e-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

2024-03-08T14:54:18

e-Arşiv fatura, her türlü alışveriş işleminden sonra oluşturulması gereken fatura belgelerinin, elektronik ortamda oluşturulmuş versiyonunu saklamaya imkan tanıyan bir uygulamadır. e-Arşiv fatura sayesinde elektronik faturalar, dijital ortamlarda saklanıp muhafaza edilebilir. Bu uygulamanın çok sayıda kendine has özelliği ve avantajı bulunur. Öncelikle saklanan faturalar muhasebe açısından fiziksel belgeler olmadığı için yer kaplamazlar. İşletmelerin kestikleri faturaları saklamak için ayırdıkları alanlara e-Arşiv uygulaması sayesinde gerek kalmaz.

İkinci bir avantajı iste elektronik faturaların herhangi bir zarara karşı koruyor olmasıdır. Fiziksel fatura belgeleri farklı şekillerde zarara uğrayıp kullanılamaz hale gelebilirler. e Arşiv fatura programı sayesinde elektronik faturalar dijital ortamlarda korunurlar. e-Arşiv fatura kesebilmek için kullanabileceğiniz birden fazla sayıda yöntem vardır. Bu yöntemlerin her birisi kendine has aşamalara sahiptir. İşletmenize veya keseceğiniz faturaya uygun olan yöntemi seçerek siz de e-Arşiv fatura kesebilirsiniz. Bu yöntemler şu şekildedir;

GİB Portal

 Gelir İdaresi Başkanlığı Portal sistemi,e-Arşiv fatura kesebilmek için kullanacağınız bir yöntemdir. Bu sisteme girişyaptıktan sonra,, gerekli alanlara istenilen bilgilerin girilmesi gerekir.Sonrasında ise doldurulan bilgilerle beraber bir e-Arşiv faturası sistemtarafından oluşturulur. Kullanıcı bu oluşturulan faturayı onaylar ve e-Arşivfatura kesme işlemi tamamlanmış olur.

Entegrasyon

Entegrasyon yöntemi ile e-Arşiv fatura kesmek de işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan bir fatura kesme yöntemidir. Bu yöntemde, işletme e-Arşiv fatura kesmek için gereken bütün işlemleri kendisi yapar. Bu nedenle entegrasyon yöntemiyle e-Arşiv fatura kesmek isteyen işletmelerin kendilerine ait sistemlerinin ya da uygulamalarının bulunması gerekir. Ayrıca işletmelerin geliştirdikleri uygulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı’na onaylatmaları gerekir. Sistemlerini onaylattıktan sonra işletmeler kendi sistemleri üzerinden kolayca e-Arşiv fatura kesebilirler. Bu yöntemin en büyük avantajı e-Arşiv fatura keserken herhangi bir sınırın bulunmamasıdır. Entegrasyon yöntemi ile işletmeler diledikleri sayıda e-Arşiv fatura kesebilirler.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Özel Entegratör

Özel entegratör aracılığıyla e-Arşiv fatura kesmek de işletmelerin sıklıkla kullandığı bir e-Arşiv fatura kesme yöntemidir. Bu yöntemde diğer yöntemlere nazaran işletmelerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Özel entegratörler, işletmelere kullanıma hazır e-Arşiv paketleri sunarlar. İşletmeler de bu paketleri kullanarak kolayca e-Arşiv fatura kesebilirler. Daha avantajlı olması nedeniyle yaygın olarak işletmeler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle beraber işletmelerin herhangi bir sistem veya uygulama geliştirmesine gerek yoktur. Ayrıca diğer yöntemlerde olduğu gibi e-Arşiv uygulamalarını satın almalarına da gerek kalmaz. Özel entegratör aracılığıyla e-Arşiv fatura kesmek en kolay yöntemlerden birisidir.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv fatura için aylık 175/ yıllık 2100 kontöre kadar kullanım HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 15 dakikada  hızlı ve kolayca e-faturaya geçersiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

E-Fatura vee-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ikisi de birerelektronik fatura olan bu iki fatura türü sıklıkla karıştırılır. Görsel açıdanbirbirine çok fazla benzese de aslında e-Fatura, e-Fatura kullanıcısı olanmüşteriye kesilirken; e-Arşiv fatura ise e-Fatura kullanıcısı olmayan müşteriyegöndermek için kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse, e-Faturaya henüzgeçmemiş son kullanıcıya ya da tüzel bir kişiliğe e-Arşiv faturagönderilebilir.

E-Arşiv FaturayaNasıl Başvuru Yapılır?

e-Arşiv Fatura’yabaşvuru yapabilmek için birtakım özel entegratörler kullanılabilir. Özellikleherhangi bir firma için gün içinde KDV dahil 5000 TL ve üzeri faturakesilecekse, bu fatura e-Arşiv fatura olarak düzenlenmelidir. Ayrıca vergimükellefi olmayan birine gün içinde KDV dahil 30000 TL ve üzeri faturakesilmesi gerekiyorsa, ilgili fatura yine e-Arşiv fatura olarakhazırlanmalıdır.

On binlerce işletme sahibi gibi siz de e-Faturaya Logo İşbaşı aracılığı ile geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda ücretsiz danışmanlığımıza başvurabilir ve yıllık 2100 kontörü de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

E-Arşiv FaturaNereden Kesilir?

E-Arşiv fatura kesmek için başvuru ya da mali mühür şartı aranmaz. İnternet Vergi Dairesi bilgileri aracılığı ile sisteme giriş yapabilir ve fatura işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Dilerseniz çok daha kolay kullanıma sahip olan Logo İşbaşı’nın fatura kesme programından faydalanabilir, dilediğiniz yerden saniyeler içinde e-Arşiv fatura kesebilirsiniz. Üstelik e-Arşiv fatura kullanımında yanlış yaptığınız bir faturayı iptal edebilir, kendi logo ve kaşenizi de faturanıza ekleyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez