İTO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?

2022-07-06T11:18:36
İçindekiler

  Kısaca İTO olarak bilinen kurum,İstanbul’da faaliyet gösteren ve kişiler ile ticarî kurum işlemlerinindüzenlendiği, kayıt altına alındığı ve bu işletmelerin sicillerinin tutulduğukurumdur. Ülkemizde sayısız şirket bulunduğundan size ait olan unvan eğer halihazırdakayıtlı ise İTO tarafından kabul edilmeyebilir. Bunun için ilgili kurumtarafından sorgulama yapılması gereklidir.

  İstanbul Ticaret Odası (İTO)tarafından unvan, şirket, firma ya da sicil bilgilerine ulaşılabilmesi içinonline hizmet sayfası yürürlüğe girmiştir. Üyeler, İTO online hizmetsayfasından pek çok işlemi şubeye gitmeden yapabilir.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  İTO Bilgi Bankası Nedir?

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde yer alan şirket ya da şahıs firmaları hakkında detaylı bilgi verilen veri tabanına “İTO Bilgi Bankası” adı verilir. Bu kısma, İTO web sayfasında ticaret odası ambleminin hemen altında “Bilgi Bankası” alanından ulaşılabilir. Bu sekme altında, tüm firmalara ve bağlı işletmelere ait sicil kayıtları yer alır. İTO Bilgi Bankası aracılığı ile yapılabilecek online sorgulamalar şu verileri kapsar:

  • Oda sicil numarasına göre sorgulama
  • Ticaret sicil numarasına göre sorgulama
  • NACE kodu ile arama
  • Ticaret unvanına göre arama
  • Firma türü, meslek grubu, semt, sermaye aralığı ve tesciltarihine göre arama
  • Ortak, yönetim kurulu üyesi ve gerçek kişi aramaopsiyonları ile sorgulama

  Bunlarınyanı sıra işletmeler için düzenlenen İTO online hizmetler altında firmabilgilerinin alınabilmesi yanı sıra oda üyelik, belge-tasdik bilgileri veticaret sicil – MERSİS kuruluş randevusu sorgulama işlemleri de yapılabilir.Bunların dışındaki diğer sorgulama işlemleri şunlardır:

  • Gerçek kişi oda kaydı beyannamesi sorgulama
  • İTO tescil başvurusu sorgulama
  • Burs sorgulama
  • Tüzel kişi oda kayıt beyannamesi sorgulama
  • İTO vize sorgulama
  • Islak imzalı faaliyet belgesi sorgulama
  • İşletme faaliyet belgesi sorgulama
  • Dış ticaret belgesi sorgulama
  • Borç sorgulaması

  İTOTescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İstanbulTicaret Odası, hem vatandaşlar hem de bağlı üyeleri için sunduğu onlinesorgulamalar sayesinde sunduğu işlemlerin daha kolay şekilde gerçekleşmesinisağlar. Buna göre İTO tescil işlemleri web sayfasından tescil sorgulamaişlemenizi kolayca yapabilirsiniz. Üstelik bunlar için herhangi bir üyelikyapmanıza da gerek yoktur.

  Tescil sorgulaması yapabilmek için ilgili üç alanı doldurmanız yeterlidir. Bu kapsamda tescil işlemleri sayfasında yer alan “Başvuru Numarası, Başvuru Yılı ve Hizmet Birimi” alanlarını doldurmanız gerekir. Son olarak resim doğrulamayı da girdikten sonra “Ara” butonuna basmanız yeterlidir.

  Siz de kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

  14 gün ücretsiz deneyin
  Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
  Kredi Kartı Gerekmez