368 Hesap Nedir?

2023-03-31T17:47:07

Vadesi geçmiş, ertelenmiş veya taksitlendirilmiş vergi ve diğer yükümlülükler hesabı olarak adlandırılan 368 hesap, belirlenen kanuni süreç içerisinde ödenmemiş vergi ve yükümlülükler ile bilanço tarihi içerisinde bir yıldan daha az sürede ödenmek üzere ertelenen, taksitlendirilen vergi ve borçların takip edildiği hesaptır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

368 Hesap İşleyişi

Zamanında ödenmeyen vergi ve diğer yükümlülüklerle erteleme ve taksitlendirme süresi bir yıldan daha kısa olanlar ile vadesi bir yılın altına düştüğü için 438 nolu hesaptan 368 nolu hesaba aktarılarak hesabın alacağına kaydedilir. Fakat vade süresi içerisinde ödenmeyen vergi ve diğer yükümlülüklerde ise ertelememe süresi bir yılı geçenler 368 nolu hesabın borcu karşılığında 438 nolu hesaba aktarılır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

120 Hesap Nedir?

181 Hesap Nedir?

126 Hesap Nedir?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez