldir. Ticari alacak sigortası sayesinde karşıtarafın ödeme yapmaması durumunda oluşan kayıp sigorta tarafından karşılanır.Bu sayede ödeme alamayan satıcı herhangi bir kayıp yaşamış olmaz.
  • Şirketlerin bilanço tablolarının stabil ve düzgünilerlemesini sağlar: Ticari alacak sigortası sayesinde şirketler anikayıplar yaşamaz. Böylelikle şirketlerin bilanço tabloları, olması gerektiğigibi stabil ve düzgün bir şekilde oluşur. Bilanço tablolarının dengesiz olmasısatışları olumsuz etkileyebilecek bir parametredir.
  • Kredi puanlarının düzgün ilerlemesini sağlar:Şirketler, kimi zamanlar büyük işlem hacmi olan ödemeler yapmak durumundakaldıklarından krediye ihtiyaç duyabilirler. Kredi veren kuruluşlar, kredivermeden önce başvuranın kredi puanını dikkate alırlar. Kredi puanının yüksekolabilmesi için ödemelerin zamanında yapılması gerekir. Satıcılar, kayıpyaşadıkları takdirde ödemelerini zamanında yapamazlar ve bu da kredi puanınındüşmesine sebep olur. Ticari alacak sigortası sayesinde, kayıplar en azaindirilir. Bu sayede satıcı, ödemesini almamış olsa bile sigortanın karşılamasısayesinde kredi ödemelerini zamanında yapabilir.
  • Tahsilatların daha hızlı ve etkin bir şekildeyapılabilmesini sağlar: Ticari alacak sigortasının yapılması durumunda,işletme satın alım yaptığında ödemesini sigortanın belirlediği programa göreödemekle mükelleftir. Bu durum, bir satıcının ödemelerini zamanında almasını veböylece de yeni satışlar yapmaya daha hızlı bir şekilde başlamasını sağlar.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Stopaj Nedir?Nasıl Hesaplanır?
Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Geçici Vergi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez