Borç-Alacak Takip Programları Nelerdir?

2022-03-17T19:24:37

Borç alacak takip programları, Excel üzerinden yürütülen geleneksel işlemlerin daha gelişmiş halidir. Müşteri hesabı, cari hesap, stok durumu, fatura-irsaliye, vadeli satış, personel hesabı gibi birçok ön muhasebe işleminin olduğu adımlar, gelişmiş programlar sayesinde tek bir ortamdan yürütülebilir.

Borç Alacak Takibi Nedir?

İşletmeler, cari hesaplarını kontrol altında tutarak hem kendilerini hem müşterilerini güvenceye alırlar. Borç alacak takibi, alıcı ve satıcı arasındaki her türlü ilişkinin belgelendirilmesidir. Satıcı ve müşteri arasında para, mal veya hizmet ilişkisi doğar. Bu ilişkiler kayıt altına alınarak, güncel olarak takip edilir.

Borç alacak takibi sayesinde işletmeninmali iniş çıkışları kontrol edilebilir, gerekirse müdahale etmek kolaylaşır. Borçalacak takibini bazı programlarla sağlamak mümkündür. Müşteri ve tedarikçilereyollanacak rapor ise Excel olarak seçilebilir.

Borç Alacak Takibi NasılYapılır?

Borç alacak takibi, cari hesapincelemeleriyle yapılır. Şirkete gelecek veya şirketten çıkacak ödemeler,tahsilatlar, çek veya senet gibi işlemler takip edilir. Takip işlemlerigeleneksel yöntemlerle yapılabildiği gibi borç alacak takip programları dakullanılabilir. Güncel gelir ve giderler ile beraber, geçmiş dönem belgelerinebakılarak işletmeler durumlarını kontrol eder.

Genellikle borç alacak takibi için defter veya Excel kullananlar, raporları bölümlere ayırarak işlemleri yürütür. Müşterilerden alacaklar, satıcılara olan borçlar ve kurumlara olan vergi borcu gibi durumlar borç alacak takibinde ayrı olarak tutulur. Online borç alacak takibi yapanlarda her şey hazır olduğu için bölümlere ayırma durumu yoktur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Borç Alacak Takip ProgramıNedir?

Borç alacak takip programı, müşteri ve işletme arasındaki ilişkilerin online olarak kayıt altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda sadece müşteriler değil tedarikçilerle olan ilişkiler de borç alacak takip programlarında kolayca takip edilebilir. Günü gelen işlemlerin, istenilen her yerden online olarak yapılabilmesi programın en büyük özelliğidir.

İnsan hatalarının en aza indirilmesini sağlayan programlar, maliyetleri düşürerek iş yükünün azalmasına olanak tanır. Muhasebe programı ile desteklenen borç alacak programında, birçok işlem eşzamanlı olarak yapılabilir. Banka veya hesap bilgileri kontrol edilirken bir yandan otomatik olarak düzenlenen işlemler gerçekleşebilir. Zamanında yapılan ödemeler, firma kalitesinin artmasına ve firmanın güven aşılamasında büyük rol oynar.

Borç alacak takip programlarındaözellikle mobil uyumlu yazılımlar tercih edilmelidir. Böylece nerede olursanızolun, mobil cihazlardan programa erişim sağlayabilirsiniz. Borç alacak takipprogramının stok takibi özelliği sayesinde stoklar anlık olarak incelenebilir.

Alış veya satış işlemlerindensonra sistemde stoklar otomatik olarak güncellenir. Stok hareketlerininmaliyetini görüntüleyerek, borç alacak takip programı sayesinde birçok işi birarada yapabilirsiniz. Stok dökümlerini ise yine Excel formatında talepedebilir, istediğiniz e-mail adresine gönderimini sağlayabilirsiniz.

Borç Alacak Takip Programlarıİle Neler Yapılabilir?

Çoğu bulut tabanlı olan borç alacaktakip programlarında, anlık olarak takip yapacak personel istediği yerdenprograma giriş yapabilir. İstenilen adette cari hesap ekleyebilir, cari hesapişlemlerinden hesapları kontrol edebilir. Borç alacak işlemlerinin bulunduğumenüler, genellikle müşteri ve tedarikçilerle olan ilişkilerinizi gösterir.

Veriler sürekli kayıt altına alındığından,borç alacak işlemlerinde istediğiniz tarihte bir belgeye ulaşabilirsiniz.Yazıcı çıktıları borç alacak takip programı sayesinde tasarlanabilir. Şirketnezdinde bilgiler içeren tasarım kolay bir şekilde yapılır. Programların birdiğer özelliği ise çalışan işlemlerinin kontrolüdür. Örneğin, maaş bilgileri vemaaş kontrolü için takip programından destek alınabilir.

Bazı takip programlarının gelişmişözellikleri sayesinde senet düzenlenir. Ajanda ve hatırlatma modüllerisayesinde istenilen her şey vaktinde tamamlanır. Gecikme ve aksama durumlarıyaşanmaz, böylelikle profesyonel görünüm kazanmak kolaylaşır. Müşteri vetedarikçileri belli bir kategoride sınıflandırmak isteyebilirsiniz.

Takip programlarında özel kategorileroluşturarak, müşteri ve tedarikçiler belirlenen kategoriye uygun şekildelistelenebilir. Finansal durum, borç alacak takip programlarında görsel olarakda izlenebilir. Görsel analizler, iniş çıkışların hangi tarih aralıklarındagerçekleştiğini net olarak gösterir.

Tüm borç alacak durumunuzu tek bir program üzerinden yürütmek istemez misiniz? Kullanımı ve takibi kolay Logo İşbaşı ön muhasebe programı ile saniyeler içinde e fatura ve e arşiv faturanızı kesini gönderin ve tüm verilerinizi görüntülemenin ve işlem yapmanın ayrıcalığını yaşayın.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez